Lise hayatı nasıl?

Ben ortaokulda asosyaldim yani kendi isteğimdi bu eve gider PS4 başından kalkmazdım saatlerce. Liseye geçince sosyal becerilerim zayıf olmasına rağmen ilk aydan ortama çok rahat adapte olmuştum. Demem o ki ben bile yaptıysam sen hayli hayli yaparsın.

Arkadaşlar, 6 aydır beklediğim gün geldi sayılır, yarın itibarıyla liseye başlıyorum (özel okul olduğu için erken başlıyor). Nasıl davranmalıyım lisede? Ortaokulda hep nefret edildim, hep dışlandım. Tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim.

Ben ilk gün bir sıra seçtim kendime sınıfta hemen oturdum ve bir eleman oturdu yanıma direkt ben selam verdim ne haber nasılsın gibsinden ve onunla arkadaş olduk 9'un ikinci dönemine kadar birlikte takıldık fakat sonradan o çocuk sigaraya başladı serseri kişilerle takıldı ve arkadaşlığımı kestim ondan sonra da COVID-19 başladı :(

Arkadaşlar, 6 aydır beklediğim gün geldi sayılır, yarın itibarıyla liseye başlıyorum (özel okul olduğu için erken başlıyor). Nasıl davranmalıyım lisede? Ortaokulda hep nefret edildim, hep dışlandım. Tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim.
Okulun ilk günü kimseye güvenme yani önemli bilgilerini, sırlarını veya özel hayatını anlatma. Başka insanların seninle sohbet etmesine arkadaşlık kurmasına imkan tanı, mümkünse kimseyi yargılama. Fazla yalaka ve baştan sağmacı olma. Kendin olman yeterli aslında.

Kendi açımdan örnek verecek olursam okul hayatımda yaşadığım en iyi dönemlerdir.- benim açımdan şu an bile- Hem asosyalliği kırdım hem de yeni arkadaşlar edindim - hem sanal hem de okulda- Yani demek istediğim lisede kafa dengi insan bulman bence daha olası ve iyi bir okula gidiyorsan da arkadaşlarının da ders konusunda sana faydası dokunabilir.

Arkadaş çevresi falan yapılır bunlara çok kafanı takma. Önemli olan dersleri aksatmayıp sınavlara çalışmak. En asosyal çocuğun bile sosyal çevresi olur lisede. Belki şimdi değil ama son senelerinde okulu kırıp mangal yapalım, nargile kafeye gidelim, okey atalım diyen arkadaşlarına takılma ben çok yaptım o hatayı sonra devamsızlıklar bitiyor bir sürü ders üst üste biniyor. Üniversite sınavına da başlaman gerekiyor sınava bir ton iş, vaktini iyi değerlendir. Son olarak içmiyorsan sigaraya hiç bulaşma.

9 ve 11.sınıfı boş bırakma çok çalış. Arkadaşlık konusuna gelirsek ortaokuldan aman aman farkı yok. Dışlanma gibi olaylar çok nadirdir lisede. Bir de iyi geçinmeye çalış ancak insanların seni kullanmasına izin verme tabii.

Geri
Yukarı