Lise temelim hiç yok TYT'ye nasıl çalışabilirim?

• Konuyu başlatan fiqt
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 285

fiqt

Decapat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Arkadaşla açık liseden okuyorum şu anda 10.sınıfım bir sene kaldım ve bir işte çalışmaya başladım çok tembel biriydim ama çalışmak hayatımı bayağı değiştirdi konfor alanımdan çıktım bir yıl boyunca farklı farklı yerlerde komilik yaptım en son çalıştığım yer benim tüm ruh sağlımı bozdu sabah 8.30'da yola çıkıyordum akşam 23:00'da eve varıyordum yol çok uzaktı insanların bana davranışı olsun bana insan değilmişim gibi davranmaları benim çok zoruma gitti şu anda 16yaşındayım ve lise temelim neredeyse hiç yok okula düzgün gitmedim ve üniversite sınavına geçte olsa başlamak istiyorum sizce nereden başlayabilirim dershaneye gitmeme babam karşı haklı olarak çok kez güvenini kırdım çalıştığım süreçte tüm paramı aileme verdiğim için şimdilik bedava kaynaklardan yararlanmak istiyorum.

Öncelikle hedefinizi belirlemelisiniz. Benim size tavsiyem dil yönünden ilerlemeniz olacaktır çünkü, açıktan okuyarak TYT'yi halledebilirsiniz belki ama AYT'yi halledemezsiniz. Sonrasında 0 dan TYT kitapları alarak, içindeki konuların anlatımını Youtube'dan izleyerek işe koyulabilirsiniz. Eğer ki zaten bunları yaparsanız ailenizin güvenini kazanabilirsiniz diye düşünüyorum.

Öncelikle bunun erken farkına varman çok iyi olmuş, şu an sınavı kurtarabilecek kadar uzun süren var elinde.

Bana kalırsa okula tekrar git, açıktan örgüne geçiş yap.

Öncelikle bunun erken farkına varman çok iyi olmuş, şu an sınavı kurtarabilecek kadar uzun süren var elinde.

Öyle sıkıntı yaşar. Tekrardan sınıfta kalıp açığa geçmek zorunda kalabilir. Bence hiç o yola girmesi tekrar. Şu anda sınıfı geçmek zorlaştırıldı baya.

10.sınıfta üniversite sınavına hazırlanmaya başlamak sana temelin olmasa da vakit avantajı sağlar her türlü. Zorlandığın konulara tekrar tekrar dönmen için fırsat olur. Youtube'da bir sürü TYT/AYT ders içeriği paylaşan kanal var. Deneye deneye kendin için en faydalı olanı bul ve konulara düzenli calis.

Öyle sıkıntı yaşar. Tekrardan sınıfta kalıp açığa geçmek zorunda kalabilir. Bence hiç o yola girmesi tekrar. Şu anda sınıfı geçmek zorlaştırıldı baya.
Orası doğru ancak ben 12'ye kadar çok iyi puanlı bir lisede okuyup sonrasında sınav için son sene açığa geçmeme rağmen mentalim inanılmaz düştü asosyallikten ve amaçsızlıktan. 3 seneyi düşünemiyorum.

Orası doğru ancak ben 12'ye kadar çok iyi puanlı bir lisede okuyup sonrasında sınav için son sene açığa geçmeme rağmen mentalim inanılmaz düştü asosyallikten ve amaçsızlıktan. 3 seneyi düşünemiyorum.
3 sene geçireceğini sanmam. 2 yıla mezun olur büyük ihtimalle. Ayrıca geleceği söz konusu, biraz fedakarlık yapması gerek yapacak bir şey yok.

Öncelikle hedefinizi belirlemelisiniz. Benim size tavsiyem dil yönünden ilerlemeniz olacaktır çünkü, açıktan okuyarak TYT'yi halledebilirsiniz belki ama AYT'yi halledemezsiniz. Sonrasında 0'dan TYT kitapları alarak, içindeki konuların anlatımını YouTube'dan izleyerek işe koyulabilirsiniz. Eğer ki zaten bunları yaparsanız ailenizin güvenini kazanabilirsiniz diye düşünüyorum.

İlk birkaç ay gerçekten ailem uğraştığımı görürse beni dershaneye falan yazdırma şansı bayağı yüksek o yüzden şu anki hedefim baştan başlamak tüm konularda az da olsa bilgi sahibi olmak istiyorum.

Okulda çok sosyal bir insandım bir anda açığa geçmek sizin de dediğiniz gibi beni bir amaçsızlığa soktu bu amaçsızlık o kadar uzun sürdü ki hayattan zevk almamaya başladım ama artık alıştım ve okula tekrardan gitmeme ailem olumlu bir yanıt vermez.

Geri
Yukarı