Dil seçmek mantıklı mı?

Ben de bunu anlamıyorum neden formasyon alan bizleri sevmiyorsunuz? Kıyaslamak istemiyorum ama edebiyat öğrencileri olarak bizim aldığımız dersler öğretmenliğe göre çok çok ağır. Formasyonu almak da öyle kolay değil 9 tane ders vermemiz gerekiyor ki dediğiniz gibi sizin 4 yılda aldığınız dersleri 2 dönemde vermemiz gerekiyor, veremeyen zaten alamaz formasyonu.

Hocam son sene almamız elbette güçlerine gidecek 4 sene uğraştıkları şeyi 1 senede alıyorsunuz. Ama sonuçta atamalar rahat. KPSS'den 50 alıp atanamıyorum diyen bir İngilizce hocası varsa da lütfen ağlamasın en son yıllar önce çalışmadan 71 puan almıştım.

Yavaş yavaş da kaldırıyorlar kısmı doğru değil yeni gelen düzenleme ile artık mezun olma şartı olmadan okurken formasyon alınabiliyor ben de o şekilde alıyorum şu anda.

Değil zaten artema gibi aç kapa aç kapa, gerçekten aklı olan dil edebiyat okumaz. Ne olacağı belli olmayan bölüm.

Değil zaten artema gibi aç kapa aç kapa, gerçekten aklı olan dil edebiyat okumaz. Ne olacağı belli olmayan bölüm.
Yani eğer öğretmenlik kazanabiliyorlarsa edebiyat yerine öğretmenlik daha mantıklı tabii ki edebiyat hem çok zor hem de devlette öğretmen olabilmek için formasyon gerekiyor...

Ben de bunu anlamıyorum neden formasyon alan bizleri sevmiyorsunuz? Kıyaslamak istemiyorum ama edebiyat öğrencileri olarak bizim aldığımız dersler öğretmenliğe göre çok çok ağır. Formasyonu almak da öyle kolay değil 9 tane ders vermemiz gerekiyor ki dediğiniz gibi sizin 4 yılda aldığınız dersleri 2 dönemde vermemiz gerekiyor, veremeyen zaten alamaz formasyonu.

Yavaş yavaş da kaldırıyorlar kısmı doğru değil yeni gelen düzenleme ile artık mezun olma şartı olmadan okurken formasyon alınabiliyor ben de o şekilde alıyorum şu anda.

Hacı öğretmen olmak istiyorsan öğretmenlik oku, suç sizde değil öğretmenlik okumayanlara formasyon veren sistemde. 2 dönemde verilen hızlandırılmış formasyonda da asla kalite görmüyorum ben. Sanki öğretmen kıtlığı var ülkede.

Senin İngilizce öğretmenlerin nasıldı bilmiyorum ama öğrencilerimle her hafta farklı materyallerle farklı oyunlar oynamak gayet eğlenceli. Sizin hocanız sanırım tahtaya Subject + V2 yazanlardan ki bu kadar önyargılısınız. Yeni nesile GTM ağırlıklı ders işlememesi gerektiği öğretiliyor.

O zaman herkese sizin gibi İngilizce öğretmeni diliyorum hocam.

Hacı öğretmen olmak istiyorsan öğretmenlik oku, suç sizde değil öğretmenlik okumayanlara formasyon veren sistemde. 2 dönemde verilen hızlandırılmış formasyonda da asla kalite görmüyorum ben. Sanki öğretmen kıtlığı var ülkede.

Hocam dediğim gibi ben İngilizce için söylüyorum uğraşıp açıkta kaldım diyenini görmedim. İlginç tarafı işe su tanıdığım kaliteli inglizce öğretmenlerinden neredeyse hiçbiri İngilizce öğretmenliği mezunu değiller. Dediğim gibi, hatta dil kurslarında dil bölümüne hazırlayan öğretmenlerin birçoğu ya İngiliz dili edebiyatından ya mütercimlikten. Kardeşim 2-3 sene öğretmenlik okudu İngilizce Çanakkale'de illallah etti çocuk ben ne zaman İngilizce göreceğim düzgünce diye. Amacı dil öğrenmek olan ve dil öğrenmeyi seven bir insan için öğretmenlik bölümü bir ölüm ama iş bakımından da rahat. Zaten ikisinin de yolu var ülkede formasyon diye millet kullanıyor işte. Çok öğretmenlik okuyan tanıdığım var sırf bu İngilizce yoğunluğu yüzünden öğretmenlikten mütercimliğe geçen.

O zaman herkese sizin gibi İngilizce öğretmeni diliyorum hocam.

Hocam öğretmenlik kişiye kalmış ben köşede dursun kafasındayım öğretmenlik için hiç ayy çocuklar ne güzel vs. güzellemesi yapmıyorum. Annem öğretmen(Arapça ev zaten birleşmiş milletler gibi) ne çektiğini bir ben bilirim sınıfa bıçak getiren mi dersin, torpil patlatan mı dersin artık ne isterseniz.

Dil okumaktan konu öğretmenliğe nasıl geldi onu da bilmiyorum. Dil istek işi, ben tek dille bile kalmak istemiyorum kısmen arapçam+Fransızca ve ingilizcem var. Daha üstüne Japonca vs. de istiyorum bu dilleri tam olarak tamamladım dediğim zaman. Bana göre zevk işi bu sene üstüne havacılık yönetimi okumayı düşünüyorum. Yurt dışı bir havayolu şirketinden yer görevliliğini kapatabilirsem tadından yenmeyecek hayırlısı. Ya da öğretmen olacağım işte sonra @SHYAH hocanın okula tayin isterim artık. O da bana sen niye öğretmensin yaaaağ der 😁

Son düzenleme:
Hocam öğretmenlik kişiye kalmış ben köşede dursun kafasındayım öğretmenlik için hiç ayy çocuklar ne güzel vs. güzellemesi yapmıyorum. Annem öğretmen(Arapça ev zaten birleşmiş milletler gibi) ne çektiğini bir ben bilirim sınıfa bıçak getiren mi dersin, torpil patlatan mı dersin artık ne isterseniz.

Dil okumaktan konu öğretmenliğe nasıl geldi onu da bilmiyorum. Dil istek işi, ben tek dille bile kalmak istemiyorum kısmen arapçam+Fransızca ve İngilizcem var. Daha üstüne Japonca vs. de istiyorum bu dilleri tam olarak tamamladım dediğim zaman. Bana göre zevk işi bu sene üstüne havacılık yönetimi okumayı düşünüyorum. Yurt dışı bir havayolu şirketinden yer görevliliğini kapatabilirsem tadından yenmeyecek hayırlısı. Ya da öğretmen olacağım işte sonra @SHYAH hocanın okula tayin isterim artık. O da bana sen niye öğretmensin yaaaağ der 😁

Hocam bende öğretmen çocuğu olarak neler yaşandığını bilen biriyim o yüzden dedim zaten öğretmenlik zor iş he bir de ülkenin zeka seviyesi de ortada devlet okullarında aynı sınıfta hiçbir şey bilmeyen çocukla çok çalışkan bir çocuk bu ikisine aynı özeni göstermek de bir öğretmen için zorlayıcı olur kısaca zor iş.

Hocam bende öğretmen çocuğu olarak neler yaşandığını bilen biriyim o yüzden dedim zaten öğretmenlik zor iş he bir de ülkenin zeka seviyesi de ortada devlet okullarında aynı sınıfta hiçbir şey bilmeyen çocukla çok çalışkan bir çocuk bu ikisine aynı özeni göstermek de bir öğretmen için zorlayıcı olur kısaca zor iş.

Evet hocam ama Türkiye koşullarında hangi meslek düzgün ki! Polis desen 18 yaşında daha kimliği oturmamış insanları polis asker yapıyorlar. Hakim savcı desen adalet sistemi ortada, doktor desen her gün dayağı var öğretmenlikten beter artık aldıkları para para değil. kendi işini kursan tutunması zor. bankacılık gibi işlerde para yok asgari ücrete tabii geçiniyorsun, gerçekten para kazanmaya başladığın zaman yaşın oluyor 45-50(babamdan biliyorum o da banka müdürü) gözüme kestirdiğim bir lojistik ve ulaşım kaldı işte bence önü asla kapanmayacak meslekler. onda da havacılık yönetimi düşünüyorum o yüzden.

En güzel meslek berberlik abi tüm gün gelenin kafasını ütüleyip para alıyorsun az da değil en son saç sakala 150 verdim.

Evet hocam ama Türkiye koşullarında hangi meslek düzgün ki! Polis desen 18 yaşında daha kimliği oturmamış insanları polis asker yapıyorlar. Hakim savcı desen adalet sistemi ortada, doktor desen her gün dayağı var öğretmenlikten beter artık aldıkları para para değil. Kendi işini kursan tutunması zor. Bankacılık gibi işlerde para yok asgari ücrete tabii geçiniyorsun, gerçekten para kazanmaya başladığın zaman yaşın oluyor 45-50(babamdan biliyorum o da banka müdürü) gözüme kestirdiğim bir lojistik ve ulaşım kaldı işte bence önü asla kapanmayacak meslekler. Onda da havacılık yönetimi düşünüyorum o yüzden.

En güzel meslek berberlik abi tüm gün gelenin kafasını ütüleyip para alıyorsun az da değil en son saç sakala 150 verdim.

Berberler kutsal ya kimse laf da edemiyor adamlara.

Berberler kutsal ya kimse laf da edemiyor adamlara.

Hiçbir şey yerini alamaz ki her insanın kafa yapısı vs. farklı, ChatGPT'ye mi yaptıracaksın mesleği? Bak aklıma geldi bir de AI muhabbeti çıktı zaten önü açık dediğimiz tasarımcılık, programcılık gibi mesleklerinde sonu yakın gibi.

Yine konuyla alakalı bir tespitim olmuş olsun, dilciler bile birbirini sevmiyorlar. Anladığım kadarıyla.
@SHYAH İngilizce öğretmenliği okuyor, ama mütercim ve tercümanların ve edebiyatçıların öğretmen olmasını istemiyor.
@AdaBagcibasi hocamın kimseyle davası yok, edebiyat okuyor sanırsam o da.
Bense mütercimin bir konuda tam 3 dil eğitimi biriminden insan, konuyu açanda nasıl bir şans varsa tam istediğini soracağı konu.

Siyah hocam formasyona kızdı mesela siz yapmayın diye, ama Bionluk'ta, Freelancer'da o kadar tanıdığım İngilizce öğretmeni var ki yan iş mütercimlik yapan. Hatta İngilizce öğretmenli yüksek lisansı genelde mütercimlik üzerine, mütercimler ise edebiyat üzerine yaparlar. Yani burada giren kime girmiş oldu @AdaBagcibasi hocama kusura bakmayın hocam yine giren size girdi 😁.

Şu edebiyata neden karşıyım onu da tam olarak söyleyeyim konuyu okuyacak olan yakınışımı anlasın. Biz kendi kendimize konuştuk konuya bir şey kalmadı.
  1. Formasyon kalktığında gerçekten boşluğa düşüyorsun. Devlet kadrolarında bile şu bölümlerden mezun diye edebiyat bölümü için iş yok gibi oluyor. Anca özel sektör onunda halini biliyorsunuz zaten. Hatta öabt'nin konularının çoğu edebiyattan nedeni ise adamların yapabileceği başka iş yok.
  2. Dil eğitimleri dediğim gibi diğer ikisine göre oldukça arka planda.
  3. Ek olarak zamanında fr edebiyat bölümlerini kaldırtırlar sırf iş yapmıyor diye. Diğer edebiyat bölümlerine bir gün yapabilirler mi yapabilirler.

Son düzenleme:
Hiçbir şey yerini alamaz ki her insanın kafa yapısı vs. farklı, ChatGPT'ye mi yaptıracaksın mesleği? Bak aklıma geldi bir de AI muhabbeti çıktı zaten önü açık dediğimiz tasarımcılık, programcılık gibi mesleklerinde sonu yakın gibi.

Yine konuyla alakalı bir tespitim olmuş olsun, dilciler bile birbirini sevmiyorlar. Anladığım kadarıyla.
@SHYAH İngilizce öğretmenliği okuyor, ama mütercim ve tercümanların ve edebiyatçıların öğretmen olmasını istemiyor.
@AdaBagcibasi hocamın kimseyle davası yok, edebiyat okuyor sanırsam o da.
Bense mütercimin bir konuda tam 3 dil eğitimi biriminden insan, konuyu açanda nasıl bir şans varsa tam istediğini soracağı konu.

Siyah hocam formasyona kızdı mesela siz yapmayın diye, ama Bionluk'ta, Freelancer'da o kadar tanıdığım İngilizce öğretmeni var ki yan iş mütercimlik yapan. Hatta İngilizce öğretmenli yüksek lisansı genelde mütercimlik üzerine, mütercimler ise edebiyat üzerine yaparlar. Yani burada giren kime girmiş oldu @AdaBagcibasi hocama kusura bakmayın hocam yine giren size girdi 😁.

Şu edebiyata neden karşıyım onu da tam olarak söyleyeyim konuyu okuyacak olan yakınışımı anlasın. Biz kendi kendimize konuştuk konuya bir şey kalmadı.
  1. Formasyon kalktığında gerçekten boşluğa düşüyorsun. Devlet kadrolarında bile şu bölümlerden mezun diye edebiyat bölümü için iş yok gibi oluyor. Anca özel sektör onunda halini biliyorsunuz zaten. Hatta öabt'nin konularının çoğu edebiyattan nedeni ise adamların yapabileceği başka iş yok.
  2. Dil eğitimleri dediğim gibi diğer ikisine göre oldukça arka planda.
  3. Ek olarak zamanında fr edebiyat bölümlerini kaldırtırlar sırf iş yapmıyor diye. Diğer edebiyat bölümlerine bir gün yapabilirler mi yapabilirler.

Aga ben de yan iş olarak çevirmenlik yapıyorum da ben pek bağdaştıramadım. Ben formasyon eğitiminin çok kritik olduğunu söylemeye çalışıyorum. Pediaktrik psikoloji eğitimi alıyoruz 4 sene boyunca, öğretmenlik açısından fazlasıyla kritik bir şey çocukların hayatına etki ediyoruz, bu pediatrik psikoloji eğitimi 2 dönemde alınan 9 dersten ibaret değil. Mikrolarımızda hocalarımız ince eleyip sık dokurdu. Öğretmenlikte formasyon harici eğitim dersleri de görüyorsun, edebiyat dersi edebiyatı derslerine nasıl entegre edeceğini, linguistics dersi derslerinde dil bilimini nasıl kullanacağını anlatıyor örneğin, bunun dışında 30 küsür ders daha var formasyonlar dışında hepsi 4-18 yaş aralığına nasıl ders vermen gerektiği ile ilgili. Dediğimi anlatabilmişimdir umarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı