Lisede siber güvenlik alanına girilmezse ileride siber güvenlik uzmanı olunur mu?

icasilverballers

Hectopat
Yer
İstanbul
Dediğim gibi gelecekte istediğim meslek siber güvenlik uzmanlığı ya da web geliştiriciliği. Lisede bunlarla ilgili bölüme girmezsem ilerideki kariyerim etkilenir mi?
Liseden sonra yüksek ihtimal yurt dışına gideceğim kalıcı olarak, orada da bu mesleği düşünüyorum ama lisede bölümü seçmedim diye sıkıntı çıkarır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Niye çıksın liseden sonra daha üniversite var. Lise kimsenin umrunda değil. Özellikle siber güvenlik uzmanlığı yetenek ve tecrübe işi kimsenin umrunda olmaz sizin liseniz.

Dediğim gibi gelecekte istediğim meslek siber güvenlik uzmanlığı ya da web geliştiriciliği. Lisede bunlarla ilgili bölüme girmezsem ilerideki kariyerim etkilenir mi?
Liseden sonra yüksek ihtimal yurt dışına gideceğim kalıcı olarak, orada da bu mesleği düşünüyorum ama lisede bölümü seçmedim diye sıkıntı çıkarır mı?

Hiçbir sıkıntı çıkmaz. Ama şöyle diyeyim; üniversite de veya lise de bu işin eğitimini alırken enazından başında sana yardımcı olabilecek kafandaki soru işaretlerini kaldırabilecek bir eğitmen var, ve sen bu işin eğitimini dışarıdan kendi çabanla alırken belli başlı bazı sorunlar yaşayabilirsin. Yazılım camiasında üniversite okumayan üniversite okuyun diyor. Okuyan okumayın diyor :D değişik öneriler var ancak bunlar önemli değil. Önemli olan senin ilgilendiğin alanda ne kadar emek sarf ettiğin ne kadar proje geliştirdiğin. Eğer sen güzel projeler ile başvuru yaparsan senin ne mezunu olduğun işverenin çok da dikkate alacağı bir şey değil.

Geri
Yukarı