Lisede para vermek zorunlu mu?

Kağıt neyse de okuldayken müdür gelip bağış zarfları veriyordu bize ve zarfın içinden kağıt çıkıyordu kağıtta "gönüllülük esasına göre" diyordu faka 10 TL götürdüm diye hoca kızmıştı.

Ben olsam vermezdim, paranın nereye gittiği belli değil, müdür pavyonda yiyecek olabilir, bu "bağış" adı altında toplanılan paranın nereye gittiğini sorun, 1000 TL az değil.

Bizden sene başında 2 top A4 kağıdı istemişlerdi bizde fazla pahalı değil diye alıp vermiştik bize kullanmışlardı, ama 1000 TL az bi para değil kesinlikle yasal değil bu yaptıkları.
Ben kayıt olurken A4 kâğıdı, tahta kalem, tebeşir ve tahta silgisi istediler onun dışında 450 TL ücret talep ettiler. Malzemeleri aldım fakat parayı tam ödemedim, 50-60 lira bir şey vermiştik.

Kesinlike yasal olduğunu düşünmüyorum. Haksız kazanç.

Ayrıca ilkokul 4. sınıftayken sınıf hocası derste kullanmak için bize laptop aldırmıştı ve sadece iki kez gördük laptopu... Soyulduk. :D Okulda öyle her şeye para götürmeyin.
Yine iyiymiş sizinkiler. Liseye kayıt olurken 4 top a4 ile 5 kutu tebeşir, 1 tahta silgisi, 600tl istediler. Verdik salak gibi. :üzgün:

Yine iyiymiş sizinkiler. Liseye kayıt olurken 4 top a4 ile 5 kutu tebeşir, 1 tahta silgisi, 600tl istediler. Verdik salak gibi. :üzgün:
Valla bizim sınıftan birkaç s*lak akıllı tahtayı bozmuştu kişi başı 40 TL istediler vermezseniz müdür ile konuşursunuz dediler, ben ve birkaç kişi vermedik hiç soran da olmadı😁

Bağış, adı üstünde lütuf üzerine yapılır, zorlanamaz.
Eğer bağış adı altından aidat istiyorlarsa o zaman sıkıntı var demektir. Bağış karşılıksız yapılır. Karşılığında bir ürün/hizmet satılmadığı için devlete vergilendirilmez. Eğer okuldaki uyanığın birisi bu şekilde vergi kaçırıyorsa vergi dairesine bildirin onlar gereğini yaparlar.

Beyler Lise 1'e geçtim ve bizden 1000 lira bağış istediler. Benim düşüncem bu 1000 lirayla okul ihtiyaçlarını giderecekler o yüzden istiyorlar. Bu aralar da sıkışık olduğumuz için 1000 lirayı veremeyeceğiz sorun olmaz değil mi? Çünkü 5. sınıfa geçerken de okul için birkaç şey istemişlerdi vermemiştik bu da onun gibi bir şey galiba.
Okulun bağış adı altında bile olsa para istemesi yasaktır sadece yıldan yıla okul ihtiyaçları için aidat parası almalılardır.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı