Lise alan seçiminde kararsızlık

Karporussz

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Ortaöğretim ve ilköğretim dönemleri boyunca derslerim hep ortalama üstü oldu.
Nitekim Lise'ye geçtiğimde belirli derslerde (çalışıp, çalışmama ve ilgilinme) dengesizlik yaşandı. Lise'de (9 ve 10.sınıf) pek matematiğe çalışmamam ve ilgi göstermediğimden ötürü de temelim zamanla bu alanda zayıfladı.

10.sınıf'ın ilk haftasında bizlere alan seçimi için bir kağıt verildi, koşulsuz içimden geçeni işaretleyip sayısalı seçtim.(sadece eşit ağırlık ve sayısal alanları vardı.) Yaz tatilinde ise 11.sınıf sayısal konularına göz atıp, 10.sınıf konularını (TYT) tekrar ettim. Sayısal kısımda çalışırsam başaracağımı ve eskisi gibi iyi olacağımı düşündüm.

Okullar açılacak. Bildiğim kadarıyla okul ilk 2 hafta alan değişimi hakkı tanıyor. Sayısal kısmım kısmen sözele göre zayıf. (matematik ve kısmen fizik)
Sözel kısmım ise oldukça iyi denilebilir. (edebiyat-felsefe-tarih) sözel kısma olan ilgim zamanla kendimce yaptığım yatırımdan ötürü oluştu. Kitap okumayı, felsefe yapmayı, araştırmayı yapmayı, tarih ve edebiyatla ilgilenmeyi, müzik dinlemeyi ve yapmayı, biyoloji ve astronomi ile uğraşmayı seven bir kişiyim. Belirli açılardan çok yönlü bir insanım lakin okul müfredatı ve sistemi beni seçim yaptırarak kısıtlıyor. Ailem ise düşünceli kişiler; istediğim alanı ve mesleği seçmeme olanak tanıyorlar.

Meslek seçiminde kararsız ve düşünceli olduğumdan ötürü önce alan seçimini netleştirmem gerektiği kanısındayım. Okul açılmaya yakın değişik fikirlere kapıldım. Deneyimli ve konuya hakim arkadaşlara sormak istiyorum;

Değiştirme hakkım varken; sayısal (MF) bölümde mi kalmalıyım yoksa seçimimi eşit ağırlık (tm) olarak değiştirmeliyim?

Hangi derste iyi olduğuna bakarak alan seçmek kadar saçma bir şey yok. Tüm hayatını karartabilecek bir karar vermektense gerekirse mezuna kalırım yine matematik-fiziğe çalışıp sınava tekrar girerim daha iyi.

Birde eşit ağırlık okuyarak ne olmayı planlıyorsun?

Dostum, dil düşünüp sayısal seçmiş ve sınava hem eşit ağırlık hem sayısaldan girmiş biri olarak, görmek istediğin derslere göre değil, yapmak istediğin mesleğe göre alan seçmeni tavsiye ederim. O zamanlarda aklımda hiçbir zaman tek bir meslek ya da bölüm yoktu ama bir sürü olan o mesleklerin/bölümlerin tek ortak özelliği sayısaldan alıyor olmalarıydı. Bu yüzden sayısal seçip dili bir hobi, eğlence olarak geliştirdim.

Hocam maalesef okul alan seçimi konusunda beni zorladı.Meslek seçimi yapamıyorum çünkü aklımda oturmuş tam bir yapı yok.Benim arada kalma sebebim Sayısal kısım istediğim gibi yapabilir miyim yoksa Eşit Ağırlık bölümünde devam etmem daha iyi mi olur?
Kafamda oturmuş bir meslek olsa kesinlikle ona kilitlenirim lakin dediğim gibi hala oturmadı.

Hangi derste iyi olduğuna bakarak alan seçmek kadar saçma bir şey yok. Tüm hayatını karartabilecek bir karar vermektense gerekirse mezuna kalırım yine matematik-fiziğe çalışıp sınava tekrar girerim daha iyi.

Birde eşit ağırlık okuyarak ne olmayı planlıyorsun?

Hocam ya yanlış konu ya da siz farklı anladınız. Arkadaş lise alanları olan sayısal-sözel-eşit ağırlıktan bahsediyor.

Eğer kendinizi matematik ve fizikte geliştirerek sayısalda kalırsanız daha mantıklı olacağını düşünüyorum.

Hocam maalesef okul alan seçimi konusunda beni zorladı.Meslek seçimi yapamıyorum çünkü aklımda oturmuş tam bir yapı yok.Benim arada kalma sebebim Sayısal kısım istediğim gibi yapabilir miyim yoksa Eşit Ağırlık bölümünde devam etmem daha iyi mi olur?
Kafamda oturmuş bir meslek olsa kesinlikle ona kilitlenirim lakin dediğim gibi hala oturmadı.
Sayisalin kotuyse sayisal bolumune gir. Sayisal'i orada ogrenirsin.

Aga bende zaten bu sene LGS'ye gireceğim ama matematiğim çok kötü hiçbir şey anlamıyorum genellikle fen Türkçe gibi derslerim iyi ama matematikten aldıgım en yuksek not 45 oluyor nasıl geliştirebilirim :D

Dostum, dil düşünüp sayısal seçmiş ve sınava hem eşit ağırlık hem sayısaldan girmiş biri olarak, görmek istediğin derslere göre değil, yapmak istediğin mesleğe göre alan seçmeni tavsiye ederim. O zamanlarda aklımda hiçbir zaman tek bir meslek ya da bölüm yoktu ama bir sürü olan o mesleklerin/bölümlerin tek ortak özelliği sayısaldan alıyor olmalarıydı. Bu yüzden sayısal seçip dili bir hobi, eğlence olarak geliştirdim.
Hocam dediğiniz gibi bende ilk başta sözel kısmımı bir hobi olarak kullanmaya karar vermiştim lakin insan aklı kişiye binbir farklı olasılık ve fikir getiriyor.

Hocam dediğiniz gibi bende ilk başta sözel kısmımı bir hobi olarak kullanmaya karar vermiştim lakin insan aklı kişiye binbir farklı olasılık ve fikir getiriyor.

Aga sayısalın matemematiğin kötüyse sözele gir yapamadığın bir şeyi seçip hayatını karartmaktansa yapabildiğin şeylere yoğunlaş sayısala girip orada sana sayısal öğreteçekler ama ne yazikki sayısalı iyi olanlar o bölüme geçiyor :D

Geri
Yukarı