Lise nasıl şehir dışında okunur?

Yer
Adana
Arkadaşlar önceden liseyi yurt dışında okumak istiyordum, ama bunun biraz zor olduğunu anladım ve öğrendim hem zaten geç kaldım
Ama yine de liseyi şehir dışında okumak istiyorum 2 sebebi var
1- Yaşadığım şehirden sıkıldım biraz farklılık olsun istiyorum.
2- Özgürlük nasıl bir şey onu merak ediyorum.
Neyse muhtemelen okuyabileceğim gibi gözüküyor aileme sordum sen güzel bir okul kazanırsan şehir dışında ihtiyaçlarını karşılarız diyor
Siz önerir misiniz? Birde okumak için gerekenler neler?
@intel pentium 4 @recept.karaduman @264523 komik olan ne?
Keşke herkes konuya kendini göstermek için kahkaha emojisi atmasa :D

Son düzenleme:
Şahsi fikrimce liseyi şehir dışında okumak boşa masraftan başka bir şey değil. Üniversitede zaten şehir dışına gidersin. Tabii bahsettiğin lise Galatasaray Lisesi gibi iyi bir lise değilse.

Bu tamamen senin ve ailenin ortak almaları gereken bir karar. Ama bu devirde üniversiteyi bile dışarıda okumak zorlaştığı için yatay geçiş ile bölgesinde okumaya gidenler olduğunu göz önüne alırsak maddiyatını maneviyatını ve gideceğin ortamı gözlemlemen araştırman karar vermen gerekiyor.

Bu isteklerinizi üniversiteye saklamanızı öneriyorum. Özgürlüğü orada çok daha rahat yaşayabilirsiniz çünkü hem reşit olacaksınız hem de şehir dışı masrafı daha kabul edilebilir olacak. Ülkenin durumunun ne olacağı belli değilken evinizde kalıp üniversite için hazırlanmanızı tavsiye ederim.

Bu isteklerinizi üniversiteye saklamanızı öneriyorum. Özgürlüğü orada çok daha rahat yaşayabilirsiniz çünkü hem reşit olacaksınız hem de şehir dışı masrafı daha kabul edilebilir olacak. Ülkenin durumunun ne olacağı belli değilken evinizde kalıp üniversite için hazırlanmanızı tavsiye ederim.
Hocam üniversiteyi direk yurt dışında okumayı düşünüyorum, sizce yine de liseyi şehir dışında okumayı önerir misiniz?

Valla ben bu hayalleri çok fazla kurdum. Şimdi ise gidip peynir ekmek yiyeceğim :D Eline öyle bir fırsat geçerse kaçırma. Eğer yurtdışına vasıflı eleman olarak gitmek istiyorsan önce hayalindeki işi veya çalışırken mutlu olacağın bir iş belirle. Sonra o bölümün eğitimini veren güzel bir okul bul. Güzel okuldan kastım istediğin bölümde erasmus programı olan olabilir veya work & travel olan olabilir. Okuyacağın bölüm geçmiş senelerde, bu programlardan vermiş mi veya güncel olarak veriyor mu ona bak. Onun dışında yurtdışına çatkapı gitmek bu devirde çok zor. Türkiye pasaportu en güçsüz pasaportlardan bir tanesi. Ve onun da dışında vize konusu var, hangi ülkeye gitmek istediğin var, ailenin maddi durumu var, arkanda bırakacağın insanlar var. Bunların hepsini araştırıp ve göze alıp hareket etmeni öneririm.
Edit: Aynı şekilde güzel liselerin bazıları hatta çoğu yurtdışındaki bazı üniversitelerle anlaşmalı diye biliyorum.

Hocam üniversiteyi direk yurt dışında okumayı düşünüyorum, sizce yine de liseyi şehir dışında okumayı önerir misiniz?
Yaşadığınız şehir sizi kötü etkiliyorsa -doğu illeri veya zorba bir ortam gibiyse- gitmeyi düşünebilirsiniz. Tam olarak sizin şartlarınız bilemediğim için kesin konuşmak istemiyorum. Lise ortamı ortaokul gibidir. Ortaokula devam ediyorsunuz gibi düşünün. Yurt dışına gidebilme gibi bir şansınız olursa kaçırmayın ancak şehir dışında yaşamak beklediğiniz gibi bir deneyim olmayabilir.

Geri
Yukarı