Lisede açıktan okumak mı örgün eğitim mi?

577915

Centipat
Liseyi açıktan mi yoksa örgün eğitim mi okusam? Ben açıktan okumayı düşünüyorum okulun bana çok şey katacağını düşünmüyorum. Sizin öneriniz nedir, ne yapmalıyım?

Ben şahsen örgün eğitim okumanı öneririm. En azından hayatında gerçek anlamda lise mezunu olmuş olursun. 4 yıllık üniversiteye girmek istersen de girersin istediğin yaşta.

İlk başta örgünden okuyup, daha sonra kararınıza göre açığa geçebilirsiniz diye düşünüyorum, en azından ilerde bir keşke gitseydim bi tarzı şeyler dememeniz için.

Lise sadece derslerden ibaret bir yer değildir. Okulda birçok aktivite yapabilirsin ayrıca birçok yönden kendini geliştirebilirsin. Eğer sınav kaygısı hissedersen son sene açığa geçip sınava yüklenebilirsin. Ama tavsiyem en azında 9-10-11 okunmalı.

Ben açığa son senede geçmiştim ve mantıklı olanı yaptığıma inanıyorum. Aslında 1 sene daha erken de geçebilirmişim ama olsun. Herkesin tecrübesi farklı olabileceğinden pek özel bir tarafı olmasa da lisenin genel ortamını görmen daha iyi olabilir. Belki de hayatının en güzel birkaç yılını yaşarsın; belki de sevmezsin fakat bir görmüş olursun.

Sana tavsiyem kesinlikle açıköğretim okuman olur. YKS'de OBP denen saçmalıkla başını ağrıtacağına, açıköğretim okuyup notlarını yüksek tutarak kendini sınava yönelik geliştirmeni tavsiye ederim. Liseyi özelde okuyanlar devlet okulundan mezun olanlara YKS'de OBP farkı atıyor. Ben lisenin son yılı açığa geçip diploma notumu bir nebze de olsa toparlayarak sınava hazırlandım, şimdiki aklım olsa liseye bir gün dahi gitmezdim. Eğer kendini salmayıp sınava yönelik kendini geliştirirsen senin açından en iyisi olur.

Geri
Yukarı