Lise tercihi yaptıktan sonra lise puanlarının açıklanması

brkmrs01

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle şunu söyleyeyim ben geçen sene LGS'ye girmiştim ama aklıma bir şey takıldı canım sıkıldı sorayım dedim. Sınav puanım yetmediği için not ortalamasıyla bir liseye gitmek istedim. Tercih yaparken istediğim liseye puanım tutuyordu iyi bir okuldu hatta müdür bile rahat girersin o liseye demişti 2. ve 3. olarak da kalan liselerden en iyi olanları yazdım, bir süre sonra sonuçlar açıklandığında 2. tercihim olan istemediğim bir liseye yerleştim, okula gidip nakil yapacakken puanların değiştiğini öğrendim. Dandik dandik liseler de dahil puanlar yukarıya çekmişler. Yapacak bir şey kalmadı yerleştiğim liseye bile sadece 2 puan fark ile girdim. Normalde tercih yapmadan önce okulların puanlarını görmemiz gerekmiyor mu veya ben mi yanlış biliyorum?
Bu arada sevmediğim lise çok da kötü bir yer değilmiş şu an pişman değilim, Allah'tan 3. tercih çıkmadı buna da şükür.

Bana da aynısı oldu daha sabah baktım geçen sene evimin yanındaki lise 84 puanla alıyor benim 89 OBP vardı birtane daha seçmiştim oda 83 le alıyodu yanlış hatırlamıyorsam ikisinede atmadı 3. tercih olarak artık 75 le alan vardı birtane onu yazmıştım en kötü tercih diye ona attı puanları herhalde 10 puan falan arttırdılar anlamadım.
Bana da aynısı oldu daha sabah baktım geçen sene evimin yanındaki lise 84 puanla alıyor benim 89 OBP vardı birtane daha seçmiştim oda 83 le alıyodu yanlış hatırlamıyorsam ikisinede atmadı 3. tercih olarak artık 75 le alan vardı birtane onu yazmıştım en kötü tercih diye ona attı puanları herhalde 10 puan falan arttırdılar anlamadım.
yani geçen seneki puanları onlar

O puanların yukarıya çıkmasını veya aşağıya düşmesini kurumlar değil tercih yapan öğrenciler belirler.

Bu sene herkesin puanlarını şişirdiler benim dahil. O zaman da geçen sene girebiliyorsam bu senede girebilmem lazım değil mi? Çünkü bir şey değişmiyor herkes yüksek aldıysa önceki notlara göre girilir ve onlara göre de ben girebiliyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Dark Blade hayır geçen sene girebiliyorsan bu sene girmen lazım değil. Senden yüksek puanlı/sıralamalı kişiler tercih yaptıysa o okulu sen giremezsin. Geçen yılın taban puanları fikir vermek amaçlı. Geçen yıl 450 puan ile kapatan bir okul bu yıl 500 ile de kapatabilir 300 ile de. Bunu da tercihler belirler.

Taban puanları önceki senelerin verileridir.
Tercih bir kumardır. Sizden öncekilerin gideceği yerleri düşünüp sıra size geldiğinde boş kalacak yerleri tahmin etmeye çalışırsınız. Önceki yılların verileri de buna yardımcı olması için kullanılır.

Sistem 1. kişinin tercihine bakar, yerleştirir. 2. kişiye bakar, yerleştirir. Bir yerden sonra ilk tercihine yerleşemeyen birisi çıkar, diğer tercihine bakar, tercihleri bitene kadar bakar. Sıra size geldiğinde de aynı şekilde birinci tercihinizden itibaren kontenjanın dolup dolmadığına bakar.

Bölüm puanları da tercih zamanı değişmez. Sanırım sizin yerleştiğiniz zamanın verileri açıklandığındaki farkı gördünüz.

Taban puanları önceki senelerin verileridir.
Tercih bir kumardır. Sizden öncekilerin gideceği yerleri düşünüp sıra size geldiğinde boş kalacak yerleri tahmin etmeye çalışırsınız. Önceki yılların verileri de buna yardımcı olması için kullanılır.

Sistem 1. kişinin tercihine bakar, yerleştirir. 2. kişiye bakar, yerleştirir. Bir yerden sonra ilk tercihine yerleşemeyen birisi çıkar, diğer tercihine bakar, tercihleri bitene kadar bakar. Sıra size geldiğinde de aynı şekilde birinci tercihinizden itibaren kontenjanın dolup dolmadığına bakar.

Bölüm puanları da tercih zamanı değişmez. Sanırım sizin yerleştiğiniz zamanın verileri açıklandığındaki farkı gördünüz.

Hocam ikinci yazdığınız bölüm hakkında bir şey soracağım. Sıra size geldiğinde derken neyi kastettiniz?

Mesela 90 ile alan bir okul var diyelim. Benden önceki kişi bu okula 91 ile giriyor, ve o 91 ile giren kişi de kontenjanı dolduruyor, yani son öğrenci. Benim ortalamam daha yüksek olsa bile giremiyor muyum o okula?

Geri
Yukarı