Lisede OBP yükseltmek için neler yapılmalı?

pelkass

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, 9.sinifim, lisem 5 yıllık. Hazırlık vardi geçen sene onu okudum, şimdi 9.sinifa geçtim. Malum ilk sınavlar çok çok feci şekilde çarptı normal bir öğrenci için iyi olan notlar aldım lakin bana yetmiyor çünkü 5 senelik lisem olduğu için 19 yaşında mezun olacağım, bir sene de mezuna kalırsam 20 yaşında liseden mezun olmaya falan çalışmış olacağım. Kaybedecek bir senem daha yok kısacası bundan hedefim eşit ağırlıkta ilk 10 bine girmek. Sınavlar tamamen klasik biliyorsunuz bu da işimi zorlaştırıyor okulun ortamı çok kötü. Şöyle anlatırsam denemelerde 16 ile 20. öğrenciler arasında 12-13 net oluyor, okulda işi önemseyen ciddiyetini bilen 16-17 kişi var, bu insanlarin da arasındayım. Sınıf 28 kişi derslerde 22-23 kişi uyuyor, r ben ise hiçbir zaman başımı sıraya bile koymam deneme netlerim benim bile beklemediğim şekilde güzel. Sıralamam da aynı şekilde ikinci sınavlar da çok güzel memnun olmadığım tek bir sınav var ilk sınavlarım bana göre kötü geldi olabilir her zaman iyi olacak diye bir şey yok ama arkadaşlar girilen sözlü notları inanılmaz kötü. 86-93 aldığım sınavın sözlülerin 85 85 60-100 aldığım dersin sözlüleri 75-80 3/6'nin 1/2 olkdufunu bilmeyen çocuklara 90-90 girmişler, bana bu sözlüleri girdiler. Tüm ödevleri yaptım hatta ödev yapmak için son hafta okula bile gitmedim rapor aldım. Bana özel mi yapılıyor tüm bunlar okul denemesinde sıralama ortalamam 10 ortalama netim 84.67 ki okulum için ve 9.sinif için gayet yeterli bence, neden böyle yapılıyor? OBP benim için çok önemli, hedeflerim için şimdiden bir şeyler yapmam gerekiyor ama önümdeki engelleri kaldıracak yer önüme engeller koyuyor sözlü notlarında dikkate alınacak hususlar dikkate alınmadı onu da ekleyeyim. Sizce okul değiştirmeli miyim eşit ağırlık öğrencisi olduğum için? Sosyal bilimler lisesinde okuyordum ne yapmalıyım sömestr bitti ve hayal kırıklığı içindeyim, böyle olmamaliydi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle moral bozmaya gerek yok. Her şeyin bir çaresi bulunur. Ancak son konulara baktığım zaman okullarda bu sözlü notları olay olmuş herkes şikayetçi. Okulun ideolojisi, iyi sıralamada derece yapan çocuklar çıkarmaksa sözlü notundan çekindikleri yok. Bizim okulumuzda böyle ve sınav odaklı bir okulum var. Durumu ailenle konuşmuşsundur diye düşünüyorum, okul değiştireceksen önce müdürüyle konuşup okulda bu işler nasıl oluyor öğreneceksin yoksa boşa uğraş olur senin için. Lisen de seçeceğin bölüm için gayet iyi görünüyor(fen lisesinde okuyup eşit ağırlık seçeceğim için :)). Okulunun ortamı da önemli arkadaşlarınla falan mutluysan değiştirme daha çok çalış derim. Tabii ki OBP önemli ancak sınav notların 90 üstü olduktan sonra öğretmenlerin de yapabileceği bir şey kalmaz zaten sana sözlü vermeye mecbur kalırlar. Ha bir de söylediklerinin farkına erken varman büyük avantaj senin için. Sömestr bitse ne olur daha yolun aşırı başındasın her şey yetişir. Dediğim gibi 2.dönem tüm sınav notlarını 90 üstü yapmaya çalış, kendini çok sıkma. Umarım için rahatlar biraz daha...

Öncelikle moral bozmaya gerek yok. Her şeyin bir çaresi bulunur. Ancak son konulara baktığım zaman okullarda bu sözlü notları olay olmuş herkes şikayetçi. Okulun ideolojisi, iyi sıralamada derece yapan çocuklar çıkarmaksa sözlü notundan çekindikleri yok. Bizim okulumuzda böyle ve sınav odaklı bir okulum var. Durumu ailenle konuşmuşsundur diye düşünüyorum, okul değiştireceksen önce müdürüyle konuşup okulda bu işler nasıl oluyor öğreneceksin yoksa boşa uğraş olur senin için. Lisen de seçeceğin bölüm için gayet iyi görünüyor(fen lisesinde okuyup eşit ağırlık seçeceğim için :)). Okulunun ortamı da önemli arkadaşlarınla falan mutluysan değiştirme daha çok çalış derim. Tabii ki OBP önemli ancak sınav notların 90 üstü olduktan sonra öğretmenlerin de yapabileceği bir şey kalmaz zaten sana sözlü vermeye mecbur kalırlar. Ha bir de söylediklerinin farkına erken varman büyük avantaj senin için. Sömestr bitse ne olur daha yolun aşırı başındasın her şey yetişir. Dediğim gibi 2.dönem tüm sınav notlarını 90 üstü yapmaya çalış, kendini çok sıkma. Umarım için rahatlar biraz daha...

İkiz kardesim fen lisesine gidiyor inanır mısın hepsi 100 yani en düşük sözlü o 10.sinifa geçti 95 gördüm assagisi yok oradaki ogrencinin tek derdi yazılı sınav keşke bizde de böyle olsa dediğim gibi hocam kalburüstü bir okul diyemeyiz kalburaltida diyemeyiz tam ortası yani mezunlari şöyle diyeyim eşit ağırlık için en iyi senesinde bile 6 kişi ilk 10 bin yapabilmiş 12 de kesinlikle açığa gerçeğim erken olacak belki ama 9,10 ve 11'in yılsonu başarı puanları hep 90 da tutsam 12 de açık öğretim ile arttırsam Benin için yeterli ama daha 9'dan önüme çok çok bütün engeller çıktı engeli koyanda okul ailemle çok konuşamıyorum annem babam ayrı zaten başka sorunlarda var bana çok konuşma hakkı doğmuyor yani 1 saatlik dersin kopyasını çektim diye disiplin cezasi verdiler demokrasi dersi kardeşim din dersinin sınavına A4 kağıdı kopya ile giriyor fark ediliyor sorun yok ben ise 1 saatlik dersin kopyasınından neredeyse okuldan atilacaktim sicilden silecegiz dediler ama yani bunun mu etkisi kaldı öğretmenlerde anlamadım benim tek derdim eğitim öğretim okulun ortamı rezalet başarısi iyi değil neden böyle yapıyorlar anlamadım yani.

İkiz kardesim fen lisesine gidiyor inanır mısın hepsi 100 yani en düşük sözlü o 10.sinifa geçti 95 gördüm assagisi yok oradaki ogrencinin tek derdi yazılı sınav keşke bizde de böyle olsa dediğim gibi hocam kalburüstü bir okul diyemeyiz kalburaltida diyemeyiz tam ortası yani mezunlari şöyle diyeyim eşit ağırlık için en iyi senesinde bile 6 kişi ilk 10 bin yapabilmiş 12 de kesinlikle açığa gerçeğim erken olacak belki ama 9,10 ve 11'in yılsonu başarı puanları hep 90 da tutsam 12 de açık öğretim ile arttırsam Benin için yeterli ama daha 9'dan önüme çok çok bütün engeller çıktı engeli koyanda okul ailemle çok konuşamıyorum annem babam ayrı zaten başka sorunlarda var bana çok konuşma hakkı doğmuyor yani 1 saatlik dersin kopyasını çektim diye disiplin cezasi verdiler demokrasi dersi kardeşim din dersinin sınavına A4 kağıdı kopya ile giriyor fark ediliyor sorun yok ben ise 1 saatlik dersin kopyasınından neredeyse okuldan atilacaktim sicilden silecegiz dediler ama yani bunun mu etkisi kaldı öğretmenlerde anlamadım benim tek derdim eğitim öğretim okulun ortamı rezalet başarısi iyi değil neden böyle yapıyorlar anlamadım yani.

Bizim de fen lisesi olmasına rağmen neredeyse her sene çok iyi bir eşit ağırlık derecesi çıkıyor daha geçen sene ilk on çıktı. Hocalarda kopyanın etkisi kalmış olabilir doğru söylüyorsun. Ha bir de açığa geçmek zorlaşmış şartlarını bilmiyorum ama yine de bir şartlarını öğren derim. Okul değiştirme şansın varsa değiştir bence daha iyi bir okula git puanı önemli değil okulun okul iyi olsun yeter. Kardeşinle de istişare yapmanı öneririm o sana derslerde de yardımcı olabilir, notları dediğin gibiyse.

Yeni konular

Geri
Yukarı