Lisede dil okumak

Mehmet Ab

Centipat
Ben 16 yaşındayım dil bölümü düşünüyordum uzun zamandır ama herkes atanamazsın boş meslekler boş alan sürünürsün salak vs deyip vazgeçirmeye çalıştı ama derdimi bir türlü anlatamadım. Ne sayısal, ne de tarih sosyal bilimler ağırlıklı sözel dersler ilgimi çekmiyordu. Aklımda hep soru işaretleri kaldı, hala var. Ne yapmalıyım cidden bilmiyorum.

Aile olarak çok eksik hissediyorum. Ne maddi ne manevi yanımda değiller. Şimdiye kadar (liseye başladığından beri) her şeyimi kendi paramla alıyorum, telefonu öyle aldım. Bu sıralar da PC topladım kendime. Kafayı sıyıracağım az kaldı.

Sizden ricam bana yol gösterin, bir şey deyin lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 16 yaşındayım dil bölümü düşünüyordum uzun zamandır ama herkes atanamazsın boş meslekler boş alan sürünürsün salak vs deyip vazgeçirmeye çalıştı ama derdimi bir türlü anlatamadım. Ne sayısal, ne de tarih sosyal bilimler ağırlıklı sözel dersler ilgimi çekmiyordu. Aklımda hep soru işaretleri kaldı, hala var. Ne yapmalıyım cidden bilmiyorum.

Aile olarak çok eksik hissediyorum. Ne maddi ne manevi yanımda değiller. Şimdiye kadar (liseye başladığından beri) her şeyimi kendi paramla alıyorum, telefonu öyle aldım. Bu sıralar da PC topladım kendime. Kafayı sıyıracağım az kaldı.

Aslında dil bölümü okumak mantıklı. Yurt dışında elçi koruması olmak. 7000 dolara kadar maaşı var. Ayrıca istihbaratda olabilirsin.
https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/21.5.359.pdf Mesala örnek.

Türkiye'de dil bölümü okuyacaksan en iyi 5 üniversiteden birisinde okuman lazım dostum, okuduğun bölümden çok okuduğun üniversite önemli. Yurt içinde çok yüksek maaş alamazsın diye biliyorum ama yurt dışı düşünüyorsan üstteki arkadaşın da dediği gibi 7000$'a kadar yolu var.

Dil okumak zengin işi. İlerde aç kalabilirsin. Kendini geliştirmeye bak sadece dile odaklanma. Lisede bilgisayar, üniversitede dil okumuş bir abi tavsiyesi.

Bende dil bölümü seçtim şimdi okullar açıldığı an 11.sınıfta başlayacağım okumaya. Dil bölümü hakkında öyle deseler bile başkalarının sana inanmasına gerek yok bence sen kendine inanıyorsan ve başaracağına inanıyorsan seç gitsin. Ben dil dışında bir ilgim olmadığı için dil seçtim. Eğer ilgin varsa oku bitir sonuçta istediğin şeyi okumak istemediğin bir şeyi okumaktan daha mantıklı bence.

Bende aynı şekilde lise de dil bölümü seçmeyi düşünüyorum hedefim tercümanlık ve cidden iyi bir maaşı var tercümanlık dışında dil gerektiren çok fazla meslek var mühendisler bu dönemde iş bulamıyorken az ve ihtiyaç duyulan çok fazla dil ile alakalı meslekler var onları seçmen mühendis olup iş bulamamaktan iyidir.

Ben dil bölümü okudum lisede ve içine girdiğin zaman neler ile karşılaşacağını sana anlatabilirim. 2 ayrı okulda bitirdim dil bölümünü, öğretmenin ne kadar etkili olduğunu o şekilde anladım. Bir kere dil bölümü okuyacaksan ya ingilizce öğretmeni olmak istiyorsundur ya tanıdığın çevren çoktur özelde bir yerlerde işe girmek çok kolaydır senin için gider simültane tercüman veya mütercim tercümanlık yaparsın veya hud da bir yandan sayısal kasmak istiyorsundur ve bilişim gibi ingilizce dili gerektiren bir mühendislik, programlama alanına yöneleceksindir ve bunun için altyapıya ihtiyacın vardır gibi. Yani dil bölümü okumadan önce kendine bir yol çiz. Ayrıca altyapının ne kadar iyi olduğu da önemli senin için ne kadar yakından ilgilisin mesela ingilizce ile bu konuda en önemli şey tecrübedir ders falan değil; mesela yabancı arkadaşların vardır onlarla pratik yapıyorsundur veya çok oyun oynayan birisindir ve hep ingilizce oynamışsındır, veya hud da çok fazla yabancı dizi izlemişsindir gibi bir sürü şey var bunlarla ingilizceye çok fazla maruz kalmış olman ve bir kulak aşinalığının olması gerek diye düşünüyorum. Ayrıca düzenli çalışma gerektirir ingilizce eğer yukarıda saydıklarım gibi sağlam bir altyapın yoksa tabi. Sen hiç yok iş bulamazsın yok boş bölüm falan diyenlere aldırma ben sana yukarıda 3 kriter sundum eğer bu üçünden biri senin yapmak istediğin şey ise ciddi ciddi düşünebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı