Lisede dönem sonu notları, üniversite sınavında etki ediyor mu?

RickSanchezZ

Decapat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Ben şimdi 9. sınıf öğrencisiyim, birkaç tane sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim.

1- Lisede dönem sonu notları, üniversite sınavında etki ediyor mu? Ediyorsa ne kadar ediyor?
2- Lisede deneme sınavlarında 1. olmak üniversite sınavında etki ediyor mu? Ediyorsa ne kadar ediyor?

OBP'ye etki ediyor.

9. sınıf 2 dönem ortalaman 70 diyelim.
10. sınıf 2 dönem ortalaman 80 diyelim.
11. sınıf 90 diyelim.
12. sınıf 95 diyelim.

Hepsini toplayım 4'e bölelim. 83,75 sonucu çıkıyor.

Bu değeri 0,6 ile çarpıyoruz. 50 geliyor. 50 puan etkisi var üniversite sınavına.

Üniversite sınavı 560 üzerinden değerlendiriliyor. 100 ortalaman olsa 60 puanı OBP'den geliyor. Yani yukarıda yaptığımız hesaba göre üniversite puanına 50 puan eklenecek.

Kısacası 560 puanın 60 puanlık kısmı OBP'ye ait.

Merhabalar. Ben şimdi 9. sınıf öğrencisiyim, birkaç tane sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim.

1- Lisede dönem sonu notları, üniversite sınavında etki ediyor mu? Ediyorsa ne kadar ediyor?
2- Lisede deneme sınavlarında 1. olmak üniversite sınavında etki ediyor mu? Ediyorsa ne kadar ediyor?
1. Evet. Benim kuzenim eşit ağırlıkta 18000 sıralama yapmıştı. Karne ortalaması işin içine girince 25000'e geriledi. 2. Adı üstünde deneme sınavı o sadece deneme.

Üniversite sınavına OBP olarak etkiliyor. OBP 0,12 ile çarpılıp ham puana ekleniyor ve bu sayede yerleştirme puanı elde ediliyor. Bazı istisnai durumlarda 0,18 ile çarpılıyor.
0,6 değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı