Yazılım Mühendisliği okunursa işsiz kalınabilir mi?

ibrahimhalil

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, ben 16 yaşındayım meslek lisesi bilişim bölümü okuyorum, gelecek için amacım yazılım mühendisliği fakat çevremdeki herkes bana mühendislik boştur diyor. Kolay atanamazsın, iş bulamazsın diyor.
Şu an için bildiğim diller.
C#
HTML/CSS
Ve biraz da Photoshop.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbir şey size %100 işsiz kalmama garantisi veremez. Ama kendinizi geliştirirseniz, işi düzgünce yaparsanız sizi engelleyen şeyin yazılım endüstrisi olacağını hiç sanmıyorum. Çevreniz tam kahve ağzıyla konuşmuş, bilmeyen herkes konuşmayı seviyor.
...fakat çevremdeki herkes bana mühendislik boştur diyor. Kolay atanamazsın, iş bulamazsın diyor.
Mühendislik boştur? Bütün mühendislikler? Mühendislik boşsa bunca insan ne yapıyor? Ayrıca atanmak? Bunu söyleyenlerin boş olmayan meslek tanımını çok merak ettim açıkçası, onun yerine ne öneriyorlar size? Amacınız memur ya da öğretmen olup atanmak değil ki. Şu cümleler ne kadar yanlış insanlardan tavsiye aldığınızı gösteriyor. Normalde çok daha karamsar olurum, kendi çevrenizi dinleyin derdim ama bu cümleleri kuran insanların hiçbir dediğini ciddiye almazdım.

Hocam peki mühendis olmak şart mı mesela öğretmenlik okuyan biri yazılımda iyi olursa gene yazılımcı olarak çalışıp iyi para kazanabilir mi?

Türkiye de "ilgili bölümden mezun" cümlesi çok geçiyor. İlgili bölümden mezun olmadan tabii yazılımcı olarak iş yaparsın ama daha az yerlerde..

Hocam peki mühendis olmak şart mı mesela öğretmenlik okuyan biri yazılımda iyi olursa gene yazılımcı olarak çalışıp iyi para kazanabilir mi?
Kazanabilir çok fazla alaylı tanıyorum bu sektörde fakat sonradan alaylı olarak yazılım öğrenmek biraz daha zor oluyor, açıkçası öğretmenlik okuyup bitirdikten sonra oturup 2-3 yıl yazılım kasayım diyeceğinizi zannetmiyorum çünkü o yaşlardan sonra insanın üstüne geçim derdi biniyor, ayrıca üzerinizdeki baskı daha fazla artıyor, zaten mühendislik okuyan biri genelde özel sektör düşünür, eğer bu bölümü çok istiyorsanız ailenizi ikna edin. İşsiz kalma durumu elbette olabilir fakat o kendini hiç geliştirmemiş okula boş gidip gelmiş kişiler için geçerli, okul yıllarında kendini çok geliştirmiş çok çalışmış birinin işsiz kalma şansını piyasanın şu an ki durumunda zor buluyorum fakat ileride ne olacak bilemeyiz, belki ileride yazılımcıya olan ihtiyaç azalabilir şu an çok fazla yazılımcı işe alınıyor çünkü.

Kazanabilir çok fazla alaylı tanıyorum bu sektörde fakat sonradan alaylı olarak yazılım öğrenmek biraz daha zor oluyor, açıkçası öğretmenlik okuyup bitirdikten sonra oturup 2-3 yıl yazılım kasayım diyeceğinizi zannetmiyorum çünkü o yaşlardan sonra insanın üstüne geçim derdi biniyor, ayrıca üzerinizdeki baskı daha fazla artıyor, zaten mühendislik okuyan biri genelde özel sektör düşünür, eğer bu bölümü çok istiyorsanız ailenizi ikna edin. İşsiz kalma durumu elbette olabilir fakat o kendini hiç geliştirmemiş okula boş gidip gelmiş kişiler için geçerli, okul yıllarında kendini çok geliştirmiş çok çalışmış birinin işsiz kalma şansını piyasanın şu anki durumunda zor buluyorum fakat ileride ne olacak bilemeyiz, belki ileride yazılımcıya olan ihtiyaç azalabilir şu an çok fazla yazılımcı işe alınıyor çünkü.

Hocam öğretmenlik temsili gibi düşün hani şey anlamında yazılımla alakalı bölüm okumayıp farklı bölüm okuyup yazılımcı olarak çalışabilir mi diye sordum aslında

Evet çalışılabilir, Türkiye'de diplomasız yazılımcıya bakış açısı ne alemde bilmiyorum fakat globalde diplomanızı pek sorgulamazlar.

Geri
Yukarı