Lisede dil seçmek mantıklı mı?

Akratos

Decapat
Daha fazla  
Anadolu lisesine gidiyorum ve 10.sınıfım. Senenin sonuna doğru bölüm seçmemiz gerek ve çok arada kaldım. Dili çok seviyorum ancak çevremdekiler hep dil okursan işsiz kalabilirsin, nasıl para kazanacaksın gibi sözlerle beni kuşkuya düşürdüler. Açıkçası sayısalım da ortalama yani EA seçen arkadaşlarıma göre daha iyi bir seviyede. Sayısal derslerde genellikle ortalamanın üstü not alıyorum. Yani sayısal seçersem yine bir şeyler yapabilirim. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki sayısal dersleri gerçekten sevmiyorum. Eğer sayısalı seçersem okul hayatım gerçekten çok kötü geçebilir gibi geliyor. O yüzden dili düşündüm. Hem dil seviyem yaşıtlarıma göre iyi ve dersi gerçekten seviyorum. Ancak işin sonunda pişman olmak da istemiyorum. Şunu da belirtmek isterim hayalim yurt dışına çıkmak. Dil okuyup da nasıl çıkabilirim çok bilmiyorum ama tamamen şartsız yurt dışı istiyorum. Aslında yazılıma da ilgim var bu ilgiyi dil ile birleştirip yine bir şeyler yapabilirim ancak yukarıda da dediğim gibi sayısal dersleri gerçekten sevmiyorum. Çok arada kaldım yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
Anadolu lisesine gidiyorum ve 10. sınıfım. Senenin sonuna doğru bölüm seçmemiz gerek ve çok arada kaldım. Dili çok seviyorum ancak çevremdekiler hep dil okursan işsiz kalabilirsin, nasıl para kazanacaksın gibi sözlerle beni kuşkuya düşürdüler. Açıkçası sayısalım da ortalama yani EA seçen arkadaşlarıma göre daha iyi bir seviyede. Yani sayısal seçersem çok başarılı olmasa da yine de bir şeyler yapabilirim. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki sayısal dersleri gerçekten sevmiyorum. Eğer sayısalı seçersem okul hayatım gerçekten çok kötü geçebilir. O yüzden dili düşündüm. Hem dil seviyem de gayet iyi ve çalışırken eğleniyorum da. Ancak işin sonunda pişman olmak da istemiyorum. Dil okuyup ne yapacağımı da çok bilmiyorum ancak zaten dili sevdiğim için çok sıkıntı yaşayacağımı da sanmıyorum. Çok arada kaldım yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam YDT'ye ingilizceden hazırlanacaksanız Max gideceğiniz yer Burger King kasiyerliğidir.

Dil okuyup işsiz kalırsın diyen insan cahildir benim gözümde, dil demek lisan demektir. Rehberlik, Tercümanlık gibi birçok dil gerektiren programlarda, şirketlerde çalışman ve iş sahibi olman diğer bölümlere göre daha yüksektir. Sağdan soldan saçma fikirlerin kafanızı karıştırmamasını öneririm çünkü unutmayın bu ülkede herkes mimar, herhangi bir şeyin mühendisi, ama herkes işsiz. Fakat dil seçecekseniz şöyle de bir durum var, dil bölümüne fazla zorlanacağınızı ve her seferinde bilgilerinizin üstüne koymak zorunda olduğunuzun bilinciyle seçmelisiniz çünkü İngilizce öğrenmeye gitmek için seçilen bir alan değil, daha da ilerletmek için seçilen bir bölüm.

Anadolu lisesine gidiyorum ve 10. sınıfım. Senenin sonuna doğru bölüm seçmemiz gerek ve çok arada kaldım. Dili çok seviyorum ancak çevremdekiler hep dil okursan işsiz kalabilirsin, nasıl para kazanacaksın gibi sözlerle beni kuşkuya düşürdüler. Açıkçası sayısalım da ortalama yani EA seçen arkadaşlarıma göre daha iyi bir seviyede. Yani sayısal seçersem çok başarılı olmasa da yine de bir şeyler yapabilirim. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki sayısal dersleri gerçekten sevmiyorum. Eğer sayısalı seçersem okul hayatım gerçekten çok kötü geçebilir. O yüzden dili düşündüm. Hem dil seviyem de gayet iyi ve çalışırken eğleniyorum da. Ancak işin sonunda pişman olmak da istemiyorum. Dil okuyup ne yapacağımı da çok bilmiyorum ancak zaten dili sevdiğim için çok sıkıntı yaşayacağımı da sanmıyorum. Çok arada kaldım yardımcı olursanız sevinirim.

Benim önerim sayısal seçmen. En azından istersen ileride eşit ağırlığa da dönebilirsin. Hem matematiği iyi yapacağın için eşit ağırlıktaki sıralaman normal eşit ağırlıkçılara göre kat be kat iyi olur.

Dil okuyup işsiz kalırsın diyen insan cahildir benim gözümde, dil demek lisan demektir. Rehberlik, tercümanlık gibi birçok dil gerektiren programlarda, şirketlerde çalışman ve iş sahibi olman diğer bölümlere göre daha yüksektir. Sağdan soldan saçma fikirlerin kafanızı karıştırmamasını öneririm çünkü unutmayın bu ülkede herkes mimar, herhangi bir şeyin mühendisi, ama herkes işsiz.

Hocam o dediğiniz Fransızca İspanyolca gibi diller için geçerli ülkede genç nüfusta neredeyse İngilizce ve Almanca bilmeyen yok hatta şöyle ki neredeyse artık yabancı dili İngilizce olan liselere ikinci sınıf okul muamelesi çekiliyor.

Anadolu lisesine gidiyorum ve 10.sınıfım. Senenin sonuna doğru bölüm seçmemiz gerek ve çok arada kaldım. Dili çok seviyorum ancak çevremdekiler hep dil okursan işsiz kalabilirsin, nasıl para kazanacaksın gibi sözlerle beni kuşkuya düşürdüler. Açıkçası sayısalım da ortalama yani EA seçen arkadaşlarıma göre daha iyi bir seviyede. Sayısal derslerde genellikle ortalamanın üstü not alıyorum. Yani sayısal seçersem yine bir şeyler yapabilirim. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki sayısal dersleri gerçekten sevmiyorum. Eğer sayısalı seçersem okul hayatım gerçekten çok kötü geçebilir gibi geliyor. O yüzden dili düşündüm. Hem dil seviyem yaşıtlarıma göre iyi ve dersi gerçekten seviyorum. Ancak işin sonunda pişman olmak da istemiyorum. Şunu da belirtmek isterim hayalim yurt dışına çıkmak. Dil okuyup da nasıl çıkabilirim çok bilmiyorum ama tamamen şartsız yurt dışı istiyorum. Aslında yazılıma da ilgim var bu ilgiyi dil ile birleştirip yine bir şeyler yapabilirim ancak yukarıda da dediğim gibi sayısal dersleri gerçekten sevmiyorum. Çok arada kaldım yardımcı olursanız sevinirim.

Şunu bilki üniversitede dik okuman liseden daha önemli 12.sınıfta YKS'ye güzel bir şekilde çalışabileceksen dil seç ama üniversitede dil okumazsan lisede okumanın bir anlamı yok.

Şahsen kendim tercümanlık okuyorum ve önümüzdeki yıl tamamen bölümün kendi programı aracılığıyla 2 yıl Fransa'da okuyup oradaki bir üniversiteden de ek bir diploma alacağım. Şimdi bunu neden yazdın diyeceksin. Dil bölümlerinde üniversitenin önemini vurgulamak için yazdım.

Evet, her bölüm için üniversite önemli ancak dilde ilk 10 üniversiteden birisine girmek ciddi anlamda fark yaratıyor. Eğer "ben yaparım" dersen okunabilir. Zaten İngilizce biliyorsan ve TYT derslerin aşırı kötü değilse fazla zor bir şey değil.

Hocam o dediğiniz Fransızca İspanyolca gibi diller için geçerli ülkede genç nüfusta neredeyse İngilizce ve Almanca bilmeyen yok hatta şöyle ki neredeyse artık yabancı dili İngilizce olan liselere ikinci sınıf okul muamelesi çekiliyor.

Ülke Norveç'e dönmüş gibi konuşmayın hocam sokakta 10 kişi çevirin düzgün şekilde İngilizce'yi bile konuşabilecek seviyede insan 2 tane ya bulursunuz ya bulamazsınız sizin dediğiniz gibi elbette farklı, az öğrenilen ama yaygın olan diller için iş istihdamı daha geçerli fakat zaten dil bölümünü seçen ve ilerleyen her insan zaten sadece İngilizce'nin yetmeyeceğini bilerek farklı bir dil koyarak ilerliyor bu bölümde. Ama herkesin "zaten artık herkes biliyor ya, teknoloji de gelişti, ne gerek var dil okumaya" dediği kısmı bile biz yıllardır geçemedik çünkü ülkede düzgün şekilde dil programı dahil düzgün bir eğitim yok, herkese yıllardır past continous tenseleri bilmemneleri öğretmelerinden, ama hala daha büyük birçoğunluğun bunların hala ne olduğunu bilememesi ve düzgünce konuşamamasından zaten aşinayız ülkede eğitimin e'sinin olmamasına, yani şu mesleği seçersen işsiz kalırsın, bunu seçersen kalmazsın kafasına kimsenin girmemesi gerektiğini düşünüyorum, zaten ülkenin başlıca diğer problemlerinden birisi de bu, sürekli küçük görüp yargılıyoruz.

Son düzenleme:
Ülke Norveç'e dönmüş gibi konuşmayın hocam sokakta 10 kişi çevirin düzgün şekilde İngilizce'yi bile konuşabilecek seviyede insan 2 tane ya bulursunuz ya bulamazsınız sizin dediğiniz gibi elbette farklı, az öğrenilen ama yaygın olan diller için iş istihdamı daha geçerli fakat zaten dil bölümünü seçen ve ilerleyen her insan zaten sadece İngilizce'nin yetmeyeceğini bilerek farklı bir dil koyarak ilerliyor bu bölümde. Ama herkesin "zaten artık herkes biliyor ya, teknoloji de gelişti, ne gerek var dil okumaya" dediği kısmı bile biz yıllardır geçemedik çünkü ülkede düzgün şekilde dil programı dahil düzgün bir eğitim yok, herkese yıllardır past continous tenseleri bilmemneleri öğretmelerinden, ama hala daha büyük birçoğunluğun bunların hala ne olduğunu bilememesi ve düzgünce konuşamamasından zaten aşinayız ülkede eğitim e'sinin olmamasına, yani şu mesleği seçersen işsiz kalırsın, bunu seçersen kalmazsın kafasına kimsenin girmemesi gerektiğini düşünüyorum, zaten ülkenin başlıca diğer problemlerinden birisi de bu, sürekli küçük görüp yargılıyoruz.

Hocam yoldan çevirdiğiniz kişilerin İngilizce bilmeyecek olmaları çok doğal ama bakarsanız şu an ülkemizde önü açık denilebilecek herkes biliyor ingilizceyi önemli olan bu insanlar arasında yer etmek ek olarak ingilizceden neden girilmeyeceğini sadece sayısal derecelerin öyle keyiflerine göre dilden girip de derece yapmalarından anlayabilirsiniz haklısınız ülkemizde okullarda öğretilen İngilizce yeterli değil ama zaten kimse de okullardan öğrenmiyor işsizlik konusunda da aynı şekilde ingilizceden girenlerin çoğu şu an işsiz ortalık işsiz İngilizce öğretmeni kaynıyor çalışanlar da özel sektörde komik ücretlere sömürülüyor demem o ki ülkede bilinmeyen bir dile hakim değilseniz dilden girilmez.

Şahsen kendim tercümanlık okuyorum ve önümüzdeki yıl tamamen bölümün kendi programı aracılığıyla 2 yıl Fransa'da okuyup oradaki bir üniversiteden de ek bir diploma alacağım. Şimdi bunu neden yazdın diyeceksin. Dil bölümlerinde üniversitenin önemini vurgulamak için yazdım.

Evet, her bölüm için üniversite önemli ancak dilde ilk 10 üniversiteden birisine girmek ciddi anlamda fark yaratıyor. Eğer "ben yaparım" dersen okunabilir. Zaten İngilizce biliyorsan ve TYT derslerin aşırı kötü değilse fazla zor bir şey değil.

Siz hangi üniversitede okuyorsunuz?

Geri
Yukarı