Lise Üniversite Sınavı İçin Önemli Mi?

hazar99

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Arkadaşlar lisenin üniversite sınavındaki önemi nedir? Sonuçta her öğretmen başka bir okula tahini çıkabilir. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Fen lisesinde okuyan arkadaş 6 saat fizik, kimya, biyoloji görürken anadolu lisesindeki 2 saat görüyordu. Önemli okul. Her şey okul mu peki? Hayır. Sadece bir avantaj.

Efendim ben geçen sene sınava girdim ve kaydırma yaptım. Türkçe de 4. Sorudan itibaren. Ve daha yeni anadolu lisesi olmuş bir okulda okuyorum. Sene sonu başarım ise 89.74. Sizce başka bir okula gitsem bu başarı puanında değişiklik olur mu?

Ben Tuzla Teknik deyim. /Anadolu Bilişim Yeni Bölüm Bizimki. Hem Bilgisayar labaratuarımız 80 Milyar şuan. Bana göre şuan gidebileceğim en iyi okul. Ama normal biri için bizim okulun normal dersleri çok basit kalır. Hepsinden 100 alır. bizde meslek ağırlıklı. ama bütün dersler var. Zor yanıda var. Kişiden kişiye okuldan okula değişir bu. Önemli olan senin çaban. Anadolu Lisesinde 80 ortalamada zorlanırsın. Bizim okulda 95 mi 96 mı diye düşünürsün yani :D Fizik dersinde hoca sayıları 1-2-3-4-5 olarak veriyor. Fizikte hep kolay bölünen sayılar veriyor hoca. Bizim sınıfta biraz anlamayanlar var. Hoca alt seviye ders veriyor. Mesela ben hiç ders çalışmam aklımda kalanlarla bu sene 10. sınıfta 66.33 ortalama yaptım. Çünki kolay.

Daha önce benzer bir konuda yazdığım yazıyı buraya da kopyalamak istiyorum umarım kurallar dahilindedir bu hareketim.
"Hocam iyi gunler. Yorumumu siyasi anlamayın. Liseye hangi amaçla girdiğiniz önemli. Onu universiteye geciste ara bir basamak olarak goruyorsaniz eger , ulkemizdeki liselerin hepsi degil ancak cok buyuk bir yuzdesinin bir farki yoktur. Neredeyse egitim vasatin biraz ustundedir. Bu nedenle ki dershaneler evrimlesti. Paraniz varsa son sinifta butun 4 seneyi birden dershanede tekrar okursunuz ; eger yeteri kadar paraniz yoksa kendi cabalarinizla bunu yaparsiniz. Fakat , amaciniz bir seyler ogrenmek ufkunuzu genisletmek ise , kimse kusura bakmasin , fen liseleri haric cogu lise yine ayni seviyededir. Anadolu liselerinin mufredati benim zamanimda ( 3 -4 sene once) daha bilimseldi duz liselere gore. Bu nedenle , ileride liseyi ne amacla kullanacaginizi iyi dusunun. Dershaneler de kapatiliyor bu arada."

Ek olarak kendimden örnek veriyim. Ben Bursa'da Gazi Anadolu Lisesinde okudum. Ortalama derecede bir okul olduğunu söylüyor liseye giriş sınavlarının sonuçları. Neredeyse hiç çalışmadım , sonuç olarak da kötü bir ortalamayla mezun oldum. Girdiğim YGS-LYS sınavlarında da sonuçta 72 bin sıralamadaydım. Lise ortalamamım etkisi buna dahildir. Tekrar sınava girmeye karar verdim ve bütün 4 seneyi 1 senede öğrendim diyebilirim. Dokuz bininciydim okul ortalamamı ekleyince 13bin e düştüm. Şimdi ODTÜ inşaat mühendisliğindeyim. Demem o ki gideceğin liseden çok senin çabaların her şeyden önemli. Düzenli çalışırsan her şey son senende daha kolay olur.

Lise 2'ye geçtim. Lise 1'i 89.74 ile bitirdim. Şurada 2 senem kaldı ve sizce okulda hocaların anlattığına mı yoksa testlere mi daha çok önem vermem gerekir?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı