Lisede TM seçme

InJustice

Kilopat
Yer
Troposfer
Merhaba. Ben 10.sınıf Anadolu Lisesi öğrencisiyim. Ve bu yıl biliyorsunuz ki bölüm seçimlerim var. Ancak matematiği yapamıyorum ve TM'ye gitmek istiyorum. Fakat ne zaman TM diye düşünsem aklımda düşünceler beliriyor "Hangi mesleği yapacaksın ?"gibi. TM'de hangi bölümlere gidersem daha yararlı olur? Ben geleceğimde para kazanan bir insan olmak istiyorum. Tabii ki amacım çok para kazanmak değil. Sadece bana yeten 2.5 bin TL civarı bir para sahibi olmak istiyorum. Sizce TM alanında seçilebilecek en iyi meslekler hangileridir? Tabii ki aranızdan "istediğin bölümü ve mesleği okumaya çalış" diyenler olacaktır. Ancak ben sayısala gidersem yapamayacağımı düşünüyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz?

Merhaba. Ben 10.sınıf Anadolu Lisesi öğrencisiyim. Ve bu yıl biliyorsunuz ki bölüm seçimlerim var. Ancak matematiği yapamıyorum ve TM'ye gitmek istiyorum. Fakat ne zaman TM diye düşünsem aklımda düşünceler beliriyor "Hangi mesleği yapacaksın ?"gibi. TM'de hangi bölümlere gidersem daha yararlı olur? Ben geleceğimde para kazanan bir insan olmak istiyorum. Tabii ki amacım çok para kazanmak değil. Sadece bana yeten 2.5 bin TL civarı bir para sahibi olmak istiyorum. Sizce TM alanında seçilebilecek en iyi meslekler hangileridir? Tabii ki aranızdan "istediğin bölümü ve mesleği okumaya çalış" diyenler olacaktır. Ancak ben sayısala gidersem yapamayacağımı düşünüyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz?

Bende şuan 10. sınıf öğrencisiyim ve sayısal dersleri yapamıyorum, nefret ediyorum. Yabancı dilim iyi olduğu için dil sınıfını tercih edeceğim sanırsam. Okuldaki öğretmenlerden fikir alabilirsin bende öyle yapacağım.

TM seçtiğinde matematiğin değeri MF'ye göre nispeten az olacak ancak yine de iyi bir üniversitede okuyayım diye düşünüyorsan matematiğe de çalışıp belli bir düzeyde yapabilmelisin. Bölüm seçimleri başarılı olduğun/ilgi duyduğun derslere göre yapılması gerektiği kadar istediğin mesleğe de dikkat etmek gerekir.

Seçim yaparken şunu da bilmelisin ki eğer TM seçip o yolda ilerlersen ve örneğin 12. sınıfta MF'ye geçmek istersen; önceden MF'ci olup TM'ye geçmekten daha fazla yıpratacaktır seni çünkü daha büyük konu eksikleriyle MF'ye geçmiş olacaksın eğer öyle bir şey düşünürsen. İyi MF'cilerin TM'de de iyi sonuçlar elde ettiğini biliyorsundur. Bunun en önemli nedenlerinden biri matematik (ve doğrusu çalışmaya olan alışkanlıklarıyla konu eksiklerini daha rahat kapatabilmeleri).

Matematik iki bölümde de uğraşılması gereken bir ders. TM'yi MF'den ayıran dersler edebiyat, coğrafya derslerinin olması ve fizik, kimya, biyolojinin olmaması kısmını da düşün derim kararını verirken. Ben sana şu bölüme geç diyemem, belki kafan daha fazla karıştı ancak bunları göz önünde bulundurman yararına olacaktır seçimini yapmadan önce. TM'ye geçmek üzerinde ciddi düşünülmesi gereken bir konu.

İstediğin meslek neyse mesela mühendislik diyelim , o zaman Matematiğin üstünde çok duracaksın. Bir işi severek yaparsan çok iyi olur senin için. Yapamazsın diye bir şey yok , biraz üstünde durmak gerekiyor.

TM'de daha çok matematik göreceksin ki. :D TM'nin en baba bölümleri Hukuk, PDR, Psikoloji diye gider. Eğer sayısal yatkınlığın varsa MF seçmeni öneririm. Ben 10. sınıf dahil TM okudum ve MF'den yerleştim. Ayrıca yıllarca MF okuyup da TM'den yerleşen de var. Ben genelde MF öneriyorum. Çünkü MF okuduğunda ekstra üç ders görüyorsun. Bu kesinlikle büyük bir artı. TM'den gitsen bile büyük bir artı.

TM'de daha çok matematik göreceksin ki. :D TM'nin en baba bölümleri Hukuk, PDR, Psikoloji diye gider. Eğer sayısal yatkınlığın varsa MF seçmeni öneririm. Ben 10. sınıf dahil TM okudum ve MF'den yerleştim. Ayrıca yıllarca MF okuyup da TM'den yerleşen de var. Ben genelde MF öneriyorum. Çünkü MF okuduğunda ekstra üç ders görüyorsun. Bu kesinlikle büyük bir artı. TM'den gitsen bile büyük bir artı.
Hocam yeni yazıyorum farkındayım ama benim sayısal yatkınlığım çok az yani eğer özel ders vesaire alırsam yaparım biliyorum bunu ama şuan Avukatlık istiyorum veya Yazılım Mühendisliği istiyorum. Ama şuan da ikiside farklı yere giriyor biri TM diğeri MF istiyor. Bu durumda MF seçmem benim için sizce daha iyi mi olur kağıt şuan önümde ve yorumunuz çok ilgimi çekti sormak istedim rahatsız ettim kusura bakmayın.

Geri
Yukarı