Çözüldü Lisede sınıfta kalma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Thrian

Hectopat
Merhaba acaba ben edebiyat dersinden geçsem ve ortalamam 50 üstü olsa fakat 5 tane zayıfım olsa sorumluluk sınavına giriyor muyum ya da sınıfta kalıyor muyum? Bir de ben o dersten 2. dönem kaldım fakat 1. dönem kalmadım hangisine göre sınıfta kalıp kalmayacağımı bileceğim?

Çözüm
Doğrudan sınıf geçme
MADDE 57
- (1) (Değişik cümle:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;

a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan
öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

(2) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 57, yıl sonu 50 ortalamayı tutturduğunuz sürece zayıf sayısının bir önemi yok. Edebiyat gibi baraj derslerden de geçmelisiniz. Edebiyatın sorumluluğu var, yıl sonuna göre Edebiyat'tan kalırsanız sorumluluk sınavına girersiniz sonraki eğitim öğretim yılında. Geri dönüşünüzü de bekliyor olacağım.

Bir dersin yılsonu puanı

MADDE 53
- (1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Bir dersin yılsonu puanı;
a) Birinci ve ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır.

Edebiyat için bu hesaplamayı yapabilirsiniz.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 58
- (1)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.
Ortalamanız 50 altı olmadığı sürece zayıf sayısının bir önemi yok. Muhtemelen yanlış bilgi veren haber sitelerine takıldı kafanız. O uygulama da 2020 senesinde uygulandı zaten. Daha da uygulanıp uygulanmadığını hatırlamıyorum.
Doğrudan sınıf geçme
MADDE 57
- (1) (Değişik cümle:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;

a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan
öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

(2) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 57, yıl sonu 50 ortalamayı tutturduğunuz sürece zayıf sayısının bir önemi yok. Edebiyat gibi baraj derslerden de geçmelisiniz. Edebiyatın sorumluluğu var, yıl sonuna göre Edebiyat'tan kalırsanız sorumluluk sınavına girersiniz sonraki eğitim öğretim yılında. Geri dönüşünüzü de bekliyor olacağım.

Bir dersin yılsonu puanı

MADDE 53
- (1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Bir dersin yılsonu puanı;
a) Birinci ve ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 58
- (1)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.
Ortalamanız 50 altı olmadığı sürece zayıf sayısının bir önemi yok. Muhtemelen yanlış bilgi veren haber sitelerine takıldı kafanız. O uygulama da 2020 senesinde uygulandı zaten. Daha da uygulanıp uygulanmadığını hatırlamıyorum.

Çözüm

Teşekkür ederim. Anlamadığım şey son paragrafta yazdınız konu. Attığınız son paragraftaki bilgi ortalamam 50 altı ise mi geçerli oluyor?

@Thrian evet de o uygulama bir 2020 senesinde uygulanmıştı pandemiden dolayı. 50 altı olan ortalamaya sahip kişiler sınıfı sorumlu olarak geçmişti. Her zayıfı başına da sorumluluk sınavına girdiler, notlar da ilk döneme göre verilmişti diye hatırlıyorum ikinci dönem notları.

Hocam emin misiniz böyle geçildiğine? Ben de çok araştırdım her yerde sizin dediğiniz gibi yazıyor. Fakat anneme bir türlü inandıramadım. Tutturdu 3 dersten fazla kalırsan yıl sonu notun 50 üstü olsa da kalıyorsun diyor. Hatta geçen Anadolu lisesinde öğretmen olan bir arkadaşına da sormuş o da anneme hak veriyor. Kafam allak bullak oldu.

@Neixtro ortaöğretim kurumları yönetmeliği baz alınır lise için. Bu kaynak da doğru, Google'a ortaöğretim kurumları yönetmeliği yazarak bakabilirsin.

Ben şu anda baraj ders dışındaki tüm derslerden kaldım ve ortalamam 50 üzerinde. Ben sınıfı geçebiliyor muyum yani? Tüm öğretmenlerim 3 dersten kalırsam sınıfta kalacağımı söylüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı