Liseye geçiyorum tavsiyeler

LİSEYE GEÇENLER İÇİN TAVSİYELER

1-İlk gün sınıfa girdiğinizde en arkaya oturun kulaklığınızı takın bu sizin havalı umursamaz yapar 😉 ( eğer yer yoksa en arkada oturan birini seçin "Ordan çekil bakalım ufaklık" diyin)

2-Hoca sınıfa girdiğinde asla ayağa kalkmayın😀 bu sizi alfa erkek yapar ve saygınlık kazanırsınız

3-İlk gün öğretmenler odasına girip "Bir dal sigarası olan var mı 😀 ?" diyin muhtelemen hepsi şaşırcaktır ve sizi t*****ı öğrenci olarak görücekler

4-Asla sizden büyük sınıflara abi abla çekmeyin.İlk gün toplu gezen bir grup kestirin gözünüze ve en öndekine gidip yüzüne sertçe bir yumruk koyun muhtelemen diğerleri sizden ürker ve okulda adınız duyulur ve kızlar peşinize düşer 😉😁

5-Kantinde kızların popişlerine vurup "Hey yavrum akşam takılalım mı?" tarzında cümleler kurun bir sürü kız tavlarsınız ardından diğer kızlar size yazar.Ne de olsa kızlar cesur erkeklere bayılır 😎😀

6-Ee tabi para önemli.Bunu da liseye yeni geçen çalışkan tırsak tiplerden alabilirsiniz zaten azcık üzerinize yürürseniz cüzdanını boşaltır siz de kızlarla yersiniz 😉😉😉

7-Müdürle samimi olun. Sabahları "Günaydın ahbap 😎" falan konuşun. Moruk, Ahbap,Biladerim tarzı hitaplar sizi yakınlaştırır ve okulla ilgili birşey de torpiliniz olur zamanla

8-Okula serbest gidin ve diğer insanlar farklı giyinin bu sizi ilgi çekici yapar. Örnek: Kışın pembe sweat, Beyaz şort, dizinize kadar renkli çorap ve çakma balenciaga 👍🏽

9-Derste arada uyuyun eğer çok ses olursa "Hey dostum görmüyor musun burda uyuyoruz sesini alçalt" diyin kızlar uykunuzun olmadığını anlar ve sizi evlerine çağırır ( denendi 😉😎)

10-Çanta kullanmayın kitapları koltukaltınızda taşıyın bu sizi amerikanvari bir serseri liseli yapıcak 😀

"bİRa İÇni hAwLİ olnU 😎😎😎" sözünü benimseyerek mutlu olun.

Lisede sevgiliyle uğraşmak aşırı saçma asla tavsiye etmem. Kızla uğraşacağın zamanda git 1 kitap oku çok daha yararlı olur. Hatta git o sürede uyu ya da boş boş otur sevgiliden daha yararlı olur.

Bu sene 10. sınıfa geçtim. Sana verebileceğim tavsiyeler şunlar:

1. Kızların peşinden koşma. Hayatının ilerleyen zamanlarında vakit kaybı olduğunu anlayacaksın ve pişman olacaksın.
2. Kesinlikle ders çalışmalısın demiyorum çünkü ben çalışmıyorum. İçimden gelmiyor böyle bir şey. Çalışmadığım halde ders notlarım iyi. İster çalışırsın, ister çalışmazsın. Çalışırsan daha iyi olur tabii ki fakat kendi yapmadığım bir şeyi sana tavsiye etmem saçma olur.
3. Fikirlerini söylemekten asla çekinme. Acaba çevremdeki kişiler nasıl tepki verir, haksız olduğu mu düşünürler mi, hocaya karşı gelmiş gibi olur muyum gibi soruları bir kenara bırakıp önüne bakmalısın bence. 9. sınıfta yaşadığım en büyük sıkıntı bu oldu sanırım. Fakat bir karar aldım ve asla korkmayacağım, öz güvenli olacağım. Bu sadece lise için değil, hayatın için bir tavsiye. Diğer insanların menfaatleri için doğrulardan vazgeçme.
4. Hangi liseye gittiğini bilmiyorum, gereksiz tiplerin bulunduğu liseye gittiğini varsayarak son tavsiyemi vereceğim çünkü ben öyle bir liseye gidiyorum LGS'ye çalışmadığım için. Kimseye fazla bulaşma, gereksizlere hiç muhatap olma "mümkünse". İster istemez gereksizlerle diyaloğa gireceksin fakat kısa cevaplar verip muhabbeti fazla uzatmamaya bak. Seni kavgaya çekmeye çalışanlar olacak, kesinlikle uzak dur.

Yani ne diyeyim, bütün mesajlar birbirine benziyor. Kavga etme, beladan uzak dur, ders çalış. Büyük ihtimalle bende aynı şeyleri söyleyeceğim. Ve yüksek ihtimalle sen bir çoğuna uymayacaksın. Çünkü bende uymadım. (Hatta kimseden tavsiye istemedim. Biliyorum kendimi, kafama uyanı yaparım.)

Bu sene 9.sınıfı bitirdim. (Fen lisesinde okuyorum.) Bende farklılık olsun diye sana öğütlerle çoğu kişinin yaptıklarını (Bende dahil.) karşılaştıracağım.

Fen lisesinde okumama rağmen düzenli çalışan az sayıda kişi vardı. Başlarda onlardan biri olmaya çalışsam bile bir süre sonra o kadar kasmayı bıraktım. Liseye geçince neden bıraktığımı anlarsın. Bu çalışanlar çok çalışıyordu hani. Büyük çoğunluğu da sosyalleşmekle uğraşıyordu. Bak lisede sosyal olmak, arkadaşlarının olması çok iyi bir şeydir. Bunları gereksiz bulanlar ya yanlış ortamlarda bulunmuştur yada sosyalleşmeyi beceremedigi için uzanamadığı ciğere mundar diyordur. Lisenin tadı tuzu da bu arkadaş ortamı zaten.

Bu işin en iyi yolu ortayı bulmak. Çünkü kim ne derse desin arkadaşın yoksa lise cehennem gibidir. Notlarını da düzgün tutmalısın. Lisenin sonsuza kadar sürmeyeceği gerçeğini biliyorsun. Kopyalarla da bir yere kadar ilerlersin.

O yüzden en gerçekçi yol düzenli çalışmak. Bu da gözünü korkutmasın. En ağır gününde tekrar yapmak en fazla 20 dakikanı alır. Üstüne o günkü derslerle ilgili üç beş test çözersin. Benimki en fazla 30/45 dakika sürmüştü.Yarınki konulara da göz gezdirirsin. Bu da 5/10 dakika sürse 1-1.30 saat içinde bitirirsin. Bunu her gün yaparsan -arada hiç çalışmadığın günlerde olur, robot değiliz- hafta sonunda da buna benzer bir şey yaparsan tadından yenmez. Ben yüzeysel geçiyorum, rehber hocası boşa durmuyor sonuçta.

Ne yalan söyleyeyim bu dediğimi de bir hafta yaptığım ya vardır ya yoktur. Keşke yapsaydım demiyorum çünkü huyum bu. Keşke ile vakit öldürmem. Ama 10.sınıfta deneyebilirim. Ha bu arada karnende 70,60 belki 50 görmeye alış. İlk sınavlarda şok oluyorsun zaten. (Dinden 70 aldım şaka gibi.)

Sosyal ortamlara gelirsek başlarda sıcaklık hissettiğin kişilerle takıl. İlk haftalardan sonra kim nedir belli oluyor zaten. O zaman daha bir rayına oturur. Kendi sınıfınla sakın sınırlı kalma, git diğer sınıflarla da takıl. Üst dönemlerden bir kaç kişi ile aran olsa güzel olur. Son olarak kesinlikle bir arkadaş grubun olsun. Mükemmel bir şey. Gerek birbirinize yardımcı olursunuz. Gerek geyik yaparsınız. Grubun olursa daha çok seversin okulu.

IMG_20200808_191206.jpg

Bu son dediklerimi nasıl yaparsın bilmiyorum. Çünkü ben okula başladığımda 60 kişiyle önceden tanışmıştım. Bu da benim şansım.

Gelelim sevgili muhabbetine. Ben sevgili yapmadım, yapma ihtimalim de çok zor. Vakit ve emek israfı çünkü. Sonunda ayrılacaksın. Kaçarı yok gibi yani. Ayrılacağım kişiye o kadar emek veremem ben. Para harcaması var, sürekli ilgi vermesi var, var da var. Ki bir kızla konuşmak için illa sevgili olmak zorunda değilsin. Onlarca kız arkadaşım var. Sevgili olursak en fazla birbirimize aşkım falan diyeceğiz, el ele tutuşacağız. Bunun dışında bir kaç sey daha vardır. Sırf bunlar için o kadar emek verip sonra da aramı bozamam onlarla.

Sen kendine söz geçirmezsin yaparsın bir tane, senin bileceğin iş. Ben saçmalıklarını anlattım.

Sevgili, ders, arkadaşlık konularına değindik. Önemli konulardı. Uzun zamandır bu kadar uzun yazmamıştım mobilden. Artık başta ne dedim son cümleler nasıl oldu bilmiyorum. Belki yazım hatası yapmışımdır. Ceza verirse moderatöre sesleniyorum:
Bir yerden sonra benimde beynim yandı. İnsanım sonuçta, kusura bakmasan olmaz mı?

Neyse daha fazla uzatmadan bitiriyorum.

Gelecek kaygını azaltmak için kendini geliştirmeye başla, insanlarla sosyalleş abartma, bilgisayar oyunları vs fazla zaman ayırma. Kendine değer kat.

Dersi derste dinle.Akşamları günde 1 saat bak yeter.Sevgili işlerini fazla kafaya takma.Lise de yaptığın sevgili %99 ileri de devam etmeyecek.Arkadaş konusunda da sırf havalı gözükmek için kötü alışkanlıklara başlama.İlk aylar biraz zor geçebilir ama sonra çok eğlenceli zamanların olacak

Geri
Yukarı