Liseye yeni gecenlere çok önemli tavsiyeler

Techno34

Decipat
Makaleler
4
Öncelikle önünüzde koca bir 4 yıl var ve bu 4 yıl sizin için çok önemli. Henüz 9. sınıfsınız ve hiçbir şey için geç değil.

Öncelikle TYT soruları ve AYT sorularının bir kısmı 9 ve 10. sınif konularından oluşuyor. 9 ve 10 ne kadar iyi geçer ve not ortalamanız ne kadar yüksek olursa üniversiteye girme olasılığınız o kadar artar. 11. sınifta temelden alınan konularda çok rahat olursunuz ve 12. sinifta normal ders çalışır gibi üniversiteye hazırlanırsınız. Mezuna kalma olasılığı sizin için kalkar. Şayet 10. siniftan çalışmaya başlarsanız yine eksiğinizi kapatırsınız ancak 9 ve 10. sinif konuları üst üste binerse sizin için kötü olur.

11. sinifta yatıp 12. sinifta çalışmaya başlarsanız derece yapma gibi bir durumunuz olmaz. Mezuna kalma durumunuz artar ve ne kadar çok çalışsanız bile az çalışıyorsunuz gibi gelir size. 9-10-11. sınifta yattığınız için OBP puanınız düşük gelir ve sıralamanız düşer. İllaki 4 yıllık üniversite gelir ama önü açık olmayan boş bölümler gelir. Benden size abi tavsiyesi. Ben yaptım bir hata, siz yapmayın diye yazıyorum. Hiçbir şey için geç değil. Kendinize iyi bakın, dersleri ihmal etmeyin ve düzenli çalışın.

Bu yıl dokuza başladım. Dokuz ve onun ne kadar önemli olduğunu tekrar anladım, teşekkürler.

İşi baştan sağlam almak lazım. Eğer 9. ve 10. sınıfta ip koparsa telafisi zor. 9 ve 10. sınıfta bu işin asgarisi okul sınavlarından yüksek not almaya çalışmaktır. Yani, düzenli tekrar yapıp sınavlar yaklaşınca eksikleri tamamlayıp sınava girmek yeterlidir. Ek bir çalışma yapmak usandırabilir. Üniversite sınavına 11. sınıfta hazırlanmaya başlanır genelde en ideali öyledir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı