Lisede para vermek zorunlu mu?

Devlet okulundaysanız eğitim ücretsiz. O da adı üstünde, bağış. Kelime anlamıyla zorunlu değil.

Normalde aidat ister okullar da 1000 TL neymiş öyle? Ben lisedeyken 100-200 civarı bir şey istiyorlardı, gene kulağa makul geliyor. Vermeyin. Zorunda da değilsiniz. Baskı yaparlarsa da vermeyin.

Bizde de neymiş efendim, fakir aile çocuklarına para yardımı istiyorlar ve bunu vermek mecburi. Çok saçma.
O okulda okuyanların durumu nasıl bilmiyorlar ki, böyle zorunluluk olmaz.

150-200 liralık aidatlar da zorunlu değil. Her ders ısrarla isteyenler vardı hatta benim okulumda. Sorduğumda da neymiş efendim tuvalete peçete alınıyormuş. Belediyeden isteyeceksin o zaman parayı.

1000 lira. Maşallah. Özel okul aylığı o kadar falan olmalı bence. Bağış talep etmelerinde maalesef bir sakınca yok. Herhangi bir zorlama olduğu an önce ilçe sonra ildeki Milli Eğitim Müdürlüğüne internet üzerinden şikayet bırakın. İt iti ısırmaz derler ama bazen havlıyor da işimize geliyor.

Bu sene 10. sınıfa geçeceğim. Hep aidat götürdüm fakat bulunduğum lisenin istediği aidatı götürmedim. Götürmememin sebebi unutmamdı. Fakat biraz düşündüm de neden veriyorum ki? Ne işe yarıyor? Babam ağaçtan mı topluyor parayı? Eğer gerçekten işe yarıyorsa tuvaletleri düzeltip öğrencilere gereken yaptırımları uygulasınlar.

Bağış yapılabilir ancak zorla para istemek ("Bize para vermezseniz şunları şunları yapamazsınız!" gibi) kesinlikle yasak, bunun cezası var.

Madde 2 – İlköğretim, ilköğrenim kurumlarında verilir; öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, devlet okullarında parasızdır.
(Bakınız: İlköğretim ve Eğitim Kanunu)

Ayrıca 1000 TL nedir? Haraç mı kesiyorlar?

Bu sene 10. sınıfa geçeceğim. Hep aidat götürdüm fakat bulunduğum lisenin istediği aidatı götürmedim. Götürmememin sebebi unutmamdı. Fakat biraz düşündüm de neden veriyorum ki? Ne işe yarıyor? Babam ağaçtan mı topluyor parayı? Eğer gerçekten işe yarıyorsa tuvaletleri düzeltip öğrencilere gereken yaptırımları uygulasınlar.
Okul ihtiyaçları için istediklerini söylerler, benim okulumda düşünme yetisini kullanan insan olmadığı için herkes götürüp veriyordu. Ne tuvalette peçete var ne temizlik.

Geri
Yukarı