Lise mezunu olarak programcılıktan para kazanabilir miyim?

KaanKurt

Hectopat
Merhaba. Derslerden hiç haz etmiyorum. O yüzden iyi bir üniversite kazanma imkanım düşük. Lise mezunu olarak programcılıktan para kazanabilir miyim?

Merhaba,

Yarı zamanlı iş bulma zor 3-4 yıl öncesine bakarsak sistemde büyük değişiklikler oldu fakat alt yapınız var ise 6-7 ay kadar süreçte html to css yapabilecek hale gelirsiniz, tabiki bu sizin azim ve çalışmanıza bağlı olarak değişiklik gösterir.
Piyasadaki ihtiyaçları görüp o ihtiyaçları kapatabilirseniz çok rahat para kazanabilirsiniz.
Eksiklikleri, ihtiyaçları analiz edin ve çözüm üretin😀
Başarılar🙏🏼 😀

Kazanırsın ama her istediğin yere kolaylıkla giremezsin, belki de bazı yerlere hiç giremezsin. Şu anda piyasada alaylı olup çalışanlar var ve bazı şirketler alaylıları da tercih ediyor ama hala günümüzde diploma, iş başvuruları için bir anahtar niteliğinde.

Her diploması olan işe giriyor diye bir şey yok ama o iş görüşmesine gitmen de iyi rol oynuyor. İş görüşmesine girdikten sonrası senin bilgi ve tecrübene bağlı kalıyor. Alaylı olup iş görüşmesine girdikten sonra da bilgi ve tecrübenle iş bulabilirsin ama iş görüşmelerine çağrılacak birinci kişilerden olmuyorsun.

Piyasada alaylıların yanı sıra freelancer bir kitle de var ve bu insanlar da para kazanıyorlar halihazırda. Yani bu işten para kazanmak için üniversite okumana gerek yok ama bir mühendis gibi çalışmak istiyor, dilediğin yerdeki iş fırsatlarını takip etmek istiyorsan üniversite okumanı tavsiye ederim. Bazı şirketler kendilerine uygun eleman yetiştirmek için kendi eğitim yerlerini açmayı da planlıyor. Çünkü günümüzde az sayıda kaliteli üniversite var ve buradan çıkanlar harici diğer mühendislerin bilgi ve tecrübeleri çok iyi olmuyor. Şirketler de bu durumdan şikayetçi ve buna çözüm arıyorlar.

Bu arada hala zamanın varken benim tavsiyem üniversite sınavına hazırlanman olacaktır. Çalışırsın ve sonrasında denersin. Olmazsa alaylı ya da freelancer olarak çalışırsın, olursa da üniversiteni okur kendini geliştirirsin.

Merhaba,

Yarı zamanlı iş bulma zor 3-4 yıl öncesine bakarsak sistemde büyük değişiklikler oldu fakat alt yapınız var ise 6-7 ay kadar süreçte HTML to CSS yapabilecek hale gelirsiniz, tabii ki bu sizin azim ve çalışmanıza bağlı olarak değişiklik gösterir.
Piyasadaki ihtiyaçları görüp o ihtiyaçları kapatabilirseniz çok rahat para kazanabilirsiniz.
Eksiklikleri, ihtiyaçları analiz edin ve çözüm üretin😀
Başarılar🙏🏼 😀

Merhaba, programlama hakkında pek bilgim yoktu fakat yurt dışından tanıdığım bir arkadaş bana öğretiyor. Şu an Python öğreniyorum. Sizin de önereceğiniz "temel" oluşturabilecek kaynaklar varsa söylemekten çekinmeyin.

Kazanırsın ama her istediğin yere kolaylıkla giremezsin, belki de bazı yerlere hiç giremezsin. Şu anda piyasada alaylı olup çalışanlar var ve bazı şirketler alaylıları da tercih ediyor ama hala günümüzde diploma, iş başvuruları için bir anahtar niteliğinde.

Her diploması olan işe giriyor diye bir şey yok ama o iş görüşmesine gitmen de iyi rol oynuyor. İş görüşmesine girdikten sonrası senin bilgi ve tecrübene bağlı kalıyor. Alaylı olup iş görüşmesine girdikten sonra da bilgi ve tecrübenle iş bulabilirsin ama iş görüşmelerine çağrılacak birinci kişilerden olmuyorsun.

Piyasada alaylıların yanı sıra freelancer bir kitle de var ve bu insanlar da para kazanıyorlar halihazırda. Yani bu işten para kazanmak için üniversite okumana gerek yok ama bir mühendis gibi çalışmak istiyor, dilediğin yerdeki iş fırsatlarını takip etmek istiyorsan üniversite okumanı tavsiye ederim. Bazı şirketler kendilerine uygun eleman yetiştirmek için kendi eğitim yerlerini açmayı da planlıyor. Çünkü günümüzde az sayıda kaliteli üniversite var ve buradan çıkanlar harici diğer mühendislerin bilgi ve tecrübeleri çok iyi olmuyor. Şirketler de bu durumdan şikayetçi ve buna çözüm arıyorlar.

Bu arada hala zamanın varken benim tavsiyem üniversite sınavına hazırlanman olacaktır. Çalışırsın ve sonrasında denersin. Olmazsa alaylı ya da freelancer olarak çalışırsın, olursa da üniversiteni okur kendini geliştirirsin.

Matematik beni çıldırtıyor. Temel kavramlarda bile zorlanıyorum. Oysaki 8 de çok iyiydim. Şimdi ortaokul bilgilerimi bile unuttum :(
@unknown11212

Bu arada şirketlerin kendi üniversitesini açma hususunu nereden takip edebilirim?

Bu arada şirketlerin kendi üniversitesini açma hususunu nereden takip edebilirim?
Şu anda bunlar sadece düşünülüyor. Birkaç açıklamasında dünyanın en önde gelen şirketlerinin CEO'ları mezunlardan memnun olmadıklarını söylüyorlardı ki ülkemizde de sadece programlama alanında değil çoğu alanda mezunlardan memnun olmayan şirketler var.

Üniversitelere gidip kendini geliştirmeyen insanların diploma alması yüzünden mezunlardan beklenen şeyi alamıyor şirketler. Fakat üniversitede kendini geliştiren ve projelerde bulunup iyi yerlere gelen de kişiler olduğunu unutmamak gerekiyor. Şirketler böyle insanları arıyor işte.

O yüzden böyle insanlar yetiştirebilecekleri eğitim kurumları açma gibi söylentileri var ama henüz planlanmış bir şey değil. Gelişme olursa zaten sosyal medyada kesinlikle duyarsın.

Şu anda bunlar sadece düşünülüyor. Birkaç açıklamasında dünyanın en önde gelen şirketlerinin CEO'ları mezunlardan memnun olmadıklarını söylüyorlardı ki ülkemizde de sadece programlama alanında değil çoğu alanda mezunlardan memnun olmayan şirketler var.

Üniversitelere gidip kendini geliştirmeyen insanların diploma alması yüzünden mezunlardan beklenen şeyi alamıyor şirketler. Fakat üniversitede kendini geliştiren ve projelerde bulunup iyi yerlere gelen de kişiler olduğunu unutmamak gerekiyor. Şirketler böyle insanları arıyor işte.

O yüzden böyle insanlar yetiştirebilecekleri eğitim kurumları açma gibi söylentileri var ama henüz planlanmış bir şey değil. Gelişme olursa zaten sosyal medyada kesinlikle duyarsın.

Anladım. Bu durumdan ben de memnun değilim. Daha fare kullanmayı bilmeyen adam bilgisayar mühendisliği okuyor sonra vay efendim bu bölümü okumayın işsiz kalırsınız. E sen kendini gram geliştirmedin ki adam seni niye işe alsın değil mi? Bu eğitim sisteminden nefret ediyorum ya.

Evet.

Ancak universite kazanamama sebebin kafanin calismamasiysa hayir. Matematik yapamiyorum, Ingilizce hic bilmiyorum, analitik dusunemiyorum ama 599 25 liralik Udemy kursuyla Python ogrenirsem epey para kazanirim ruyasiyla perisan olma bosa.

Universite okuma imkani olmamis ama kafasi zehir gibi calisan insanlardan birisiysen gayet de kazanirsin ancak kendi kendine ogrenmen gereken tonla sey var, oncelikle Ingilizce.

Evet.

Ancak universite kazanamama sebebin kafanin calismamasiysa hayir. Matematik yapamiyorum, İngilizce hiç bilmiyorum, analitik dusunemiyorum ama 599 25 liralik Udemy kursuyla Python ogrenirsem epey para kazanirim ruyasiyla perisan olma bosa.

Universite okuma imkani olmamis ama kafasi zehir gibi calisan insanlardan birisiysen gayet de kazanirsin ancak kendi kendine ogrenmen gereken tonla şey var, oncelikle İngilizce.

İngilizce çok iyi biliyorum.C1 sertifikam var. Matematiği severim ancak yapmak "zorunda" olmam beni matematikten itiyor. bü yüzden kazanabileceğimi düşünmüyorum. yoksa diğer derslerim iyi. Şu an Python öğreniyorum ve açıkçası bayağı keyif alıyorum. Sonra Java ya da C++ öğrenmeyi düşünüyorum.

not: şu an zaten python u ingilizce bir siteden(codeacademy) öğreniyorum. o yüzden dil benim son kaygım.

Geri
Yukarı