Yurt dışında çalışmak mı yoksa Türkiye'de üniversite okumak mı?

İngilizceni C1 yap Kanada'ya git kesinlikle. Türkiye'de üniversitelerin durumu vahim. Elde kalan 6-7 düzgün üniversite var onların da sadece belli başlı bölümleri gelecek garantisi veriyor. Eğer kendine güveniyorsan bu bölümlere girmeyi deneyebilirsin tabii.

Merhaba hocam halihazırda B2 biliyorum IELTS girmişliğim var 6.5 overall almıştım. Kore'de tutuklanmışlığım var yurt dışı deneyimim oldu birkaç defa bulundum İngilizce derdimi anlatmakta çok iyiyim hatta bir Çinli abiyle zamanında siyaset tartışmışlığım var adamla komünizm hakkında ve Çin'in yönetim biçimi hakkında konuşmuştum uzun adamı falan anlatmıştım.

Yani orada zamanla dil eğitimi alarak ve pratik yaparak günlük hayatım içerisinde geliştireceğime inanıyorum. Fakat Fransızca öğrenmem gerekiyor diye biliyorum çünkü Kanada'da çift dil var diye biliyorum...

Merhaba hocam yazdığınız öneriyi anlamak ile birlikte benim durumum bundan bir tık farklı. Benim elimdeki bir açık çalışma izni uzatılması durumunda vatandaşlığa kadar gitme şansım var. Ve orada belli bir süre 6-7 sene çalışıp biriktirdiğim para ile Kanada vatandaşı olarak Kanada'da okuyabilme düşüncesi beni cezbediyor onu da düşünmüyor değilim... Türkiye'de okumak hammallık gibi geliyor.

Ayrıca YKS için hazırlanacak ne enerji ne istek var içimde sınav için at yarışı yapmaya hiç heveslenemiyorum bir başlıyorum 5 gün sonra bırakıyorum zaten bu yüzden 2 senedir bir üniversiteye giremedim aslına bakarsanız.

Tabii ki de hocam çalışıp izin aldıktan sonra okuyabilirsiniz. Okumanın yaşı yoktur.

Hiç düşünme bile derim. Ben 2 üniversite bitirdim hiçbir anlamı yok artık. Direk gitmeni tavsiye ederim. Millet tuvalet temizlemek veya garsonluk yapmak için bile sıraya giriyor. Böyle bir dönemden geçiyoruz. Ülke de tamamen ekonomik olarak birçok anlamda çökmüş durumda. Gitmezsen pişman olursun.

2 üniversite bitirmiş olmanıza rağmen bu durumda olmanıza ben mi utanayım yoksa tekrar mı sorgulayayım eğitim sistemi ve alınan eğitimin değeri anlamında çok saçma bir noktadayız...

Sağlam bir yere girebileceğime inansam ODTÜ, Hacettepe vs buraya yazmam hocam zaten ama daha rasyonel sayıları bile bilmiyorum benim matematiğimi düzeltmem lazım ayrıca YKS konularına çalışıp sınava hazırlanmam lazım yani bugün başlasam iyi bir üniversiteyi 2 seneden önce kazanamam ben o açıdan durumum vahim sınavlı sistemle zor bir yere girerim ben çünkü odak noktam zayıf çok hızlı dağılıyorum...

Öyleyse pek de düşünmenize gerek yok, yurt dışı en mantıklısı.

Tabii ki de hocam çalışıp izin aldıktan sonra okuyabilirsiniz. Okumanın yaşı yoktur.

Yani düşünüyorum dediğim gibi hocam. Yani benim her şeyden önce bir üniversiteye girmek için sınava hazırlanacak enerjim yok. Kendimi 1 sene boyunca aralıksız her gün tüm hayatımdan soyutlayıp sınava çalışamam ben onu becerebilecek bir odak noktam yok o konuda çok zayıfım.

Çok çabuk sıkılıyorum her şeyden. Lise bittiği gün mezuniyet töreninde okul bitti diye çığlık attım ben müdür salondan attı o derece bir aşk nefret ilişikim var okul ile hem nefret ediyorum hem olmayınca kendimi kötü hissediyorum...

2 üniversite bitirmiş olmanıza rağmen bu durumda olmanıza ben mi utanayım yoksa tekrar mı sorgulayayım eğitim sistemi ve alınan eğitimin değeri anlamında çok saçma bir noktadayız...

Biri istatistik 4 yıllık diğeri açık kodlama web tasarım. Yapacak bir şey yok. Her yere başvuru yaptım hepsi deneyim yüzünden almadılar. KPSS de malum. Modelleme yapıyorum ekmek çıkarsa bakalım.

Öyleyse pek de düşünmenize gerek yok, yurt dışı en mantıklısı.

Tabii ki en mantıklısı artık eksi net yapan üniversiteye girebiliyor.

Merhaba hocam halihazırda B2 biliyorum IELTS girmişliğim var 6.5 overall almıştım. Kore'de tutuklanmışlığım var yurt dışı deneyimim oldu birkaç defa bulundum İngilizce derdimi anlatmakta çok iyiyim hatta bir Çinli abiyle zamanında siyaset tartışmışlığım var adamla komünizm hakkında ve Çin'in yönetim biçimi hakkında konuşmuştum uzun adamı falan anlatmıştım.

Yani orada zamanla dil eğitimi alarak ve pratik yaparak günlük hayatım içerisinde geliştireceğime inanıyorum. Fakat Fransızca öğrenmem gerekiyor diye biliyorum çünkü Kanada'da çift dil var diye biliyorum...
Kanada'da garson vb. olarak mı çalışacaksın? Eğer böyle ise en azından bir üniversiteye gidip bir iş öğrenmek mantıklı olabilir. Ama herhangi bir mesleki tecrüben varsa Kanada'ya git derim. Yine de ingilizceni C1 yapmak mantıklı olabilir. Ana dili çince olan biri ile ana dili İngilizce olan biriyle konuşmak arasında fark vardır muhtelemen (ana dili çince olan biriyle hiç konuşmadım). Son olarak hayat senin hayatın ve bu konu hayatındaki en önemli şey olduğundan dolayı ben dahil forumdaki kimseyi dinlememelisin. Uzun uzun düşünüp kendi kararını ver.

Kanada'da garson vb. olarak mı çalışacaksın? Eğer böyle ise en azından bir üniversiteye gidip bir iş öğrenmek mantıklı olabilir. Ama herhangi bir mesleki tecrüben varsa Kanada'ya git derim. Yine de ingilizceni C1 yapmak mantıklı olabilir. Ana dili Çince olan biri ile ana dili İngilizce olan biriyle konuşmak arasında fark vardır muhtelemen (ana dili Çince olan biriyle hiç konuşmadım). Son olarak hayat senin hayatın ve bu konu hayatındaki en önemli şey olduğundan dolayı ben dahil forumdaki kimseyi dinlememelisin. Uzun uzun düşünüp kendi kararını ver.

Şöyle diyeyim hocam kendimi kandıramam lise mezunuyum web programcılığı eğitimi aldım meslek lisesinde fakat onunda ne kadar iş bulmama yarıyacağını zaten tahmin edebilirsiniz. O yüzden gidersem 8+4 şeklinde Full time+part time garsonluk vb... İşler yapıp çift kazanç sağlamayı düşünüyorum. Bunu 5 sene gibi Kanada vatandaşlığını elde edene kadar devam ettirip para arttırıp oradaki yaşama alıştıktan sonra okul okumak, iş kurmak gibi farklı yolları takip etmek istiyorum. Fakat ilk etapta gidersem hiç kendimi kandırmaya gerek yok yapacağım şey 3-6 senelik bir vasıfsız çalışma periyordu olacak. Para biriktirip vatandaşlığı alana kadar bu şekilde de devam eder muhtemelen...

Kanada'da garson vb. olarak mı çalışacaksın? Eğer böyle ise en azından bir üniversiteye gidip bir iş öğrenmek mantıklı olabilir. Ama herhangi bir mesleki tecrüben varsa Kanada'ya git derim. Yine de ingilizceni C1 yapmak mantıklı olabilir. Ana dili Çince olan biri ile ana dili İngilizce olan biriyle konuşmak arasında fark vardır muhtelemen (ana dili Çince olan biriyle hiç konuşmadım). Son olarak hayat senin hayatın ve bu konu hayatındaki en önemli şey olduğundan dolayı ben dahil forumdaki kimseyi dinlememelisin. Uzun uzun düşünüp kendi kararını ver.

Türkiye'de günde 13-14 saat çalışıyorum zaten özellikle son 4 aydır hiç durmadan günde 13-14 saat çalışıyorum. Bir zincir markette çalışıyorum oradaki mesaim bitince gece yarısı mesaisine bir restorana komiliğe gidiyorum bu aralar. Yani zaten günüm komple çalışmak ile geçiyor mesela 1 saat sonra ikinci işim başlayacak gece 4-5'e kadar çalışacağım. Eve geleceğim yatacağım. Sonra sabah 08:45 gibi market mesaim var. İki işimin'de izin günü genelde aynı güne denk getiriyorum yöneticilerimle konuşarak zaten o olmasa bu uykusuzluk ile çekilecek bir tempo değil.

Ama bu tempoyu genel anlamda kaldırabiliyorum. Ders çalışmaktan daha rahat baş edebiliyorum en azından işin tuhaf tarafı bu tabii...

Biri istatistik 4 yıllık diğeri açık kodlama web tasarım. Yapacak bir şey yok. Her yere başvuru yaptım hepsi deneyim yüzünden almadılar. KPSS de malum. Modelleme yapıyorum ekmek çıkarsa bakalım.

Tabii ki en mantıklısı artık eksi net yapan üniversiteye girebiliyor.

Anlıyorum hocam ya ben hepsinden önce sınava çalışabilecek biri değilim. Yani yapanları çok kıskanıyorum ama ben 1 sene hayatsız gibi tüm hayatımı şalterle kapatıp tek bir sınava odaklanamıyorum. Bunu defalarca kez denemedim beceremiyorum. Sırf bu yüzden 2 senedir bir üniversiteye giremedim. 20 yaşıma gireceğim bu Haziran'da muhtemelen bu senede olmayacak etti size 3 sene işte çık işin içinden çıkabilirsen...

Son düzenleme:
Anlıyorum hocam ya ben hepsinden önce sınava çalışabilecek biri değilim. Yani yapanları çok kıskanıyorum ama ben 1 sene hayatsız gibi tüm hayatımı şalterle kapatıp tek bir sınava odaklanamıyorum. Bunu defalarca kez denemedim beceremiyorum. Sırf bu yüzden 2 senedir bir üniversiteye giremedim. 20 yaşıma gireceğim bu Haziran'da muhtemelen bu senede olmayacak etti size 3 sene işte çık işin içinden çıkabilirsen...

Çok fazla kafa yormana gerek yok düşünme bile derim. Yaşın genç daha gerekirse orada öğrenimini tamamlarsın.

Hem okuyup hem de çalışmandan yanayım.
Yok okumak istemiyorum dersen. Vasıflı bir meslek edinmeni öneririm.
Yaptığın işlerin sonu yok. Hizmet sektöründe ne uzalır ne kısalırsın.
Ömrünün sonuna kadar vasıfsız bir şekilde hizmet sektöründe mi kalmak istiyorsun.
Yaşın genç para kazanmak tatlı geliyor olabilir.
Yarın yaşın 30'a gelecek. Yaşıtların okuyup güzel yerlerde olacak.
Sen hizmet sektöründe vasıfsız bir işci olarak kalacaksın.
45 yaşına kadar ne yaptın yaptın. Sonrası kimse yüzüne bakmaz.
Belli ki çalışkan birisin.
Bu yaşlarda hem çalışıp hem okuyabilirsin.

Geri
Yukarı