Liseyi açığa alıp yazılımcı olmak mümkün mü?

Edicust

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba değerli Technopat üyeleri. Şise 2. sınıfa gidiyorum ve dersler zorluyor. Üniversiteye giderek zaman kaybedeceğimi hatta matematikle aram kadar kötü ki 2 soru bile yapacağımı düşünüyorum. Ama ingilizcem ve bilgisayarla aram çok iyi. Minecraft için script yazmıştım çoğu kez ve satmıştım. Neyse ana konum liseyi açığa alıp yazılım kursu satın alsam ve verecekleri belgeyle bir iş bulmam mümkün müdür?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba değerli Technopat üyeleri. Şise 2. sınıfa gidiyorum ve dersler zorluyor. Üniversiteye giderek zaman kaybedeceğimi hatta matematikle aram kadar kötü ki 2 soru bile yapacağımı düşünüyorum. Ama ingilizcem ve bilgisayarla aram çok iyi. Minecraft için script yazmıştım çoğu kez ve satmıştım. Neyse ana konum liseyi açığa alıp yazılım kursu satın alsam ve verecekleri belgeyle bir iş bulmam mümkün müdür?
Yazılımda önemli olan diploma değil, yetenek ve tecrübe.

Okulunu okumadan da yazılımcı olunabilir. Fakat diplomanız olmayacağı için çok fazla projede yer almalısıniz. CV gönderirken o projeler çok işinize yarar. Math çalışın biraz. Math bilmeyen insana şans vermek zor. Belge de işe yarar fakat dediğim gibi çok fazla projede yer almaya çalışın. O projeler sizi öne geçirebilir.

Çoğu iş yeri lisans diploması istediğinden dolayı iyi kötü bir lisans bölümünü bitirmen gerekiyor ve lisans bölümü için de önemli olan YKS sınavından aldığın sonuçtur. Okuduğun lisenin bir önemi yok. Yazılım mühendisliği bölümünün de bildiğim kadarıyla M.T.O.K bölümü de yok, gene de araştırabilirsiniz.

Diploması olmayan da kazanıyor ama diploması olmayan kimseye de yazılımcı demiyorlar ne yazık ki kendimizi kandırmayalım. Yani sen ingilizceyi ne kadar iyi bilirsen bil pasaportun ve vizen olacak ki İngiltere'ye girebilesin.

Diploması olmayan da kazanıyor ama diploması olmayan kimseye de yazılımcı demiyorlar ne yazık ki kendimizi kandırmayalım. Yani sen ingilizceyi ne kadar iyi bilirsen bil pasaportun ve vizen olacak ki İngiltere'ye girebilesin.

Yabancı ülkelerdeki iş ilanlarına bakarsanız bazılarında "self taught developer" yazdığını görürsünüz. Yani o bölümü okumuş diploma sahibi olma şartı yok. Ama herhangi bir diploma sahibi olmak tabii ki de bir artı.

Yabancı ülkelerdeki iş ilanlarına bakarsanız bazılarında "self taught developer" yazdığını görürsünüz. Yani o bölümü okumuş diploma sahibi olma şartı yok. Ama herhangi bir diploma sahibi olmak tabii ki de bir artı.

Vize alırken, başvururken bir üniversite mezunu olmanın size artısı çok olacaktır. Ayrıca matematik kötü ise çok da bir ilerleme kaydetmek bana olası gelmiyor mühendislikte. Şirketlerde ilk dönemlerde herkes kod yazıyor ama okulda kod yazmanın harici proje yönetimi dersleri de oldukça yoğunlukta. Mühendislik diplomasının meslekteki 10.yılda şirket içi ilerlemede faydası olacaktır. Sizinle aynı derecede bir de diplomalıları düşünün işte. Free lancer olarak çalışılabilir fakat kurumsal şirketlerin olanakları, sigortaları vs. göz önünde bulundurulmalı. Üniversite aynı zamanda network de demektir. Kısacası oturup kodlama çalışacağınıza dersinize çalışın üniversiteye gidin. Kendinizi her alanda geliştirin.

Kötü fikir. Neden kendinizi farklı kategorisine atıp bir de o zorlukla uğraşmaya çalışasınız. Matematikte kötüyseniz matematik çalışın.
Neyse ana konum liseyi açığa alıp yazılım kursu satın alsam ve verecekleri belgeyle bir iş bulmam mümkün müdür?
%99 kimse belgeleri, sertifikaları umursamıyor. Eğitiminiz ve yaptıklarınız çok daha önemli. Tecrübe kazandıkça eğitimin ağırlığı gittikçe düşüyor ama tecrübesiz birisi için eğitimi önemli bir etken.

Üniversiteye gitmeyen kimse iş bulamaz demiyorum, hayat bu, her şey olur. Ama böyle bir yol takip ederek şansınızı azalttığınızı, potansiyel olarak size çok zorluk yaşatacak bir karar verdiğinizi de inkar etmek yanlış olur.

Lise 2. sınıfa gidiyorum ve dersler zorluyor. Üniversiteye giderek zaman kaybedeceğimi hatta matematikle aram o kadar kötü ki 2 soru bile yapacağımı düşünüyorum.
Hele hele sebebiniz buysa sıkıntı. Bir şeyde zorlanıyorsanız size sıkıntı yapıyorsa çalışın, anlamaya uğraşın. Bu seviyelerde, normal durumlarada, hiç kimsenin zekası matematik yapamama sebebi değil. Siz kendinize güvenin ve çalışın, devamı gelir. Üniversite de (düzgün bir yere gitmeniz koşuluyla) kesinlikle zaman kaybı değildir, günümüz toplumunda da önemli bir kriterdir.

Geri
Yukarı