Yurt dışı mı? Üniversite mi?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben Berkay lise 3 ogrencisiyim bu konuyu sizlerden yardim almak icin açtım cunku gercekten karsimda zor bir secim var babam ve abim uzun zamandir İtalya'da calisiyorlar ara sıra Fransa vs.de oluyor babam bana lise diplomani aldiktan sonra ailecek buraya İtalya'ya tasinacagimizi soyledi ama ben bunca sene okumusken elim bos gitmek istemiyorum yani ne bileyim 12 sene okucam diplomami alacağım tamam yurt dışı guzel iyi parasi var ama orada insaatta çalışacağım bir de oradaki insanlarla samimiyeti yakalamakda zor olacaktir eminim yabanci dilim cok kotude degil ama ne bileyim yani guzelim memleketi birakmakda zor geliyor bir yandan her neyse liseyi bitirip İtalya'ya gidersem Türkiye'ye dondugumde yine fabrikaya vs. girmek zorundayim lise diplomasiyla pek yere girilmiyor sonucta universiteye gitsem hem guzel bir isim olur hem de elim ayagim temiz olur ama yurt dışına gitsem hayvan gibi parayla oynarim aylik maasim 3200 euro yani dusunsenize inanilmaz ne diyorsunuz ne yapayim? Arada kaldim.

Yurt dışında çok iyi bir pozisyonda tanıdığın varsa onun yanında işe girmenin kesin olması > Çok iyi bir üniversite okuyup Türkiyede iş bulmak > Türkiyede sıradan bir iş > Eğer 0 dil ve 0 mesleki beceri ile gitmişsen Yurt dışında Türkiyedeki herhangi bir sıradan işten daha iyi bir iş > Türkiyede işsiz kalmak > Yurt dışında işsiz olmak.
Bence yeterli olmuştur.

Yurt dışında çok iyi bir pozisyonda tanıdığın varsa onun yanında işe girmenin kesin olması > Çok iyi bir üniversite okuyup Türkiyede iş bulmak > Türkiyede sıradan bir iş > Eğer 0 dil ve 0 mesleki beceri ile gitmişsen Yurt dışında Türkiyedeki herhangi bir sıradan işten daha iyi bir iş > Türkiyede işsiz kalmak > Yurt dışında işsiz olmak.
Bence yeterli olmuştur.
Çok iyi bir üniversitede okuyup hem Türkiye'de hem yurt dışında iş bulabilecek donanımda olmak > saydıklarının hepsi.
Tabii bu dediğim zor bir şey. Söz ettiğim üniversitelere girebilmek oldukça zor.

> Sandıklarının hepsi listesi uzar gider.
Peki dediğin gibi olsun :)
Yalnız benim dediğim yolla Oxford, Cambridge, Yale, Harvard gibi üniversitelerde yüksek lisans yapma şansının var olduğunu bilmediğini düşünüyorum. Çünkü yurt dışında işsiz olan ya da standart bir işte çalışan kişinin, üstte saydığım okulların birisinde yüksek lisans yapmış ve hayatının geri kalanını yurt dışında rahatlıkla yaşayabilecek olan kişiden çok daha iyi yaşam koşullarına sahip olacağını savunman beni çok şaşırttı.

Yalnız benim dediğim yolla Oxford, Cambridge, Yale, Harvard gibi üniversitelerde yüksek lisans yapma şansının var olduğunu bilmediğini düşünüyorum. Çünkü yurt dışında işsiz olan ya da standart bir işte çalışan kişinin, üstte saydığım okulların birisinde yüksek lisans yapmış ve hayatının geri kalanını yurt dışında rahatlıkla yaşayabilecek olan kişiden çok daha iyi yaşam koşullarına sahip olacağını savunman beni çok şaşırttı.
Ya kardeşim kusura bakma gerçekten beni yanlış anlama ama ne anlatıyorsun? Sence o üniversitelere gitme potansiyeli olan bir kişi bu forumda bulunur mu? Vallahi bazen sırf mesaj sayım artsın diye yazmıyorsanız ben de bir şey bilmiyorum. Sen tavsiye vermeye devam et belki Hacettepeye gidecek bir arkadaşa tavsiyen rast gelir bir bakmışsınız Cambridge'de yüksek lisansını yapıp ESA'da işe başlar duacın olur. Adam İtalya'da inşaatta çalışacağım diyor sen Oxford diyorsun.

Çünkü yurt dışında işsiz olan ya da standart bir işte çalışan kişinin, üstte saydığım okulların birisinde yüksek lisans yapmış ve hayatının geri kalanını yurt dışında rahatlıkla yaşayabilecek olan kişiden çok daha iyi yaşam koşullarına sahip olacağını savunman beni çok şaşırttı.
İkimizden birinin Okuma/Anlama problemi olduğunu sanıyorum. Çünkü mesajımı 4. defa okudum ama böyle bir şeyi savunduğum kelime grubunu hala bulamadım. Belki sorun bendedir, öz eleştiri yapmayı becerebilirim.

Ya kardeşim kusura bakma gerçekten beni yanlış anlama ama ne anlatıyorsun? Sence o üniversitelere gitme potansiyeli olan bir kişi bu forumda bulunur mu? Vallahi bazen sırf mesaj sayım artsın diye yazmıyorsanız ben de bir şey bilmiyorum. Sen tavsiye vermeye devam et belki Hacettepeye gidecek bir arkadaşa tavsiyen rast gelir bir bakmışsınız Cambridge'de yüksek lisansını yapıp ESA'da işe başlar duacın olur. Adam İtalya'da inşaatta çalışacağım diyor sen Oxford diyorsun.
Kaliteli bir üniversitede eğitim görürsen gayet rahat yaşarsın. Ama bilmediğin ülkeye gidip orada çalışmak çok zor.
Eğer iyi bir üniversiteye girebileceğine inanıyorsan okulunu oku. Kötü bir üniversiteye gireceksen hiç uğraşma git derim. Ama mutlaka orada bir üniversiteyi bitir.
Aşağıya Galatasaray Koç ve Bilkent'in uluslaşrarası ilişkiler bölümünün imkanlarını anlatan bağlatıları bıraktım.
Bak üstte ne yazıyor. "Eğer iyi bir üniversiteye girebileceğine inanıyorsan okulunu oku. Kötü bir üniversiteye gireceksen hiç uğraşma git derim. Ama mutlaka orada bir üniversiteyi bitir."
Bu kadar sinirlenmene gerek yok. Çocuğu tanımıyorum ve tanımadığım bir insanı başarılı/başarısız gibi kalıplara sokmayı doğru bulmuyorum. Gereksiz konulara fazla tepki veriyorsun.

Ben sadece bu mesajına tepki veriyorum, fazlası değil. Emin ol. Unutmadan, biraz daha gerçekçi olman daha iyi olabilir.

Ben sadece bu mesajına tepki veriyorum, fazlası değil. Emin ol. Unutmadan, biraz daha gerçekçi olman daha iyi olabilir.
Ben sadece insanları tanımadan belirli kalıplara sokmayı doğru bulmuyorum. Sen bana ">Sandıklarının hepsi listesi uzar gider" demişsin. Bu cümlenden de gözüktüğü üzere öğrencinin başarısından ziyade dediklerimi değerlendirdiğin ve bu değerlendirmelerinin sonucunda beni haksız bulduğun gayet açık bir şekilde ortada. Bende haksız olmadığımı, ve haklılığımı örneklerle desteklemek istedim.

Merhaba arkadaşlar, ben Berkay lise 3 ogrencisiyim bu konuyu sizlerden yardim almak icin açtım cunku gercekten karsimda zor bir secim var babam ve abim uzun zamandir İtalya'da calisiyorlar ara sıra Fransa vs.de oluyor babam bana lise diplomani aldiktan sonra ailecek buraya İtalya'ya tasinacagimizi soyledi ama ben bunca sene okumusken elim bos gitmek istemiyorum yani ne bileyim 12 sene okucam diplomami alacağım tamam yurt dışı guzel iyi parasi var ama orada insaatta çalışacağım bir de oradaki insanlarla samimiyeti yakalamakda zor olacaktir eminim yabanci dilim cok kotude degil ama ne bileyim yani guzelim memleketi birakmakda zor geliyor bir yandan her neyse liseyi bitirip İtalya'ya gidersem Türkiye'ye dondugumde yine fabrikaya vs. girmek zorundayim lise diplomasiyla pek yere girilmiyor sonucta universiteye gitsem hem guzel bir isim olur hem de elim ayagim temiz olur ama yurt dışına gitsem hayvan gibi parayla oynarim aylik maasim 3200 euro yani dusunsenize inanilmaz ne diyorsunuz ne yapayim? Arada kaldim.
Yurt dışı.

Bence yeterli olmuştur.
Evet haklısın. Cümleni kısmen yanlış anladığımın farkına vardım. Sen" türkiye'de işsiz kalmak>yurtdışında işsiz olmak" demişsin ben öyle görmemiştim. Dalgınlığım için üzgünüm.

Ama sana cevap vermemin ana nedenlerinden bir tanesi "yurt dışında çok iyi bir pozisyonda tanıdığın varsa onun yanında işe girmenin kesin olması > Çok iyi bir üniversite okuyup Türkiyede iş bulmak" cümlesiydi. Zira iyi bir pozisyondaki birisinin üniversite eğitimini tamamlamamış ve yabancı dili olmayan bir insanı işe almasını pek mümkün bulmuyorum. Çok iyi bir üniversiteden kastın benim saydığım üniversitelerden bir tanesi olduğunu düşünerek söz ettiğim üniversiteler ile yurtdışında çok rahat yaşayabileceğini ifade ettim.

Halen bana neden üst perdeden konuşmaya çalıştığını anlayamadım. Cümlelerindeki tezatlıkları tekrardan aşağıya sıralıyorum.

1)"yurt dışında çok iyi bir pozisyonda tanıdığın varsa onun yanında işe girmenin kesin olması > Çok iyi bir üniversite okuyup Türkiyede iş bulmak"

Niteliksiz bir kişinin nitelikli bir kişiye göre çok daha rahat yaşayabileceğini söylüyorsun.

2)
Bu cümleyi kurup niteliksiz bir insanın torpille yurt dışında iş bulabileceğini ve nitelikli bir insandan yurtdışında daha rahat yaşayabileceğini söylüyorsun.
Bana girilmesi zor okullardan örnek verdiğim ve öğrencinin başarısız olduğunu göz ardı etmem sebebiyle gerekçi olmadığımı ifade ediyorsun. Ama "Çok iyi bir üniversite okuyup Türkiyede iş bulmak" cümlesini kuruyorsun. Beni üstte saydığım nedenlerden dolayı gerçekçi bulmuyorsun. Peki kendini nasıl gerçekçi buluyorsun?

Daha fazla sıralayabilirdim ama gerek duymadım.

Gelelim benim tutarsızlığıma
Yurt dışında işsiz olmayı savunmadığın halde savunmuşsun gibi yazdım. Ama daha sonradan niteliksiz kişinin nitelikli bir kişiden üstün olduğunu idda ettiğini fark ettim. İşsiz yerine niteliksiz deseydim çok daha doğru ifade etmiş olacaktım.

Aynı özeleştirileri senden de bekliyorum :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı