Lise için tavsiye

Liseye geçtim, tavsiye verir misiniz?
Sosyalleş, benim gibi sığır olma sonra ceremesini çok çekiyorsun.
Dedikoducu kız grubunun dedikodusu olmamaya çalış, oldum, sonuç kötü.
Sevgili işleri güzel hoş fakat ikiniz de tam emin olmadan asla kalkışmayın, bu senemin 4 ayına mal oldu. Şu aralar ise ara ara konuşuyoruz onla :D
Hocalarla aranı iyi tut, belki kendine yakın bir hoca bulabilirsin. Mesela ben edebiyat ve ingilizce hocalarıma bayılırdım.
"İngilizce ne yaw" dersen ayvayı yersin. Şu an iki üç gavura derdimi anlatabiliyorsam lise ingilizcesini dinleyen 5 kişiden biri olmam.
İlk iki sene askeriyede gibi çalışmanın lüzumu yok az rahatla.
Son iki senede de her şeyi doğru ve zamanında yap, hayvan gibi abanacağın günler de gelecek o zamanları sen anlayacaksın.
İlk 10binlik yerler dışında da üniler olduğunu unutma.
Sigara ve alkol muhabbetine karşı temkinli ol, zaten yaş kaç baş kaç daha liseye gireceksin.
Mutlu ol, yaşamayı yaşam yapan o.

Liseye geçtim, tavsiye verir misiniz?

Matematik temelini ve kimya temelini iyi at. Köklü sayılar, üslü sayılar, geometri, 1. dereceden denklemler çok iyi çalış. Ben 11. sınıfa geçtim. Bizim 9. sınıf pandemiye girdiği için hiç yüz yüze ders alamamıştık. Fakat ben matematik temelini iyi atmıştım. Geleceğe yatırım gibi bir şey oluyor. 10. sınıf matematiğim 97,25 ortalamadaydı. Fonksiyonlar vs. temelimi iyi atmıştım. Şu anda 11. sınıf başlamamasına rağmen temelim sayesinde 11. sınıfın yarısı bitti (matematik ve edebiyat olarak). Anlayacağın atacağın temel seni ileride çok rahatlatacak. Ve şunu unutma ki paragraf çözmeye 9. sınıftan başlarsan sen rahat edersin. Paragraf çözmek kişiye özgüdür. Mesela okuma anlaman iyiyse ve çok hızlı okuyabilen biriysen paragraf çözmenin sana kaarı sadece soru tiplerini görmek olur. Birazcık ta okuma anlaman gelişir. Ben zamanında çok fazla paragraf çözmüştüm ve okuma anlaman çok ileri düzeyde. Mesela edebiyat dersinde soru çözerken arkadaşlarım soruyu okumayı daha bitirememişken ben soruyu çözüm diğer soruya geçiyor oluyorum. Kendini zamana karşı yarışarak süre tutup yarıştırmalısın. Türkçe sorusunu başlangıçta 4 dakikada çözüyorsan bunu süre tuta tuta, soru çöze çöze 1 dk altına indirmelisin. Okul birinciliğine de oynayabilirsen üniversite sınavında ek puan alırsın.

O arkadaşı takmaman sanırım kendi iyiliğin için en iyisi olur. Hani derler ya: "ortaokulda kaç puanla takdir alacağımızı hesaplardık. Lisede teşekkürü zor alıyoruz". Ha işte o arkadaş bu arkadaş. Dersleri takmayarak bir alışkanlık yaparsın. Günde 2,3 saat 9. sınıf için yeterli olacaktır. Eğer ki hiçbir dersi takmaz isen hocalar da seni takmaz. Dönem sonunda sen üzülürsün. Arkadaşın dersler gereksiz olduğu cümlesine gelirsek. Sanayiye, ticarete vs. atılacak ve bir başarı elde edebilecekseniz evet. Dersler gereksiz. Eğer ki bu şekilde bir başarı elde edemeyecekseniz geçmiş olsun.

O arkadaşı takmaman sanırım kendi iyiliğin için en iyisi olur. Hani derler ya: "ortaokulda kaç puanla takdir alacağımızı hesaplardık. Lisede teşekkürü zor alıyoruz". Ha işte o arkadaş bu arkadaş. Dersleri takmayarak bir alışkanlık yaparsın. Günde 2,3 saat 9. sınıf için yeterli olacaktır. Eğer ki hiçbir dersi takmaz isen hocalar da seni takmaz. Dönem sonunda sen üzülürsün. Arkadaşın dersler gereksiz olduğu cümlesine gelirsek. Sanayiye, ticarete vs. atılacak ve bir başarı elde edebilecekseniz evet. Dersler gereksiz. Eğer ki bu şekilde bir başarı elde edemeyecekseniz geçmiş olsun.

Yok hocam derslerime çalışacağım zaten onda bir sorun yok ama ben OBP ile alan bir liseye gittim okul bu sene taban OBP puanı olarak 94.60 almış benim OBP 99.72 okula gittiğimde ben okula 2. olarak yerleşmişim yani benim OBP puanımdan daha iyi 1 kişi var. Benim hedefim YTÜ bilgisayar mühendisliği sizce bu okulda kazanabilir miyim?

Çünkü LGS de istediğim okula gidemedim 409 puan 8.33 yüzdelik yaptım ama istediğim okula gidemediğim için kendime olan güvenim kalmadı.

Geri
Yukarı