Windows'tan Linux'a geçişte neler yapılmalı?

Windows'tan geçenler için Windows kullanmak gerçekten kolay değil.
🤔

Windows gibi kullanıcı dostu değil genelde. Terminalde komut yazmanız gerekecek.
Kullanıcı dostu olmadığını düşündüren şey nedir? Açık kaynaklı, özgür yazılım olması mı? Herkes tarafından geliştirilebilir, desteklenebilir ve ücretsiz olması mı?
Yanlış anlamayın lütfen ama bilginiz olmayan konuda fikriniz de olmaması bu konuya bilgi edinmek amaçlı girenler için en iyisi olacak. Terminalde komut yazmayı korkunç bir uğraş gibi gösteremezsiniz. Kaldı ki günümüzde çoğu dağıtım veyahut son kullanıcıya hitap eden dağıtımların hepsi komutsuz, grafiksel şekilde kullanıma uygun. Üstelik Windows'tan farklı olarak uygulama kurmak için setup kurulum araçlarıyla uğraşmaya gerek kalmadan ihtiyacınız olan çoğu uygulamayı mağaza üzerinden tek tıkla kurabiliyorsunuz. Bu da yeterli gelmezse GNU/Linux'ta virüs ve mavi ekran gibi şeylere pek rastlamıyoruz. Bir işletim sisteminin kullanıcı dostu olabilmesi için ilk önce kararlı çalışabiliyor olması gerekli, değil mi?

Terminalde komut yazmayı korkunç bir uğraş gibi gösteremezsiniz.
Ki terminalden paket kurmak setuptan kurmaktan daha hızlı ve kolay. Ayrıca paket yöneticileri uygulama kütüphanelerinin ortak kullanılmalarını sağlayarak yerden de tasarruf sağlıyor. Toplu güncelleme yapma gibi bir kolaylığı da var. Windows'ta her şeyi ayrı ayrı güncellemek zorundayız.

He bir de varsayılan Java'yı Windows'ta değiştirmek aşırı uğraştırırken GNU/Linux dağıtımlarında tek satır komut ile halledebiliyorum.(sudo update-alternatives --config java)

Ki terminalden paket kurmak setuptan kurmaktan daha hızlı ve kolay.
Setupla kurulumların vazgeçilmezi zaten kurulan uygulama harici bazen isteğe bağlı bazen de hiç sormadan yüklenen ek programlar vardı, Yandex, Norton, Bitdefender vs. Belki hâlâ vardır bilemiyorum. system32/drivers/etc/hosts dosyasına eklemeler yaptıktan sonra Defender'in hosts dosyasını sormadan silmesiyle de bir kez daha hayran kaldım. Telemetry sunucularını da oraya eklediğim için biraz içerlemiş olsa gerek. Güncelleme ile defalarca bozulması da cabası. Ben Windows kullanıcısıyım ama Windows bana dost değil galiba.

İlk önce bir Linux dağıtımı seçmelisin kardeşim.
Benim önerdiğim Linux dağıtımı Elementary Os.
Öne gelen özellikleri ise; Sade, şık, performanslı ve gizlilik ile güvenliğe önem veren bir dağıtım.

Bu dağıtım için 20 GB bir alan ayırmalısın. Kurulumu ise çok basittir.

Geri
Yukarı