Liseyi açıktan bitirmek

enes61759

Femtopat
Daha fazla  
11. sınıf öğrencisiyim, eğer kalırsam açığa geçmeyi düşünüyorum. Açık lisede 3 kez bir sınavı geçemezsen muaf olma durumu falan varmış. Ayrıntılı bilen var mı bu açık lise durumlarını?

11. sınıf öğrencisiyim, eğer kalırsam açığa geçmeyi düşünüyorum. Açık lisede 3 kez bir sınavı geçemezsen muaf olma durumu falan varmış. Ayrıntılı bilen var mı bu açık lise durumlarını?
Açıköğretim lisesine geçebilmeniz için bazı koşullar var. Öncelikle o koşullardan birini sağlıyor olmanız gerekir. Eskiden kolaydı artık zorlaştırdılar. 3 kez geçemezsen muaf olma durumu söz konusu değil. O dersi geçmeden diploma alamazsın.

Açık öğretim lisesine geçebilmeniz için bazı koşullar var. Öncelikle o koşullardan birini sağlıyor olmanız gerekir. Eskiden kolaydı artık zorlaştırdılar. 3 kez geçemezsen muaf olma durumu söz konusu değil. O dersi geçmeden diploma alamazsın.

Screenshot_2023-12-12-16-29-45-157_com.google.android.googlequicksearchbox-edit.jpg

Bakanlığın kendisi diyor hocam.
Screenshot_2023-12-12-16-29-45-157_com.google.android.googlequicksearchbox-edit.jpg

O yazının tümünü okuduğunuzda sizin istediğiniz gibi bir anlam çıkmıyor. AÖL'de kredi sistemi var. 3 kez girip geçemediğiniz dersin kredisini alamıyorsunuz. Mezuniyet için gerekli krediyi tamamlamadan da mezun olamıyorsunuz. O 3 kez kaldığınız dersi tekrar seçebilir ya da yerine farklı bir ders seçip kredileri tamamlamanız gerekmektedir.

O yazının tümünü okuduğunuzda sizin istediğiniz gibi bir anlam çıkmıyor. AÖL'de kredi sistemi var. 3 kez girip geçemediğiniz dersin kredisini alamıyorsunuz. Mezuniyet için gerekli krediyi tamamlamadan da mezun olamıyorsunuz. O 3 kez kaldığınız dersi tekrar seçebilir ya da yerine farklı bir ders seçip kredileri tamamlamanız gerekmektedir.

Ama sonuç olarak başarılı olmadığın bir ders yerine daha başarılı olduğun dersten kredi alabilirsin böylece mezuniyet yanmaz.

Ama sonuç olarak başarılı olmadığın bir ders yerine daha başarılı olduğun dersten kredi alabilirsin böylece mezuniyet yanmaz.
Belli başlı dersler var. Geçemediğin dersler yerine o ders kümesinden başka birini seçip devam edebilirsin. O dersleri geçip kredini tamamladıktan sonra mezun olabilirsin. Önemli olan nokta şu; bir dersi 3 kere geçemeyince hiç birşey olmadan olmadan devam ediliyor algısı oluşmamalı. O ders olmazsa aynı biçimde başka ders alınıp geçilmesi gerekiyor.

Geri
Yukarı