Linux'u sisteme Windows kurulumu sırasında hiçbir komut çalışmıyor

Linux yok UEFI-Shell var ondan dolayı olmuyor ilk dediklerinizi yapamıyorum

Linux değil EFI Shell miş onu öğrendim ama hala UEFI ayrı USB ayarladım ISO dosyası indirip onunla da kurulum kısmına geldiğimde disk gözükmüyor
FS1:
CD boot\efi
Bootx64
Falan filan olaylarını denedim bunu denediğimde USB'bootunu açıyor Windows 10 kurulumuna giriyor ama kurulum yapamıyorum

Sizin bilgisayarınızda ilk geldiğinde Linux kurulu muydu yoksa başından beri EFI-Shell ekranı mı vardı?

Merhabalar. İnternetten Linux kurulu bir laptop aldım. Nasıl olsa Windows kurarım diye BIOS'dan USB ile başlat deyip. Windows kurulumuna girdiğimde disk gözükmüyor. Biraz detayını araştırınca Linux üzerinden diskin türünü değiştirmem gerektiğini öğrendim ama Linux üzerinde hiçbir komut çalıştıramıyorum. Daha önce Linux kullanmadım ama temel komutlara en azından hakimim ama şu anki problemi nasıl çözebileceğimi bilmiyorum kodlar çalışsa bir şekil elbet ben o diski Windows kurulumunda gösteririm ama onu yapamıyorum.

Shell yazan yerde normalde bilgisayarın ismi yazması gerektiğini düşünüyorum problemin buradan kaynaklandığını düşünüyorum. Resim olarak da bıraktım.

Linux üzerinden Windows gibi disk küçültme yapılabiliyor mu bilmiyorum ama eğer oluyorsa diskinde 50-60 GB bir küçültme yap. Ayrılmamış alan olarak bırakırsan Windows diskin küçülttüğün kadarını görecektir. Sonra ihtiyacına göre Windows üzerinden Linux diskini silme küçültme vs. yaparsın.

Sizin bilgisayarınızda ilk geldiğinde Linux kurulu muydu yoksa başından beri EFI-Shell ekranı mı vardı?

Geldiğinden beri EFI-Shell var satın aldığım yerde Linux yazdığı için ben Linux sandım ama sonrasında fark ettim farkları.

Linux üzerinden Windows gibi disk küçültme yapılabiliyor mu bilmiyorum ama eğer oluyorsa diskinde 50-60 GB bir küçültme yap. Ayrılmamış alan olarak bırakırsan Windows diskin küçülttüğün kadarını görecektir. Sonra ihtiyacına göre Windows üzerinden Linux diskini silme küçültme vs. yaparsın.

Laptopu daha alalı 1 gün olduğu için laptopu açıp Disk'i başka bilgisayara takmak istemiyorum garanti de problem olmaması adına.

Geldiğinden beri EFI-Shell var satın aldığım yerde Linux yazdığı için ben Linux sandım ama sonrasında fark ettim farkları.

Laptopu daha alalı 1 gün olduğu için laptopbu açıp Disk'i başka bilgisayara takmak istemiyorum garanti de problem olmaması adına.

Fiziksel bir disk küçültme kastetmemiştim. İşletim sistemi üzerinden atıyorum 1000GB diskin 950GB'ını kullanılabilir kılmanızı tavsiye etmiştim.

Fiziksel bir disk küçültme kastetmemiştim. İşletim sistemi üzerinden atıyorum 1000GB diskin 950GB'ını kullanılabilir kılmanızı tavsiye etmiştim.
onu nasıl gerçekleştireceğim ki ? hiçbir erişimim yok diske

EDİT :

SORUN ÇÖZÜLDÜ

PEKİ SORUNU NASIL ÇÖZDÜM DİSK BİOSTA GÖZÜKÜYOR AMA WİNDOWS KURULUM EKRANINDA GÖZÜKMÜYORDU UZUN ARAŞTIRMALAR SONUCU BAŞKA BİR FORUM DA YARDIMCI OLDULAR YENİ NESİL İŞLEMCİLERDE ÖZELLİKLE INTEL 10. VE 11. NESIL IŞLEMCILERDE DRİVER KURMAK GEREKİYORMUŞ INTEL RAPIDSTORAGE DRIVER VAR ONU WİNDOWS KURULUM EKRANINDA SÜRÜCÜ YÜKLE DİYİP USB ARACILIĞI İLE KURUNCA DİSKLER GÖZÜKMEYE BAŞLADI AMA EĞER Kİ SECURE BOOT AÇIK İSE EN AZINDAN BENDE HATA VERDİ INACCESABLE_BOOT_DEVICE MAVİ EKRAN HATASI VARDI O YÜZDEN SECURE BOOT'U DA KAPATMAYI UNUTMAYIN

SECURE BOOT KAPAT
KURULUM EKRANINDA AMD VEYA INTEL DISKINE UYGUN DRIVER KUR
SONRA NEXT NEXT NEXT

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı