Liseye yeni geçen birine tavsiyeler

LGS'de 340 puan aldım ama ortalamam 95 olduğu için ortalama ile alan bir okulda iyi bir sınıfa düştüm. Tavsiyeler nelerdir? Aşk meşk yapılmalı mı? :p
Benim gibi ''Hocam teklonojiden anlıyorum'' deme bütün sene seni etkinliklerde pc başına koyarlar tek başına :).

Hocam bence ilk 2-3 gün insanları tanımaya çalış, yani karakterlerini. Çünkü okul başladığında egoları tavan olan kızlar ve erkekler olacak, sen bunları tanırsan edineceğin arkadaşlıklarda daha iyi samimileşirsin. "şu ilk hafta benimle samimi oldu sonra hiç konuşmadık","bu çocuk karaktersizmiş" gibi gibi sıfatlar belirleyebilirsin. İlk hafta kimseye sır vermemeye çalış. Aşk yapacaksan 9-10. sınıflarda troll olarak yap yani ciddi yapma. Yapacaksan 11-12'de yap fakat bağlanma sakın. Ve derslerine ilk günden çalış, 9.sınıf zordur.

Sir verme olayi hiçbir sinifta olmamali "2 kişinin bildigi sir degildir" anlattiginiz kisi bir ortam da mizahina konusunu açar sonra bilmeyen kalmaz.

Bak sana bu dediklerim bizzat lise hayatımda deneyimlediğim şeylerdir. Dikkate alıp almamak sana kalmış.

• Kimseye karşı soğuk olma.
  • Kimseye bir anda samimi olma.
  • Sınıfla her zaman bir ol, dışlanmamaya çalış.
  • Hakkını çoğu konuda savun. Ezdirme kendini.
  • Sessiz çocuk triplerine girme. Kimse seni önemseyip "bu çocuk niye sessiz" demez.
  • Yerinde konuşmasını bil. Sınıf arkadaşın ile yakın arkadaşın arasındaki samimiyet farklıdır. Yakın arkadaşınla konuştuğun şekilde konuşma.
  • Aşk işinden uzak dur.
  • Gerekirse hoca yalakası ol ama hocalarla aranı her zaman iyi tut. Sınıfın veya okulun sevmediği hoca bile seni iyi bilsin. Gündelik selam versen bile seni hatırlar ve sempati duyarlar.
  • Disipline gidecek hareketler yapma.
  • Kimseye kin besleme. 2 günlük dünya. Kimsenin kalbini kırmaya gerek yok. Tabularını kırmadıkları sürece ve hatalarını fark edip özür diledikleri sürece onları affedebilirsin.
  • Diğer sınıflarda arkadaşlar edin. Okulda iyi tanınan birisi ol.

Aklıma şu anlık bu kadar geldi. Bunların hepsine uy, uyma. Dediğim gibi, sana kalmış. Okuyan herkese tavsiyelerimdir bunlar.

Benim gibi ''Hocam teklonojiden anlıyorum'' deme bütün sene seni etkinliklerde pc başına koyarlar tek başına :).
"Kanka Itopya alınır mı?"
"Kanka, haydi gel bir vs atalım ya :(."
"Asosyal misin?"
"Neden bilgisayar oyunu oynamıyorsun?"
"Neden modelleme çalışıyorsun? Kodlama daha iyi. Modelleme çöp."
"Hacker mısın? :D"
"Akıllı tahtayı açabilir misin?"
diye tepkilere hazır ol dersen.

"Kanka İtopya alınır mı?"
"Kanka, haydi gel bir vs atalım ya :(."
"Asosyal misin?"
"Neden bilgisayar oyunu oynamıyorsun?"
"Neden modelleme çalışıyorsun? Kodlama daha iyi. Modelleme çöp."
"Hacker mısın? :D"
Diye tepkilere hazır ol dersen.

Biz bilişim sınıfıyız (meslek lisesi)
Her gün böyle sorular alıyoruz
Aras sıra başka sınıftan arkadaşlar gelip "aga Monster alınırım mı" demesinden bıktım.

Bak sana bu dediklerim bizzat lise hayatımda deneyimlediğim şeylerdir. Dikkate alıp almamak sana kalmış.

• Kimseye karşı soğuk olma.
  • Kimseye bir anda samimi olma.
  • Sınıfla her zaman bir ol, dışlanmamaya çalış.
  • Hakkını çoğu konuda savun. Ezdirme kendini.
  • Sessiz çocuk triplerine girme. Kimse seni önemseyip "bu çocuk niye sessiz" demez.
  • Yerinde konuşmasını bil. Sınıf arkadaşın ile yakın arkadaşın arasındaki samimiyet farklıdır. Yakın arkadaşınla konuştuğun şekilde konuşma.
  • Aşk işinden uzak dur.
  • Gerekirse hoca yalakası ol ama hocalarla aranı her zaman iyi tut. Sınıfın veya okulun sevmediği hoca bile seni iyi bilsin. Gündelik selam versen bile seni hatırlar ve sempati duyarlar.
  • Disipline gidecek hareketler yapma.
  • Kimseye kin besleme. 2 günlük dünya. Kimsenin kalbini kırmaya gerek yok. Tabularını kırmadıkları sürece ve hatalarını fark edip özür diledikleri sürece onları affedebilirsin.
  • Diğer sınıflarda arkadaşlar edin. Okulda iyi tanınan birisi ol.

Aklıma şu anlık bu kadar geldi. Bunların hepsine uy, uyma. Dediğim gibi, sana kalmış. Okuyan herkese tavsiyelerimdir bunlar.

Bir de okul tarafindan az çok bilinince cok zevkli olur kendini tanit az mizahci ol.

Yeni konular

Geri
Yukarı