Lise de Dil bölümü ve Dil Bölümünün Geleceği

Rosenkavalier

Hectopat
Makaleler
3
Geçen sene, 10.sınıf'a giderken alan seçimi yaptık ve ben dil bölümünü seçtim. Ama içimde sürekli bir kuşku var. Pişmanlık değil bakın, kuşku. Zaten şu an derslerimize giren ve bizi sınava hazırlayacak olan hocamız da gayet iyi bir öğretmen. İşinin ehli birisi.

Kuşku duyma sebebim yapamayacağımdan korkma gibi bir sebep de değil. Sınıf arkadaşlarım denemelerde ortalama 35-40 doğru yaparken ben 64-67 civarı yapıyorum, bu konuda bir derdim yok.
Fakat ya ben üniversiteyi bitirdiğim zaman işsiz kalırsam? Rehber öğretmenim dahil tanıdığım birkaç kişi "Dil okursan işsiz kalmazsın, merak etme" dedi fakat bazı kişiler de dili artık herkesin bildiğini, iş bulmakta sıkıntı yaşayacağımı söylüyor. Bu sebeple 1-2 senedir grafik-tasarım öğrenmeye gayret ediyorum.

Açıkçası ben de Machine Learning sayesinde gelecekte dil öğrenmeye-öğretmeye olan talebin azalacağını düşünüyorum. Fakat bu düşüncemin yanında "Yapay zeka insan ruhu gibi çeviremez" de diyorum kendi kendime. Sizce kendimi mi kandırıyorum? Sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nelerdir?

Not: Her ne kadar dil bölümünden çok memnun olsam da eskiden beri süregelen Tarih ilgimden dolayı hep Tarih okumak istemişimdir. Ülkenin eğitim-öğretim mekanizması sağ olsun tarih, benim için bir hobiden ileri gidemeyecek. Gerçekten eğitim sistemimiz içler acısı.

Dil okuduğun an işsiz kalmama doğru. Kendi çevirmenlik ofisin açsan kelime başına 1 tl ortalama ücret alınıyor. ayda 10 müşteriden 1000 kelimelik çeviri yapsan 10 bin tl kazanırsın. nokta ve bağlaçlar vs kelime sayılıyor çevirilerde.

Geçen sene, 10.sınıf'a giderken alan seçimi yaptık ve ben dil bölümünü seçtim. Ama içimde sürekli bir kuşku var. Pişmanlık değil bakın, kuşku. Zaten şu an derslerimize giren ve bizi sınava hazırlayacak olan hocamız da gayet iyi bir öğretmen. İşinin ehli birisi.

Kuşku duyma sebebim yapamayacağımdan korkma gibi bir sebep de değil. Sınıf arkadaşlarım denemelerde ortalama 35-40 doğru yaparken ben 64-67 civarı yapıyorum, bu konuda bir derdim yok.
Fakat ya ben üniversiteyi bitirdiğim zaman işsiz kalırsam? Rehber öğretmenim dahil tanıdığım birkaç kişi "Dil okursan işsiz kalmazsın, merak etme" dedi fakat bazı kişiler de dili artık herkesin bildiğini, iş bulmakta sıkıntı yaşayacağımı söylüyor. Bu sebeple 1-2 senedir grafik-tasarım öğrenmeye gayret ediyorum.

Açıkçası ben de Machine Learning sayesinde gelecekte dil öğrenmeye-öğretmeye olan talebin azalacağını düşünüyorum. Fakat bu düşüncemin yanında "Yapay zeka insan ruhu gibi çeviremez" de diyorum kendi kendime. Sizce kendimi mi kandırıyorum? Sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nelerdir?

Not: Her ne kadar dil bölümünden çok memnun olsam da eskiden beri süregelen Tarih ilgimden dolayı hep Tarih okumak istemişimdir. Ülkenin eğitim-öğretim mekanizması sağ olsun tarih, benim için bir hobiden ileri gidemeyecek. Gerçekten eğitim sistemimiz içler acısı.
İkimizin de zevkleri gerçekten birbiriyle çok örtüşüyor ve ben de bu sene dil bölümünü seçmeyi düşünüyorum artık düşün düşün nereye kadar. Evet, iş imkanları kısıtlı olabilir bu gayet normal çünkü dil sınıfı daha özel bir bölüm. Herkes dil biliyor falan diyenleri çıkartsan doğru düzgün kendilerini anlatamazlar bile yok öyle iş yani. Eğer ki ek olarak kendini geliştirirsen yani ek bir dil öğrenirsen neden işsiz kalasın ki mesela benim de aklımda bir oyun şirketinde(tercümanlık olabilir) çalışmak var. Eğer ki edindiğin bazı tecrübeler varsa paylaşırsan sevinirim.

@Schentienel hocanız mükemmel kazanıyormuş. Piyasada 10 bin lira paralara profesyonellik isteyen kitapların (300-500 sayfa arasında kitaplar) çevirileri yaptırılıyor. Amatör işlerin 1000 kelimesi 25-50 lira arasında değişiyor.

Bizim öğretmenin ismi var biraz da tabii ki kendisi bu Avrupa mahkemelerinin gelen itirazlarını vs çeviriyor. Ben de ilk duyduğumda çok iyi kazanıyorsunuz demiştim. Bu arada herkes ingilzce konuşabilir derdini anlatıp yazabilir ancak herkes resmi seviyede hatası gramer olarak Full bir metin ne yazabilir ne çevirebilir?

Diğer düşüncenizi okumamıştım. Onun hakkında da bir yorumum var. Şöyle yapay zeka çoğu insanın elinden mesleğini alabilir ancak onu kodlayacak kişilerde olmalı ya da onu da yönetecek Siz belki de bu sistemi Türkiye'ye getirirsiniz. Böyle bir şey yapılsa bile genel halka açılması her bakımdan mantıksız.

Dilin ekmeği bitmez derdi lisedeki sevdiğim bir dil öğretmenim. Gerçekten öyle. @Recep Baltaş'ın bir konuda da dediği gibi bu ülkede herkes ingilizce bilir ama aslında bilmez. Siz seviyorsanız okuyun hem de ne güzel işinin ehli bir öğretmenle de karşılaşmışsınız daha ne olsun. Ben okuduğum zamanlarda İngilizce'yi bildiğinden şüpheli olduğum biri giriyordu derslerime. Beni soğutmuştu dilden resmen. Hoca faktörü çok çok önemli.

Biraz abartı olacak ama yeminli tercümanlar kelime çevirisi başına para alıyorlar diye bir söylenti dolaşırdı. :D

Sadece dil ile alakalı meslek değil hangi meslekte olursanız olun dil bilindiği sürece herkese fark atarsınız.

Dilin ekmeği bitmez derdi lisedeki sevdiğim bir dil öğretmenim. Gerçekten öyle. @Recep Baltaş'ın bir konuda da dediği gibi bu ülkede herkes ingilizce bilir ama aslında bilmez. Siz seviyorsanız okuyun hem de ne güzel işinin ehli bir öğretmenle de karşılaşmışsınız daha ne olsun. Ben okuduğum zamanlarda İngilizce'yi bildiğinden şüpheli olduğum biri giriyordu derslerime. Beni soğutmuştu dilden resmen. Hoca faktörü çok çok önemli.

Biraz abartı olacak ama yeminli tercümanlar kelime çevirisi başına para alıyorlar diye bir söylenti dolaşırdı. :D
Siz dil okudunuz değil mi?

Hepinize değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.
Sağlam bir disiplin ile birçok şeyin üstesinden geleceğimi düşünerekten dil bölümü ile devam edeceğim.

Ayrıca şu anda Türkiye'de ''Dil biliyorum'' diyen insanların yarısından fazlası aslında dil bilmiyor. Hiç olmadı, uluslararası arenada olmasa bile, Türkiye dahilinde mutlaka bir iş bulunabileceğini tahmin ediyorum.

11. sınıfta bölüm seçilmiyor muydu? Ben mi yanlış biliyorum ki?

Neyse, bence okuyabilirsiniz. Diğerlerine nazaran daha sıkı bir çalışma ile istediğinizi yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Lakin sıkı çalışamazsanız sonuçlar olumlu gelmeyebilir.

Umarım istediğiniz şeyleri yapabilirsiniz. Başarılar dilerim. :)

11. sınıfta bölüm seçilmiyor muydu? Ben mi yanlış biliyorum ki?

Neyse, bence okuyabilirsiniz. Diğerlerine nazaran daha sıkı bir çalışma ile istediğinizi yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Lakin sıkı çalışamazsanız sonuçlar olumlu gelmeyebilir.

Umarım istediğiniz şeyleri yapabilirsiniz. Başarılar dilerim. :)
Eskiden 11.sınıf olabilir, bilemiyorum. Fakat şu anda 10.sınıfın sonlarında alan seçimi yapılıyor.
İyi dilekleriniz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı