Lisans mı yoksa yurt dışı mı?

Hocam var iki boyutlu animasyon kısmına yeni başladığımdan dolayı o alanda yok ama karakter çizimlerim bir çanta dolusu var desem yalan olmaz. Üç boyutlu modellemelerim ve animasyonlarımla da hazır olan ufak bir birikimim var. Dijital çizimim çok yok yeni başlamıştım ama aldığım tablet arıza verdiğinden dolayı o da bir süre aksadı maalesef.
Tavsiyem bir website/Youtube kanalı açıp dijital portfolyo oluşturmanızdır. Hedeflediğiniz bölümün derslerine bakın, dışarıdan temin edebiliyorsanız (udemy vs.) okumayın boşuna.

Henüz 11. sınıftayım fakat Çizgi Film ve Animasyon bölümünü isteyen ve 3 boyutlu animatörlüğü hedefleyen biri olarak becerebilirsem Yüksek Lisans'ı yapıp yurtdışına çıkma gibi bir planım var.

Şartları tam bilemem fakat ben olabildiğince okurdum. Önlisans ile Lisans mezunu arasındaki maaş farkı gibi etkenlere bakmış mıydınız?
Onlara hiç bakmak aklıma gelmedi maalesef. Yeter ki o sektörün içerisinde olabileyim düşüncesindeydim. Dediğim gibi çevremdeki çoğu kişinin iş sahibi olduğunu çalıştığını görünce ister istemez beni de etkiliyor bu durum, kaç yaşıma geldim hala okumakla mı uğraşacağım düşüncesine giriyorum. Keşke zamanında beni düzgün şekilde yönlendirebilecek birileri olsaydı belki daha erken bir zamanda hayallerimi gerçekleştirebilirdim. Onun yerine mühendis ol dayatması gördüm daha çok, dile ve güzel sanatlara yatkınlığım vardı. Hatta lisede tek başarılı olduğum iki alandı diyebilirim. Bana hep denilen güzel sanat veya dil okuyup ne yapacaksın iş mi var? Bende öyle bir algı oluşturdular ki sanki sayısal harici okursam aç kalacağım. Okuldaki rehber hocalarımın bu konuda herhangi bir yardımı çok bulunmadı onun yerine sayısaldan devam ettim. Belki hata biraz bende de var daha erken fark etmeliydim.
Elinde yeterli para ve dil seviyen varsa git şansını dene derim.
Paradan çok emin değilim ama dil şuan yok, İngilizcem var ama Japonca öğrenmem gerekiyor sonuçta. Onun içinde en azından bir yılımı animasyon alanında kendimi geliştirirken dilde de geliştirip öyle gitmeliyim diye düşünüyorum.
Tavsiyem bir website/Youtube kanalı açıp dijital portfolyo oluşturmanızdır. Hedeflediğiniz bölümün derslerine bakın, dışarıdan temin edebiliyorsanız (udemy vs.) okumayın boşuna.
Aynen hocam işte bir yılımı öyle değerlendirip mi gitsem diye düşünüyorum. Dışarıdan hem dil hem animasyon üzerine kurs alır bir birikim yaparım kendime sunabileceğim. Udemy neden tercih ediyorum çünkü istediğim zaman bakabiliyorum belli saatlerde bir zorunluluğu yok, üstelik İngilizce dilinde cidden çok faydalı kaynaklar var. Proje ve derslerden ayırabildiğim vakitte belli. En mantıklı gelen oydu gelişebilmek açısından.

Onlara hiç bakmak aklıma gelmedi maalesef. Yeter ki o sektörün içerisinde olabileyim düşüncesindeydim. Dediğim gibi çevremdeki çoğu kişinin iş sahibi olduğunu çalıştığını görünce ister istemez beni de etkiliyor bu durum, kaç yaşıma geldim hala okumakla mı uğraşacağım düşüncesine giriyorum. Keşke zamanında beni düzgün şekilde yönlendirebilecek birileri olsaydı belki daha erken bir zamanda hayallerimi gerçekleştirebilirdim. Onun yerine mühendis ol dayatması gördüm daha çok, dile ve güzel sanatlara yatkınlığım vardı. Hatta lisede tek başarılı olduğum iki alandı diyebilirim. Bana hep denilen güzel sanat veya dil okuyup ne yapacaksın iş mi var? Bende öyle bir algı oluşturdular ki sanki sayısal harici okursam aç kalacağım. Okuldaki rehber hocalarımın bu konuda herhangi bir yardımı çok bulunmadı onun yerine sayısaldan devam ettim. Belki hata biraz bende de var daha erken fark etmeliydim.

Paradan çok emin değilim ama dil şu an yok, ingilizcem var ama Japonca öğrenmem gerekiyor sonuçta. Onun içinde en azından bir yılımı animasyon alanında kendimi geliştirirken dilde de geliştirip öyle gitmeliyim diye düşünüyorum.

Bana göre para çok önemli sonuçta farklı bir ülkeye gidiyorsun direkt işe girmeyeceksin ve yeme, içme, barınma gibi ihtiyaçların olacak. Demek istediğim arkada güvenebileceğin para kaynağı olması şart.

Neden Japonya hocam?
Animeleri çok seviyorum. Yani küçüklüğümden beri o tarz şeyleri çok sevmiştim. Keşke bende kendi karakterimi yapabilsem bu işin içinde olabilsem diye. Ve başka bir neden iki boyutlu animasyonda başarılı bulduğum bir ülke Japonya. Kısacası anime sektörünün içerisinde yer almak istiyorum ve bunu düşününce en mantıklı yer bu işin kendi yuvası Japonya geliyor aklıma.
Bana göre para çok önemli sonuçta farklı bir ülkeye gidiyorsun direkt işe girmeyeceksin ve yeme, içme, barınma gibi ihtiyaçların olacak. Demek istediğim arkada güvenebileceğin para kaynağı olması şart.
Doğru diyorsunuz olmadı kendimi geliştirirken bir yandan ufak bir işe girip para biriktirmeye başlarım artık.

@MetalistPunk
Animeleri çok seviyorum. Yani küçüklüğümden beri o tarz şeyleri çok sevmiştim. Keşke bende kendi karakterimi yapabilsem bu işin içinde olabilsem diye. Ve başka bir neden iki boyutlu animasyonda başarılı bulduğum bir ülke Japonya. Kısacası anime sektörünün içerisinde yer almak istiyorum ve bunu düşününce en mantıklı yer bu işin kendi yuvası Japonya geliyor aklıma.

Doğru diyorsunuz olmadı kendimi geliştirirken bir yandan ufak bir işe girip para biriktirmeye başlarım artık.
Son durum nedir bizi bilgilendirebilir misiniz ?

Geri
Yukarı