Liseyi açıktan okumak mantıklı mı?

10.sınıfa geçtim ama çok mutsuzum. Okuldan öğrendiğim hiçbir şey yok sabah 7'de kalkıp akşama kadar sfır bilgiyle eve geliyorum. Zaten okulun ortamını da çok sevmiyorum. Kısacası okuldan öğrendiğim hiçbir şey yok ve mutsuzum 10.sınıfı muhtemelen okuyacağım ama 11.sınıfta açığa geçmeli miyim?

Dostum açığa geçmek artık mümkün değil.

Ne imkanı varmış elimizde?
Okula gidiyorsunuz, hayatı, insanları tanıyorsunuz, iyisi ile kötüsü ile eğitimi ve eğitimcileri tanıyorsunuz. Öğretmenlerdeki ve eğitim sistemindeki iyi ve kötü yönleri görüyorsunuz. Belki farkında değilsiniz ama SWOT Analizi yapıyorsunuz. Eğer iyi bir okulda iyi eğitimci kadrosuna denk gelirseniz hayatınızın dönüm noktasını ve önemli kararlarını orada alıyorsunuz. Lise dönemi, Havighurst'a göre Duygusal Bağımsızlığı kurmak için sosyalleşiyorsunuz. Akran grupları ile olan ilişkilerde grupta bir yer edinmenin önemini tanıyor, takım kavramını anlıyorsunuz, toplumsal sorumluluk almayı öğreniyorsunuz.

Daha sayayım mı çocuk?

10.sınıfa geçtim ama çok mutsuzum. Okuldan öğrendiğim hiçbir şey yok sabah 7'de kalkıp akşama kadar sfır bilgiyle eve geliyorum. Zaten okulun ortamını da çok sevmiyorum. Kısacası okuldan öğrendiğim hiçbir şey yok ve mutsuzum 10.sınıfı muhtemelen okuyacağım ama 11.sınıfta açığa geçmeli miyim?
Sebepsiz açığa alma yok artık. Sıfır bilgi ile dönmek size bağlı uzgunum. Kendini derse vermelisiniz veya liseyi bitirip ise girmelisiniz

Okula gidiyorsunuz, hayatı, insanları tanıyorsunuz, iyisi ile kötüsü ile eğitimi ve eğitimcileri tanıyorsunuz. Öğretmenlerdeki ve eğitim sistemindeki iyi ve kötü yönleri görüyorsunuz. Belki farkında değilsiniz ama SWOT Analizi yapıyorsunuz. Eğer iyi bir okulda iyi eğitimci kadrosuna denk gelirseniz hayatınızın dönüm noktasını ve önemli kararlarını orada alıyorsunuz. Lise dönemi, Havighurst'a göre Duygusal Bağımsızlığı kurmak için sosyalleşiyorsunuz. Akran grupları ile olan ilişkilerde grupta bir yer edinmenin önemini tanıyor, takım kavramını anlıyorsunuz, toplumsal sorumluluk almayı öğreniyorsunuz.

Daha sayayım mı çocuk?
Saydıklarının hepsi gereksiz. Bunlar ne işime yarayacak gelecekte? Boş boş şeyler anlatmışsın. Say daha?

Devamsızlıktan okuldan atılıp yüz yüze eğitim hakkını bitirmiş kişi geçebilir mi açık liseye?

Geçebilir.

Şimdi aklıma geldi. Arkadaş 10. sınıf. Yeni uygulama 9. sınıflarla beraber yürürlüğe giriyor diye biliyorum.

Okula gidiyorsunuz, hayatı, insanları tanıyorsunuz, iyisi ile kötüsü ile eğitimi ve eğitimcileri tanıyorsunuz. Öğretmenlerdeki ve eğitim sistemindeki iyi ve kötü yönleri görüyorsunuz. Belki farkında değilsiniz ama swot analizi yapıyorsunuz. Eğer iyi bir okulda iyi eğitimci kadrosuna denk gelirseniz hayatınızın dönüm noktasını ve önemli kararlarını orada alıyorsunuz. Lise dönemi, Havighurst'a göre duygusal bağımsızlığı kurmak için sosyalleşiyorsunuz. Akran grupları ile olan ilişkilerde grupta bir yer edinmenin önemini tanıyor, takım kavramını anlıyorsunuz, toplumsal sorumluluk almayı öğreniyorsunuz.

Daha sayayım mı çocuk?

Kesinlijle katılıyorum. Eğer sınıf arkadaşlarınız ve öğretmenleriniz gerçekten kaliteli ise en kötü çocuğu bile iyi yerlere getirebiliyor. Ama okul ortamı kalitesiz insanlardan oluşuyorsa kendisine birşeyker kattığını hissetmiyorsa okula gitmesinin bir manası olmadığını düşünüyorum.

Geçmiş olsun ülkemize. Ümidimizi kesiyorsunuz çocuklar.

Okulda 10 tane hocanın kaçı beklediğimiz kalitede olabilir, çocuk açığa geçer internetten dersini dinler (40dk yerine 10 15dk kaliteli bilgi) sonrasında halk eğitime gidebilir İngilizce kursuna gidebilir hocayı beğenmez bırakır; yüzmeye, bisiklet sürmeye gider sosyalleşir istediği kadar seçeneği var zorla Almanca, beden eğitimi, müzik, resim görmesine de gerek kalmaz kendisi seçerek duygusal bağımsızlığı kurabilir diye düşünüyorum.

Okulda 10 tane hocanın kaçı beklediğimiz kalitede olabilir, çocuk açığa geçer internetten dersini dinler (40dk yerine 10 15dk kaliteli bilgi) sonrasında halk eğitime gidebilir İngilizce kursuna gidebilir hocayı beğenmez bırakır; yüzmeye, bisiklet sürmeye gider sosyalleşir istediği kadar seçeneği var zorla Almanca, beden eğitimi, müzik, resim görmesine de gerek kalmaz kendisi seçerek duygusal bağımsızlığı kurabilir diye düşünüyorum.
Bu şekilde başarıya ulaşan akademik düzeyde ilerleme sağlayan bir tane insan gösteremezsiniz. Maalesef doğru bir yol değil.

Geri
Yukarı