Lisedeyken üniversite için laptop almak mantıklı mı?

Salih Gürbüz

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar şu an 11.sınıftayım. Derslerim iyi. İnşallah üniversitede yazılım mühendisliği okuyacağım. Şu an masaüstü bilgisayarımdan memnunum ama üniversite için mecburen laptop almam gerekiyor. Bu yüzden şu anda RTX 4050 laptopların fiyatları çok uçuk değilken (22 bin TL) masaüstü bilgisayarımı satıp laptop almayı düşünüyorum. Aklımdaki soru ise şu; bu laptopu yıllarca kullanacağım için acaba erken almadan dolayı parçaların yenilerinin çıkmasıyla beraber ileride kullanacağım programlarda gücünün yetmemesi gibi bir sorunla karşılaşır mıyım? Bir yandan da seçimden sonra dolar iyice artabilir diye düşünüyorum. Bu yüzden şimdi almakda mantıklı olabilir gibi geliyor. Sizce şu an almak mı daha mantıklı almamak mı?

Şu an alacağın laptopun sistem gereksinimleri rahatlıkla 4-5 senelik yazılım programlarını kaldırabilir. Fakat asıl konu önümüzde bir seçim var, seçimden sonra artar mı düşer mi bilemeyiz.

Daha 11. sınıfsın. 1.5 yıl var neredeyse sınava girmeye.

1 yılda bile neler neler değişiyor.

Ben olsam mevcut desktop ile devam ederim. Üniversite bölümüne göre o zaman tercihini yapman bence daha mantıklı.

Şu beğenmeyenler neden beğenmediklerini yazsınlar da engin bilgilerinden faydalanalım.
Hocam cihaz 8 yıllık, ilkokula yazdıracağız laptopu.
Mac Os desteği kesilince arkadaş kendini Ubuntu, Windows yollarında bulacak.
Öyle bir bütçeye 2015 Mac yerine 22-23 model bir Wİndows çekilir, cihazın BIOSuyla da rahat eder inciğini cıncığını kurcalar cihazın, ister Linux kurar, ister BSD hatta uç biraz ama gemileri yakıp Hackintosh bile kurabilir.

Arkadaşlar şu an 11.sınıftayım. Derslerim iyi. İnşallah üniversitede yazılım mühendisliği okuyacağım. Şu an masaüstü bilgisayarımdan memnunum ama üniversite için mecburen laptop almam gerekiyor. Bu yüzden şu anda RTX 4050 laptopların fiyatları çok uçuk değilken (22 bin TL) masaüstü bilgisayarımı satıp laptop almayı düşünüyorum. Aklımdaki soru ise şu; bu laptopu yıllarca kullanacağım için acaba erken almadan dolayı parçaların yenilerinin çıkmasıyla beraber ileride kullanacağım programlarda gücünün yetmemesi gibi bir sorunla karşılaşır mıyım? Bir yandan da seçimden sonra dolar iyice artabilir diye düşünüyorum. Bu yüzden şimdi almakda mantıklı olabilir gibi geliyor. Sizce şu an almak mı daha mantıklı almamak mı?

Bence üniversiteye geçtikten sonra alın ama eğer alacaksanızda sakın ama sakın MSI model RTX 4050'li laptopu almayın 22 bin TL yazdığın için biraz araştırdım 22bine sadece MSI var TN panel 45W GPU.

Hocam cihaz 8 yıllık, ilkokula yazdıracağız laptopu.
macOS desteği kesilince arkadaş kendini Ubuntu, Windows yollarında bulacak.
Öyle bir bütçeye 2015 Mac yerine 22-23 model bir Windows çekilir, cihazın bıosuyla da rahat eder inciğini cıncığını kurcalar cihazın, ister Linux kurar, ister BSD hatta uç biraz ama gemileri yakıp Hackintosh bile kurabilir.

Kardeşim OpenCore legacy patcher var. Biraz takip etseniz keşke. Hackintosh da AMD saymazsak Intel kısmında Intel yazılım desteği bitene kadar Mac alıp son sürüm kullanabilir.

@Utku92 güncel bir giriş seviyesi i5 ile 2015 MAcbook Prodaki işlemcinin Cinebench skorları
Kardeşim OpenCore legacy patcher var. Biraz takip etseniz keşke. Hackintosh da AMD saymazsak Intel kısmında Intel yazılım desteği bitene kadar Mac alıp son sürüm kullanabilir.
Biliyorum ve takip ediyorum fakat cihaz nuhu nebiden kalma, lüzumu yok.

İlk gördüğüm 2015 Early Macbook Pro fiyatı:
Benim laptopumun 512GB hali, dual boot ile Windows ve Ubuntu kullanıyorum driver sıkıntısı çekmeden. Bu modelin batarya daha iyiymiş sanki bendekine göre.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı