Lise 1'deyim ve okulu bırakacağım

Yazını okumadım ama illa okul şart değil, hatta gereksiz bence.
Meslek sahibi olabileceğin bir işe gir paranı herkesten önce kazanmaya bak ne kadar erken başlarsan o kadar erken kendi işini kurarsın yoluna bakarsın.
Bu ülkede okul olmazsa olmaz diye beyinlere işletmişler.
İstediğiniz insan profilini yaratmanın en kolay yolu okuldur.
Birini çocukluktan istediğiniz gibi yetiştirmeye başlarsanız yüksek oranda istediğiniz düşüncede birini yaratmış olursunuz. O yüzden okul baskısı bu kadar var. Birçok gereksiz öğrenci var okulda ve birçok kişiyi de beraberinde uçurumdan düşürüyorlar. Bunu ısrarla yapmalarının nedeni bu, devletlerin politikasıdır bu. Her hükmet yapar bunu ki insanları kontrol altında tutmak için tabi tek yolu bu değil ama okul en etkinliklerinden. Kısacası okul baskısı bundan var ama bilmelisin ki birçok meslek var ve kendini okul dışında geliştirebileceğin çok seçenek var zaten büyük çoğunluk lise ve üniversiteden sonra iş meslek sahibi olup parasını kazanamıyor ya paketi ya da komi oluyor gine o yaşlardan sonra meslek de öğrenmek zor olduğu için böyle yitip gidiliyor. O yüzden sonun böyle olacak iken baştan okuldan ayrılıp bi meslek sahibi olmak çok daha mantıklı tabi okuyup da üst düzey yerlere gelecekleri hariç tutuyorum mühendisler gibi. Herkes kendini az çok bilir bu pozisyonlara gelmeyeceksen direnmenin anlamı yok. Tek seçenek hiçbir zaman yoktur diğer seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Bu hayatta en önemlisi hayatı okumak okul okumak değil. Okul bir araçtır, hedef için fazla büyütmeye gerek yok.

Son düzenleme:
Bu dönemde okul mu bırakılır? Sokakta kaç milyon yaşlı/genç insan işsiz bir şekilde dolaşıyor. Ne yap ne et oku. Seni de anlayabiliyorum ne kadar zor olduğunu meslek lisesi ortamını ne kadar gözlerimle görmemiş olsam da, belli. Açık liseye geçip bir yandan da eğer başarabilirsen uygun bir yerde çalışmanı tavsiye ederim.

En mantıklı kararı bu şekilde bulursun.​

Balıkesir ilçesinin en iyi 3. Okulundayim bizim okuldada sigara içenler var merak etme o liseye özel nddndndd
İlçede en kötü okullardan birisindeyim. Endüstride benim gibi gevşeği 1 ayda öldürürler dedim, bişey olmadı şaşırtıcı.

Sakın okulu bırakayım deme. 21 yaşında biri olarak söylüyorum bunu. Gerekirse okul değiştir. Lise hayatında arkadaşlarını doğru seçersen ve kendini geliştirirsen unutulmayacak güzel anılar biriktireceksin. Bizzat ben deneyimledim. Olumsuzlukları fırsata çevirmeyi öğreneceksin. Zorluklarla başa çıkmayı da. Ve derslerinin iyi gittiğini gördükleri zaman sen hiç zahmet göstermeden insanlar seni parmakla gösterecekler. Buna inan ve sakın azmini yitirme. Ben de zamanında olumsuzluklar yaşadım fakat yaramazlık ta yaptım, derslerime de çalıştım. Lise dediğimiz betonarme bir binadan ibaret değil, seni hayata hazırlayan eğitim yuvası bunu unutma.
Okulu bırakmıyorum ara veriyorum.
Abilerim tavsiyelerinizi bekliyorum, bu sene olmazsa evde eşek gibi yatmak yerine bol bol kitap okumayi 9.sınıfın konularını tekrar etmeyi düşünüyorum yarın sabaha kadar ďüşüncem.
Hiç nakil aldırmayı denedin mi? Gerçekten bu dönemde okul bırakılmaz. Nakil aldırmayı dene. Başvurunu yaptır, sadece gerekli olduğu günler git. Onun dışında gitme. Nakil başvurun onaylanmazsa kendi dediğini yaparsın ve okulu bırakırsın.
Denedim merkez semt olduğumuz icin kontenjan yok 15 tatilde başka bir okula gidicektim ama dayanamıyorum, tek sorunum okul değilki ailevi olarak da çok sıkıntılarım var.
Açık liseye gir kafan rahat etsin.
Bizimkilere dedim, ama cahil cüheyla oldukları için sanki okulu bırakıyorum sandıllar oysa ki günümün 9 saati boşu boşuna geçiyor.

Puanı iyi olan bir lisedeyim, emin ol öyle insanlar bizim okulda da var. Bence çoğu okulda da böyle tipler vardır. Okula ara vermekten kastını anlamadım, devamsızlık hakkın biterse sınıf tekrarı yaparsın. Bence geriye kalan 1 ayı bitirmeye çalış, ikinci dönem durumları yoluna sokamazsan farklı bir okul düşünürsün. Açık lise olayına pek sıcak bakmıyorum ama son yol olarak tercih etmek istersen ikinci dönemde kayıtlar başlıyor bu dönem tüm derslerin ortalamasını 50 üstü tutmaya çalış bu sayede açık lisedeki kredine birinci dönemde geçtiğin derslerin kredileri de eklenir ama dediğim gibi son çare olarak görmelisin açık liseyi.

Genç arkadaşım, hayatındaki en saçma kararı aldığını düşünüyorum. Ailen bu kararına karşı çıkarsa da sonuna kadar haklı olurlar. Aptal insanlar sebebiyle okula ara vermek kadar sığ bir düşünce olmayacağı kanısındayım. Liseyi berbat bir meslek lisesinde okumuş bir ağabeyin olarak sana tavsiyem görmezden gelmek olacaktır tüm bunları. Okul yönetimi ile konuşabilirsin, rehber öğretmenle konuşabilirsin, ailene durumdan bahsedip psikolojik destek de alabilirsin. Ama bir avuç aptal insan için okulu terk etmek sadece saçmalık.

Derslerinin iyi olduğunu da söylemişsin. Kendine yazık etme. Al kitabını ders dışında kitap oku. Kimse ile yakın olmak zorunda değilsin. Kararından dönmen dileğiyle.

Çok sevdiğim bir söz var ve onu da son olarak eklemek isterim: "Basit insanlar kişileri, sıradan insanlar olayları, düşünen insanlar fikirleri tartışır." Lütfen basit kişilerin hayatına etki etmesine izin verme.
Hocam bende öyle yapmayı planlıyordum hatta çok kitap okuyorum herif geliyor okuduğum sırayı deviriyor ille gel beni öp diyor bende bir şey olmamış gibi sırayı kaldırıyorum 1 kisiye sınıfta 5 kişi daliyor kavga işini bıraktım bırakmassam neler yapacağım onlara.

Puanı iyi olan bir lisedeyim, emin ol öyle insanlar bizim okulda da var. Bence çoğu okulda da böyle tipler vardır. Okula ara vermekten kastını anlamadım, devamsızlık hakkın biterse sınıf tekrarı yaparsın. Bence geriye kalan 1 ayı bitirmeye çalış, ikinci dönem durumları yoluna sokamazsan farklı bir okul düşünürsün. Açık lise olayına pek sıcak bakmıyorum ama son yol olarak tercih etmek istersen ikinci dönemde kayıtlar başlıyor bu dönem tüm derslerin ortalamasını 50 üstü tutmaya çalış bu sayede açık lisedeki kredine birinci dönemde geçtiğin derslerin kredileri de eklenir ama dediğim gibi son çare olarak görmelisin açık liseyi.
Bu sene gitmicem öbür sene 9'dan başlıcam demek istiyorum, buradaki tipler hemen karşılık veriyor arkasını çağırıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı