Lisede sağlık bölümü iyi bir seçim mi?

Taha ESlik

Hectopat
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
Arkadaşlar bu sene 8. sınıfı bitirdim ve lisede tercih olarak sağlık bölümünü seçtim sizce iyi bir karar mı? Lise bittiğinde ATT olarak çalışabileceğimi öğrendim. Ama ben üniversite de okumak istiyorum. Üniversitede sağlıkla ilgili bir bölüm okursam bana katkısı ne olur? Veya ilerde lise bittiğinde ATT olarak çalışırken mesleğime ısınamazsam açıktan başka bir üniversite bölümü okuyup mesleğimi değiştirebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
ATT okucak olursan. Sağlık Teknisyeni diye seni yetiştirirler. Ancak lise bittiğinde seni yardımcı diye diploma verirler. Eskiden böyle değildi.

Yani liseyi bitirdikten sonra yardımcı oluyorsun. Üniversiteyi okursan tam ATT oluyorsun.

ATT : Acil Tıp Teknisyenliği güzel bir meslektir. Ben 4. sınıfta okuyorum. Tavsiye ederim.

Kafamı karıştıran bir şey var bölümleri artık biz seçemiyormuşuz puana göre yerleştiriyorlarmış. Ve ATT olduğumda maaş durumu nasıl olur acaba?

Merak etme. A.T.T güzel bir alan ve meslek. Yapacağın işler;
GÖREVLER
- Yaraları tedavi eder, sarar,
- Şiddetli kanamaları önler,
- Solunumun durması halinde sun’i teneffüs yaptırır,
- Zehirli maddeleri vücuttan temizler,
- Deriyi yıpratan maddeleri temizler,
- Şoka giren hastaları şoktan çıkarmaya çalışır,
- Tansiyon ölçer, iğne yapar.

En çok bunları yaparsın. Ama staj yaparken sana bunları değil getir, götür işlerini yaptırırlar. Derler mesela ''Tansiyön Ölçüm Cihazını getir'' sen de götürürsün. Böyle ve bu tür işleri yaparsın. Maksat buradaki amaç seni aletlere ve gerekli eşyalara olan bakış açın ve kullanmaya alıştırmak.

Staj parasına gelirsek
Acil tıp teknisyeni maaşı; Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Eğitim sonrası ise mesleki bilgi ve beceriye göre asgari ücretin 1,5 katı kadar ücret alırlar. (Ama sana yine de staj parası verirler. Bana 500 veriyorlar. Bu durum staj yaptığın yere, okuluna, el becerine göre değişiklilik gösterebilir.)

Acil tıp teknisyeni maaşı başlangıç olarak özel sektörde 1400 – 1900 arası değişmekte ve 3 yıldan sonra ise 2500 TL’ye dayanmaktadır.

Merak etme. A.T.T güzel bir alan ve meslek. Yapacağın işler;
GÖREVLER
- Yaraları tedavi eder, sarar,
- Şiddetli kanamaları önler,
- Solunumun durması halinde sun’i teneffüs yaptırır,
- Zehirli maddeleri vücuttan temizler,
- Deriyi yıpratan maddeleri temizler,
- Şoka giren hastaları şoktan çıkarmaya çalışır,
- Tansiyon ölçer, iğne yapar.

En çok bunları yaparsın. Ama staj yaparken sana bunları değil getir, götür işlerini yaptırırlar. Derler mesela ''Tansiyön Ölçüm Cihazını getir'' sen de götürürsün. Böyle ve bu tür işleri yaparsın. Maksat buradaki amaç seni aletlere ve gerekli eşyalara olan bakış açın ve kullanmaya alıştırmak.

Staj parasına gelirsek
Acil tıp teknisyeni maaşı; Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Eğitim sonrası ise mesleki bilgi ve beceriye göre asgari ücretin 1,5 katı kadar ücret alırlar. (Ama sana yine de staj parası verirler. Bana 500 veriyorlar. Bu durum staj yaptığın yere, okuluna, el becerine göre değişiklilik gösterebilir.)

Acil tıp teknisyeni maaşı başlangıç olarak özel sektörde 1400 – 1900 arası değişmekte ve 3 yıldan sonra ise 2500 TL’ye dayanmaktadır.
Yani lise bitene kadar bir kazanç elde edemeyeceğim bunu doğru anlamış mıyım? Ama başarılı olursam ATT konusunda sen gibi bir ücret alabilirim staj yaparken. Peki lise bittiğinde ne olacak? Lise 4'te herkes gibi üniversite sınavlarına girecek miyiz?

Evet. Eğer sen işlerini azimli bir şekilde özen gösterip yaparsan ve başarılı olursan tabii ki payını verirler. Sana tavsiyem kendini sevdir. Oradaki yüksek kişilere kendini sevdir yani. :)

Sınavdan pek emin değilim açıkçası. Ama senin seçimin Üniversite okumak istiyorsan girersin. İstemiyorsan girmezsin. Şöyle bi' haber buldum ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.

KPSS'ye Sağlık Meslek Lisesi ayarı | Eğitim | Dünya Bülteni Haber Portalı

Evet. Eğer sen işlerini azimli bir şekilde özen gösterip yaparsan ve başarılı olursan tabii ki payını verirler. Sana tavsiyem kendini sevdir. Oradaki yüksek kişilere kendini sevdir yani. :)

Sınavdan pek emin değilim açıkçası. Ama senin seçimin Üniversite okumak istiyorsan girersin. İstemiyorsan girmezsin. Şöyle bi' haber buldum ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.

KPSS'ye Sağlık Meslek Lisesi ayarı | Eğitim | Dünya Bülteni Haber Portalı
Zaten kişilik olarak ne derler efendi etliye sütlüye karışmayan bir kişiyim hedefim derslerime çalışıp geleceğimi kurtarmak. İlkokulda tüm hocalarım beni çok severdi bu durum inşallah lisede de devam ederse başarılı olacağımı düşünüyorum. Sen lise bittikten sonra ne yapmayı planlıyorsun?

Lise bittikten sonrası Allah kerim. Ama büyük olasılıkla üniversite okuyacağım. Ondan sonrası iş hayatı. :)

Dostum ben maaşını mevkisini falan bilemiyorum. Ancak çocukluk arkadaşımdan örnek vereyim; kendisi ablamla sınıf arkadaşıydı ortaokulda, 2 yaş büyüktür benden. Şu anda yeni kazandığım üniversite olan 18 Martta okuyor, 3. sınıfa geçti. Hatta kpss'ye hazırlanıyor şu anda. Eylül'ün sonunda kpss'de başarılı olursa hem okuyup hem çalışacak.

Kendisi sağlık meslekten mezun oldu, o da acil tıp teknisyeni. Üniversitedeki bölümünü bilmiyorum ancak acil tıp teknisyenliğini bölümü neyse ona gitti işte. :) İsterse liseden sonra da çalışabiliyordu. 4 yıl üniversite okumanın ona artısı 400 - 500 liraymış maaşta. Lise mezunları ile aynı işi yapıp onlardan 400 - 500 lira fazla maaş alacak anlayacağın.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı