Lise çıkışlı yurt dışına nasıl çıkılır?

HD4450

Kilopat
Dostlar hiçbir şey bilmiyorum, o yüzden malum kişiye anlatır gibi anlatırsanız güzel olur. Arkadaşlarla birlikte lise çıkışı yurt dışına gitmeyi düşünüyoruz. Meslek lisesi, mekatronik bölümünde okuyoruz. Şimdi birkaç sorum var.
Meslek lisesi çıkışlı yurt dışında iş bulabilir miyiz?
Vize işi nasıl olacak? Öğrenci pasaportu alarak direk gidip çalışabiliyor muyuz?
Tahmini her birimizde 30 bine yakın para olacak 3 kişiyiz en az 30 bin 40/50 de olabilir. Yeter mi ilk ay için?

TL ise zor. Pasaport alıp direkt çalışamazsın. Her türlü work permit gerekir. Hangi ülkeye gideceğine göre değişir. İşçi Vizesi yada Çalışma İzni olan bir vize alman gerek çalışabilmek için yasal olarak.

Bu şekilde gidebileceğin en kolay ülke Almanya kağıt üzerinde. Amerika vb. dönemlik işçi vizesiyle gidebilirsin ama mevcuttaki bütçeyle çok zor. H-2B var araştırmak istersen işçi vizesi.

Dostlar hiçbir şey bilmiyorum, o yüzden malum kişiye anlatır gibi anlatırsanız güzel olur. Arkadaşlarla birlikte lise çıkışı yurt dışına gitmeyi düşünüyoruz. Meslek lisesi, mekatronik bölümünde okuyoruz. Şimdi birkaç sorum var.
Vize işi nasıl olacak? Öğrenci pasaportu alarak direk gidip çalışabiliyor muyuz?
Tahmini her birimizde 30 bine yakın para olacak 3 kişiyiz en az 30 bin 40/50 de olabilir. Yeter mi ilk ay için?

Almanya'ya turist vizesiyle gidip iş bulabilirseniz orada kalabiliyorsunuz diye biliyorum. 3 kişi paralarınızı birleştirseniz idare edersiniz diye düşünüyorum.

Vize olarak nasıl yapabilirsiniz bilmiyorum. İşiniz ustalık gerektiren bir iş olduğu için yurt dışında güzel paralar kazanabilirsiniz ve rahat iş bulursunuz diye düşünüyorum. Ayrıca 30.000TL, 1.000 Dolar yapıyor ve bu gerçekten para değil. Kişi başı en az 3.000 Dolar (90.000TL) para almanızı öneririm (ki bu bile az fakat en azından idare edebilirsiniz). Arkadaşlarınıza güvenip para konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünmeyin, siz her ihtimale hazırlıklı olun, sonrasında oralarda mağdur olursanız gerçekten çok zorlanırsınız.

Aileleriniz falan destek çıkarsa pek sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum, ancak Türk olduğunuz için ayrımcılık görebilirsiniz.

Hocam 3 yıllık ateistim, göreceğim kadar ayrımcılık gördüm sıkıntı yok. Ailem destek çıkabilir belki umarım başarırız.

TL ise Amerikanın kapısından bile giremezsiniz.

Geri
Yukarı