Lisede Sınıf Geçmek İçin İki Dönemin Ortalaması Önemli Değil mi?

• Konuyu başlatan 70409
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 34B
İki dönem ortalaman 50 üstünde, ve iki dönem edebiyat ortalaman 50'nin üstünde olmalı. Edebiyat baraj ders.
Baraj dersi geçemesen bile sonraki seneye sarkmıyor muydu ? Sınıfı yine geçer sıkıntı olmaz ama bir sonraki sene o dersi vermek zorunda kalır. Sorumlu olarak geçer yani.

Dil ve anlatım dersini pek dinlememişsin sanırsam :)
Bana diyorsan, valla biz bu sene hiç Dil ve Anlatım işlemedik, zaten 2. sınav kötü geçti, 1. sınavım 66 idi, 2. sınavı test sormuşlar ama ful Dil Bilgisi sormuşlar, sınavı zaten bizim hoca hazırlamamış, bizde hiç Dil Bilgisi işlemediğimizden hiç yapamadım desem yalan olmaz. Bide görmen lazım sınavı 25 soeu test, uzun uzun paragraf, ona bir şey demiyorum ama hazırlayan 2 tane Edebiyat hocası bizim hoca yoktu okulda o sıra hastaydı, öyle bir hazırlamışlar ki yazım yanlışı yapmışlar, misal 3. sorunun A şıkkı sol tarafa kaymış, sonra cümleler iç içe birbirine girmiş, bunlar nasıl Edebiyat hocası, dikkat etmesi gerekmez mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk önce bunu yapmak yasak ama madem okul ve liseden konuşuyoruz, yazımın aşırı yanlış.
Bir lise öğrencisi olarak bunu kendin de yapabilirsin, ÇAP yayınlarının dil anlatım için çok güzel konu anlatımlı soru bankası var YKS odaklı.

Önce buradan başlayıp farklı derslere ilerletmelisin :)

Aslında iki şartı var. Ya iki dönemin ortalaması 50'yi geçecek, ya da ikinci dönem ortalaması 70'in üzerinde olacak. Edebiyat ile dil anlatım birleşti, bir şeyler oldu o yüzden edebiyat olarak anacağım. Edebiyat dersi notunuz 50'nin aşağısında ise sorumlu geçersiniz. Tabii diğer şartları sağlıyorsanız. Bu da dönem başlarında sınava girip geçmeye çalışmanız anlamına gelir.

Aslında iki şartı var. Ya iki dönemin ortalaması 50'yi geçecek, ya da ikinci dönem ortalaması 70'in üzerinde olacak. Edebiyat ile dil anlatım birleşti, bir şeyler oldu o yüzden edebiyat olarak anacağım. Edebiyat dersi notunuz 50'nin aşağısında ise sorumlu geçersiniz. Tabii diğer şartları sağlıyorsanız. Bu da dönem başlarında sınava girip geçmeye çalışmanız anlamına gelir.
Ne yani dostum misal ilk dönem ortalaman 20, ikinci dönem 70 olsa sınıfı geçiyon yani.

Aynen ben de hesabını yaptım, ikiye bölünce 50 oluyor bide buraya sorayım dedim, 11. Sınıfa gidiyorum meslek lisesi şu an ortalamam 83, ikinci sınavların hepsi ne girilince 77' ye kadar düşer, ikinci dönem pek çalısasım yokta, çok sıkıldım valla sınıfın ineği benmişim gibi sadece ben çalışıyom derslere, bide bir tane arkadaşım var sadece iki kişi dersi dinliyoruz, meslek lisesi ya, meslek dersleri hariç hiçbir ders dinlenmiyor, zaten meslek dersleri uygulamalı dersler, yani ezbere dayanmıyor, öğrenmeye dayalı, o yüzden üç tane alan dersi var, bunlardan 80-90 arası aldı mı, diğer derslerden 50'nin altı alsan da ortalaman her türlü 50'nin üzerinde oluyor.

O yüzden kimse diğer dersleri dinlemiyor, bende çok sıkıldım ders dinlemekten, bide dediğim gibi 3 tane meslek dersi hariç diğer dersler hep ezber dersi oda sıkıyor insanı.

Dostum ikisi de aynı artık, eskiden ayrı iki ders idi, artık birleşti, Türk Dili ve Edebiyatı oldu dersin adı, yani Dil anlatım'dan ayrı sınav, Edebiyat'tan ayrı sınav olmuyorum, iki derste okulda Türk Dili ve Edebiyatı olarak gözüküyor.
Üniversite gitme düşünceniz var ise hem derslere hem Üniversite sınavlarına çalışın derim yıl sonu notları önemli çünkü bu arada Dan Brown başlangıç adlı romanında bir güzel söz vardı ve dünya inek dediklerinize kalacak

Üniversite gitme düşünceniz var ise hem derslere hem Üniversite sınavlarına çalışın derim yıl sonu notları önemli çünkü bu arada Dan Brown başlangıç adlı romanında bir güzel söz vardı ve dünya inek dediklerinize kalacak

Yalnız dostum biz de kültür derslerinden çoğu yok, 11. sınıfız ya o yüzden Fizik, Kimya, Coğrafya, Biyoloji yok, Matematik de 2 saat, bide bizim gördüğümüz konular kolay konular üniversite sınavına göre misal Matematik sınavında hoca bize göre kolay sorular hazırlıyordu, derste bize çözdürdüğü sorularla üniversite sınavında çıkan konuların alakası yoktu, bizim işlediğimiz konulara baktım, bir de üniversite sınavında çıkan aynı konulara baktım alakası yok, çok zor yapamam yani. Bu ara sizce neden dersler dinlenmiyordur, yani öyle bir şaşırıyorum ki, 3 tane bölüm dersi var, bunlar dışında hiçbir ders dinlenmiyor, sohbet ediliyor, telefonla oyun oynanıyor, tek arkadaşla biz dinliyoruz.

Yalnız dostum biz de kültür derslerinden çoğu yok, 11. sınıfız ya o yüzden Fizik, Kimya, Coğrafya, Biyoloji yok, Matematik de 2 saat, bide bizim gördüğümüz konular kolay konular üniversite sınavına göre misal Matematik sınavında hoca bize göre kolay sorular hazırlıyordu, derste bize çözdürdüğü sorularla üniversite sınavında çıkan konuların alakası yoktu, bizim işlediğimiz konulara baktım, bir de üniversite sınavında çıkan aynı konulara baktım alakası yok, çok zor yapamam yani. Bu ara sizce neden dersler dinlenmiyordur, yani öyle bir şaşırıyorum ki, 3 tane bölüm dersi var, bunlar dışında hiçbir ders dinlenmiyor, sohbet ediliyor, telefonla oyun oynanıyor, tek arkadaşla biz dinliyoruz.
Malesef Meslek Liselerinde Meslek bölümlerinde genellikle böyle oluyor :/

Yeni konular

Geri
Yukarı