Lisede yabancı dil seçimi

Makaleler
2
Daha fazla  
Kazandığım lisede 6 ikinci yabancı dil var. 2 tanesini yazmam gerekiyor. Almanca, Fransızca, İspanyolca, Çince, Rusça ve Arapça var. Aklımda İspanyolca ve Çince var. Hangi dilleri seçmeliyim?
İleride fizik akademisyenliği ya da fizik mühendisliği istiyorum. Amerika'da okumayı planlıyorum.

Amerika Çin ile iş birliği yapıyor iletişim gerekebilir. Araplar ingilizce biliyor zaten. Almanca-Çince olabilir. Mühendislik olarak belki Almanya' ya transfer olursun sanayi iyi orada.

Çince'yi öğrenebilirim diyorsan para arkandan koşarak gelir. Amerika'da ikinci dil İspanyolca'dır öğrenmesi de diğer dillere göre daha kolay, okunduğu gibi yazılıyor çoğunlukla ve eğlenceli bir dil.

Kesinlikle İspanyolca. Ülkemize gelen Çinliler bile İngilizce anlatacak bir rehber istiyor. Bence Çince gereksiz bir tercih olur.
2. tercihin için bir şey diyemem ama kesinlikle 1 tanesi İspanyolca olmalı.

Gelecegin dili kesinlikle ispanyolca çokta zor degil ingilizce ve almancaya göre çok daha kolay şiddetle öneriyorum. (Amerika 2050 yılında ingilizce ve ispanyolca konuşan 2 ana dili olan bir ülke haline gelecek interrnetten araştıra bilirsin bildiriyi imzaladılar.)

Dil öğrenme konusunda bence kişisel istek her şeyden daha önce geliyor. Sırf çok kullanılıyor veya iş görüşmelerinde sizi diğerine göre daha ileri atabileceği için istemediğiniz bir dili seçmeniz size faydadan çok zaman kaybına neden olur bana göre.

Hangi dil ve kültür ile daha çok ilgili iseniz bence onu seçin.

Puan üstünlüğüne göre yerleştirme olduğu için Çince geldi.
Sorum şu:
Çincede kalmalı mıyım, yoksa Fransızcaya geçmeli miyim?
İleride akademik anlamda kariyer yapmak istiyorum. Artı eksi yönleriyle vermeniz çok işime yarayacaktır. Teşekkürler.
Dilin zorluğu ya da telaffuz zorluğu sorun değil, ancak ne gibi olanaklar sağladığı en önemli kriter benim için.

Puan üstünlüğüne göre yerleştirme olduğu için Çince geldi.
Sorum şu:
Çincede kalmalı mıyım, yoksa Fransızcaya geçmeli miyim?
İleride akademik anlamda kariyer yapmak istiyorum. Artı eksi yönleriyle vermeniz çok işime yarayacaktır. Teşekkürler.
Dilin zorluğu ya da telaffuz zorluğu sorun değil, ancak ne gibi olanaklar sağladığı en önemli kriter benim için.
Geleceğin süper gücü olucak çinlilerin dilini öğrenmek daha mantıklı. Fransızcayı ne yapıcaksın? İki tane Afrika sömürgesinde ya da Fransa'da konuşursun.

Almanca-Çince, İspanyolca'da düşünebilirsin.
Almanca girme şansım var, çünkü puanlar 392`de bitmiş ve isteyen çok kişi olmayabilir. Ama İspanyolca daha sıkıntılı bir şey. 393`te bitmiş ve herkes İspanyolca derdinde. Çince Almanca İspanyolca üçlüsünden hangisi daha çok işime yarar?
Fransızca bana gezerken kullanma dışında ne sağlar, Çince ne sağlar? Bilgisi olan var mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı