Lise 4 Bilişim Staj

Plousenhart

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Herkese merhabalar öncelikle.Seneye staj yapacağım EML okuyorum Bilişim bölümündeyim.Nasıldır,nereyi seçmeliyim ve en önemlisi maaşı ne kadar beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Nerede yaşadığını yazmamışın ancak şehirde bilinen, en azından önceden adını duyduğun yerlerde staj yapman, kolay motive olman için daha faydalı olabilir. Ancak iş yoğunluğu ortalamanın üzerinde, stajyer olduğun seni sürekli bir yerlere fatura götürmen ya da banka işlerini yapman için yollamayan bir yer de yeterli olur.

Maaş konusunda maalesef moralini bozacak bir şey söyleyim. Büyük şehirlerde bile ücret alan stajyer çok azdır. Olması gereken şu anda bordrolu 20 üzeri çalışanı olan şirketlerin asgari ücretin %30'unu, 20'den az çalışanı olan şirketlerin ise asgari ücretin %15'ini ödemesidir. Fakat göreceksin ki öğretmenleriniz bile sizin para almanız için şirket sahipleriyle pazarlık yapmayacaklar.

Nerede yaşadığını yazmamışın ancak şehirde bilinen, en azından önceden adını duyduğun yerlerde staj yapman, kolay motive olman için daha faydalı olabilir. Ancak iş yoğunluğu ortalamanın üzerinde, stajyer olduğun seni sürekli bir yerlere fatura götürmen ya da banka işlerini yapman için yollamayan bir yer de yeterli olur.

Maaş konusunda maalesef moralini bozacak bir şey söyleyim. Büyük şehirlerde bile ücret alan stajyer çok azdır. Olması gereken şu anda bordrolu 20 üzeri çalışanı olan şirketler asgari ücretin %30'unu, 20'den az çalışanı olan şirketlerin ise asgari ücretin %15'ini ödemesidir. Fakat göreceksin ki öğretmenleriniz bile sizin para almanız için şirket sahipleriyle pazarlık yapmayacaklar.
Teşekkür ederim.Mezun olanlardan bazıları 250-400 lira oluyor dedi ama banada biraz fazla geldi,cidden şimdi iyi anlıyorum :)

Teşekkür ederim.Mezun olanlardan bazıları 250-400 lira oluyor dedi ama banada biraz fazla geldi,cidden şimdi iyi anlıyorum :)
"Ücret vermeden bir o yana bir bu yana koşturdular beni" demeyi içine sindiremeyip çevresine ücret aldığını söyleyen çok kişi gördüm. Umarım insaflı bir yere gelirsin de hem bir şeyler öğrenip hem harçlığını çıkarırsın.

İzmir'deysen yardımcı olabilirim.

"Ücret vermeden bir o yana bir bu yana koşturdular beni" demeyi içine sindiremeyip çevresine ücret aldığını söyleyen çok kişi gördüm. Umarım insaflı bir yere gelirsin de hem bir şeyler öğrenip hem harçlığını çıkarırsın.

İzmir'deysen yardımcı olabilirim.
Ne yazıkki Ankara'dayım.Çoğu kişi fabrika,devlet bünyesi öneriyor.Özel sektörler ise dediğin gibi maaşı vermeyebilirmişde.

Ne yazıkki Ankara'dayım.Çoğu kişi fabrika,devlet bünyesi öneriyor.Özel sektörler ise dediğin gibi maaşı vermeyebilirmişde.
Stajyer maaşı garanti olduğu için hemen hemen herkes devlet'e başvuruyor, bu yüzden biraz düşük bir ihtimal. Bence özel sektörde sana stajyer maaşı verip, iş yoğunluğu fazla olan bir şirket bulursan devlet yerine o şirketi seç. Daha yoğun çalışır, daha fazla zor durumla karşılaşırsın ancak daha fazla şey öğrenirsin.

Mesela şuan ben 250TL alıyorum aylık, ancak çalıştığım yerin servisinden tut yemeğine, insanının kalitesine kadar 4 4'lük.
İleride referans olarak da kullanabileceğim bir yer olmalı.

Kısacası iyi bir yer bul, maaşı dile getirme, 250'den aşağı vermezler zaten.
Ancak 350-400 TL veren yerler bulursan da iyi olur senin için. İhtiyaçlarını karşılarsın en azından.

Mesela şuan ben 250TL alıyorum aylık, ancak çalıştığım yerin servisinden tut yemeğine, insanının kalitesine kadar 4 4'lük.
İleride referans olarak da kullanabileceğim bir yer olmalı.

Kısacası iyi bir yer bul, maaşı dile getirme, 250'den aşağı vermezler zaten.
Ancak 350-400 TL veren yerler bulursan da iyi olur senin için. İhtiyaçlarını karşılarsın en azından.
Mesela nereyi önerirsiniz bir fikriniz varmı ? Babam yazılım şirketi buldu fakat yazılım şirketinde staj yapmanın kulağı komik geliyor,özellikle de benim gibi web tasarım bölümü okuyan bir öğrenci için :)

Bu nasıl staj ? Ben bilişim Veri tabanı programcılığı ve web programcılığı 2 dal birden okuyorum. Lise10 da vardı. lise3de olucak. Fakat lise4 de nasıl oluyor ? senin staj hafta içi olan staj mı ?

Asgari ücretin 3/1 diye biliyorum. Ama çalışacağın yere göre maaş değişir. Bazı yerler yol, yemek parası gibi ödemelerde yapabilir. Çalışacağın şirkete göre değişir. Dalın ney ? Dalına göre staj yeri bulmaya çalış. Gidip hiç bir şey öğrenmeden çıkma. Staj yerinde oradaki çalışanlar ile iyi geçin. Elinden geldiği kadar bir şeyler öğrenmeye çalış. Orada öğrendiğin her bilgi sana artı olarak dönüş yapacak. Sürekli pratik yapmaya çalış. Başarılar dilerim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı