Lise seçimi nasıl yapılmalı?

furkanagareal

Decapat
Daha fazla  
Yazılım öğrenmek istiyorum ve mesleki ve teknik Anadolu lisesine gitmek istiyorum. Mesleki ve teknik Anadolu lisesine mi gitmeliyim? Yoksa düz Anadolu mu?

Meslek lisesinde seçtiğiniz bölüme göre meslek öğrenirsiniz, mezun olduktan sonra üniversiteye gitmeden öğrendiğiniz mesleği icra edebilirsiniz. Düz Anadolu lisesinde ise üniversiteye gideceğiniz düşünülerek eğitim alırsınız. Sadece üniversite sınıfında bulunan sayısal bölümler olan mühendislik vb. ve sözel bölümlerde gazeteci vb. seçtiğiniz alanlara ilişkin gereken bilgiler verilir.

Not: Verdiğim örneklere takılmayın, çok fazla çoğaltılabilir örnekler. Aklıma gelenleri yazdım.

Meslek lisesinde seçtiğiniz bölüme göre meslek öğrenirsiniz, mezun olduktan sonra üniversiteye gitmeden öğrendiğiniz mesleği icra edebilirsiniz.

Yani meslek lisesinde bilişim bölümü okuyup yazılım öğrenirsem üniversiteye gitmeden direkt iş yapabilme imkanım mı oluyor?

Yani meslek lisesinde bilişim bölümü okuyup yazılım öğrenirsem üniversiteye gitmeden direkt iş yapabilme imkanım mı oluyor?

Hocam meslek lisesinde bilişim bölümü okursanız çok temel düzey eğitim veriyorlar yazılım için. Kuzenimden biliyorum.
Not: Gerçekten yazılım alanında ilerlemek istiyorsan üniversite eğitimi şart değil ama işini çok kolaylaştırır.

Onun hakkında yorum yapamayacağım. Her meslek grubunun belli koşulları var. Birçok insan var ki yazılım mühendisi olmamasına rağmen yazılım üretiyorlar ancak onların çoğunluğu da matematikle bir şekilde ilişkililer. Bu sadece bir örnek. Şu meslekte gerekir veya şu meslekte gerekmez demek çok zor. Liseye gider işsiz kalırsınız, üniversiteye gidip şirketler havada kapar gibi bir şey demekte imkansız. Aldığınız eğitime, yakaladığınız fırsatlara, çevrenize, torpilinize, sosyal statünüze kısaca her şeye bağlı değişiyor.

Hocam meslek lisesinde bilişim bölümü okursanız çok temel düzey eğitim veriyorlar yazılım için. Kuzenimden biliyorum.
Hocam zaten olması gereken o değil mi? Temel eğitim verilir, hevesli olan kişi kendini geliştirir. (Tamamen kendi görüşüm.)

Hocam zaten olması gereken o değil mi? Temel eğitim verilir, hevesli olan kişi kendini geliştirir. (Tamamen kendi görüşüm.)

Kişi o temel eğitimi Udemy kurslarından da alır hocam. Eğer gerçekten bir hayali ve hedefi varsa Anadolu lisesinde sayısal bölüm okusun ve iyi bir üniversitenin yazılım mühendisliği için çalışsın bana göre.

Kişi o temel eğitimi Udemy kurslarından da alır hocam. Eğer gerçekten bir hayali ve hedefi varsa Anadolu lisesinde sayısal bölüm okusun ve iyi bir üniversitenin yazılım mühendisliği için çalışsın bana göre.

İleride bir şirkette çalışmayı düşünüyorum YouTube'dan da videoları izledim ama güzel anlatan birini bulamadım hiçbirinin anlatım şekli bana göre güzel değildi. Ortalama bir yazılım öğrenmek istiyorum.

Geri
Yukarı