Çözüldü Lisans son sınıf öğrencisi ön lisans KPSS'ye girebilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Poyraz Kuzgun

Hectopat
Daha fazla  
Kuzenim 2 yıllık üniversiteden mezun olup DGS ile Lisansa geçti ve orada da mezun olamadı 1 sene okulunu uzattı. Ön lisanstan KPSS'ye girebilir mi?

Normalde son sınıftayken lisansa girilebiliyor ki bu okulu uzattı. Elinde ön lisans diploması da var. Hem lisansa girecekti hem de önlisansa fakat sistem birine başvuru yaptıktan sonra 2. başvuruya izin vermiyormuş. Bu yüzden iki sınav arasında bir tercih yapması gerek. Ön lisans sınavı, lisansa göre kolay olur diye ön lisans sınavına girmeye karar verdi. Birçok kaynakta eğer lisans öğrencisi iseniz ve ön lisans diplomanız varsa lisanstan mezun olmadığınız sürece ön lisans KPSS'ye girebilir ve atanabilirsiniz diyor.

Fakat bir arkadaşı lisansta 3. sınıfa geçtikten sonra ön lisans KPSS'ye girme hakkını kaybediyorsun, 3.- 4. sınıflar ve okulu uzatanlar sadece lisans KPSS'ye girebilir demiş. Bunun gerçeklik payı var mı? Böyle bir şey yoktur dedik lisanstan mezun olmadığın sürece girebiliyormuşsun dedik ama insanın aklında soru işareti kalıyor. Ön lisans başvuruları lisans başvurularından sonra eğer böyle bir durum varsa ve önlisansa başvuramazsa lisansı da kaçırmış olacak ve boş yere 2 sene daha bekleyecek. Şimdi kafana çok takıldıysa işini garantiye al lisansa gir dedik. Önlisansa girme hakkım varsa neden değerlendirmeyeyim? Hem ortalama 2 ay daha fazla çalışma sürecim var hem de daha kolay dedi.

Hocam adı üstünde ön lisans KPSS. Bu sınav türüne girebilmek için ön lisans mezunu olmanız gerekmekte. Dolayısıyla giremezsiniz.
Ek olarak verdiğim yanlış bilgiyi düzelteyim, ön lisans sınavı 2 senede bir yapıldığı için bitirmeden de girebilir.

Son düzenleme:
@Poyraz Kuzgun, anlıyorum. Yeni kafam ayıktı, kusura bakmayın. Lisans bölümünü bitirmeden girebilir.

Merhaba,
ben önlisans mezunu ve şuan lisans öğrencisiyim. 2023 lisans sınavına katıldım ama mezun olmadım tek ders bıraktım. Lisansdan mezun olmayacağım. Önlisans Kpss girmek istiyorum mezun olmamış olsam bile daha önce kpss lisans sınavına girdiğim için önlisansa katılamayacağım hakkında söylemler var bu doğru mu? önlisans sınavına girebilir miyim bir bilginiz var mı?

Geri
Yukarı