Linux'taki ses sıkıntısı

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar.

Neredeyse 2 aydır Linux dağıtımları kullanıyorum ve aralarından en memnun olduklarım Manjaro ve OpenSUSE ile Fedora idi. Fakat Manjaro ve OpenSUSE biraz daha oyun/performans odaklı dağıtımlar olduğundan onlara geçmek istiyorum. 2 aylık bu tecrübemde şunu öğrendim: Lenovo Ideapad320'nin PulseAudio'yu kullanan dağıtımlar ile alıp veremediği var.

Kurulumun ilk günü sıkıntı yok, bir yeniden başlattan sonra veya bir gün sonra mikrofon çalışmıyor. İlk Manjaro kullandığım dönemde Arch Wiki'ye ve Forumlara çok baktım ama sorunumu çözen daha birisi çıkmadı. OpenSUSE'de de bu durum böyle.

Ben Windows'u sadece oyun, Linux'u ise günlük kullanım amacı ile kullanıyorum. Ekran kartım da OpenSUSE dışındaki her dağıtım tanıyor, ses konusunda Fedora 34'ten başkası stabil bir sonuç vermiyor. Mikrofon önemli benim için çünkü derslerim Online ve bunun yanında Discord'u aktif kullanan biriyim.

Anlayamıyorum, yok mu Fedora'dan başka hem sesimi ve hem de ekran kartımı doğru düzgün çalıştıran? O kadar distro baktım ama ikisini bir arada yakalaymadım Fedora'dan ve POP! _OS'ten dışı. POP! _OS'i sev(e)mememin sebebi Ubuntu temelli olması. Snap ve Cannonical'la yollarımın mümkün oldukça ayrı olmasını istiyorum.

Anlayamadığım PipeWire indirip PulseAudio'yu kaldırıyorum yine tık yok. Fakat Fedora 34 PipeWire default geliyor. Var mı bir arıza? Yok! Fedora'dan başka distrolar da denemek istiyorum ama ses ve grafik sürücüleri elimi ayağımı bağlıyor. Grafik kartı sorunumu bir nebze çözebilsem de ses sıkıntısı asla çözülmüyor. Yani OpenSUSE'yi Veya Manjaro'yu nasıl Tamamen PulseAudio'dan Arındırıp PipeWire'a Geçerim? Eğer bunu becerip, sesi Fedora'daki gibi Full PipeWire'a getirbilsem sorun çözülecek gibi.

Umarım siz yardımcı olabilirsiniz saygıdeğer hocalarım. Yoksa yol Windows'a gibi gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arch gibi kendi kurulumunuzu kendiniz yapmak istiyorsanız Debian Netinst'i indirip kurulum yapabilirsiniz. Graphical Install yerine Install butonuna tıklayarak GUI olmadan kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Onun haricinde dağıtımlar arasında çok büyük bir farklılık şahsen gözlemlemedim. Birinde yaşadığınız hatayı diğerinde de yaşayabiliyorsunuz.

Ayrıca kaynağı açık bir işletim sisteminin içerisinde kullanıcıyı izleyen bir kod dizimi varsa bu er ya da geç ortaya çıkacaktır. Ubuntu dağıtımı için de okuduğum kadarıyla yıllardır sadece iddialar var.
Sağ olun hocam :)
Hocam Debian'ı indirip yazdım ama yükleme kısmında GUI Installer'da internete bağlanamıyorum. Ethernet bağlntısı değil de wifi bağlantısı kullandığımdan sıkıntı oluyor. Nasıl hallederim ?
Yani bir wifi seçim ekranı yok DHCP bağlantısında hata veriyor.
Elle yapılandırsam da bazı şeyleri bilemiyorum.
Hocam LMDE'yi yükledikten sonra konuyu açarım :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı