Liseyi bitirmeyi düşünüyor musunuz?

SonOyuncu

Decapat
Daha fazla  
Anadolu lisesinde 2. sınıf öğrencisiyim.
Birçok arkadaşım okulu bırakmayı açıktan devam etmeyi düşünüyor. Herkes şimdiden çok karamsar oysa henüz bölüm seçimini bile yeni yaptık.
Daha çok kişinin düşüncesini sebebi ile birlikte öğrenmek istedim.
Teşekkürler, İyi forumlar.

Anadolu lisesinde 2. sınıf öğrencisiyim.
Birçok arkadaşım okulu bırakmayı açıktan devam etmeyi düşünüyor. Herkes şimdiden çok karamsar oysa henüz bölüm seçimini bile yeni yaptık.
Daha çok kişinin düşüncesini sebebi ile birlikte öğrenmek istedim.
Teşekkürler, iyi sosyaller.

Açıkçası eğitim sisteminin lise düzeyinde değişmesi OBP ile alan okullara kötü öğrencilerin düşme nedeni oldu sırf öğretmenlerini iyi bildiğim abimin okulunda saçma sapan düzeyde insanların olması aktif bir rekabet ortamı sağlamıyor bunun dışında;
Eğer yeteri bir kapasiten varsa zaten açık liseye geçmek mantıklı olur. Aslında kapasite değil konu eksikliklerini kendi başına halledebileceğini düşünüyorsan ve bu çok zor.

Bana göre açık liseye geçecek bir bireyin:
1-) konu eksiğinin olmaması ve var ise bunu dershane ile kapatması olacaktır bu sayede rekabet ortamı daha çok büyüyecek ve başta söylediğim olay ortadan kalkacak.
2-) potansiyeli olacak her baba Yiğit'in harcı değil sırf daha çok zaman diye eve ayak uydurup zamanınızı mahvetmeyin.
3-) bir destek almalı.

Tabii kendince sorunları da oluyor en başta Anadolu lisesinden mezun olmadığından kredin biraz düşüyor ancak şöyle düşünelim;

12. sınıfların YKS'ye çalıştığı bir durum var ve devamsızlık olayına takılan sayı çok?

Babasının dükkanı vardır veya yapabildiği başka bir iş vardır. Bilemeyiz ki. Bana sorarsan okulunu okumaya devam et.

9.sınıfım. Bunları bende düşünüyorum çünkü bu şartlarda okumak zor heleki ek kaynak alacaksak. Ama benim başka bir düşüncem okumak sadece ders için değil çünkü sosyalleşmek, karşı cini öğrenmek, kendi cinsin ile arkadaşlık kurmak, hayatın zorluğunu alttan alttan öğrenmek ve daha çok örnek. Ama yok ben büyüyünce lise hayatım olmasın yada ne gerek var kendi kendime yeterim arkadaşsız mutluyum diyor iseniz bilmem. Bu kendi düşüncemdi, teşekkür ederim.

Babasının dükkanı vardır veya yapabildiği başka bir iş vardır. Bilemeyiz ki. Bana sorarsan okulunu okumaya devam et.
Baba dükkanı ile ilgili olduğunu çok zannetmiyorum.
Benim babamın da var dükkanı ama ben her insanın daha geniş hayallere sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Yani anlatmak istediğim Türkiye şartlarında babamın dükkanı şayet bana kalırsa bile evlenmek için yıllarımı, ev almak için yıllarımı heba edip yerimde sayacağım. Babasının holdingi olmayanlar içinde bu durum geçerlidir sanırım. Her insan hayal eder bunu daha kısa sürede yapmayı, neden bunun için çabalamasın ki? Bana kalırsa tek sorun sistem. Öğrencileri bezdiren 4+4+4 sistemi.
Gerçekten şaşkınlıkla izliyorum koskoca bir neslin eriyip gitmesini...

Baba dükkanı ile ilgili olduğunu çok zannetmiyorum.
Benim babamın da var dükkanı ama ben her insanın daha geniş hayallere sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Yani anlatmak istediğim Türkiye şartlarında babamın dükkanı şayet bana kalırsa bile evlenmek için yıllarımı, ev almak için yıllarımı heba edip yerimde sayacağım. Babasının holdingi olmayanlar içinde bu durum geçerlidir sanırım. Her insan hayal eder bunu daha kısa sürede yapmayı, neden bunun için çabalamasın ki? Bana kalırsa tek sorun sistem. Öğrencileri bezdiren 4+4+4 sistemi.
Gerçekten şaşkınlıkla izliyorum koskoca bir neslin eriyip gitmesini...
Evet bende izmirdeyim ve babamın dükkanı var şuan satılsa ankarada güzel bir tokide yaşanabilecek kadar. Ama babamızın var diye düşünürsek yapamaz bunu, bu tabiki benim kendi düşüncem

Açıkçası eğitim sisteminin lise düzeyinde değişmesi OBP ile alan okullara kötü öğrencilerin düşme nedeni oldu sırf öğretmenlerini iyi bildiğim abimin okulunda saçma sapan düzeyde insanların olması aktif bir rekabet ortamı sağlamıyor bunun dışında;
Eğer yeteri bir kapasiten varsa zaten açık liseye geçmek mantıklı olur. Aslında kapasite değil konu eksikliklerini kendi başına halledebileceğini düşünüyorsan ve bu çok zor.

Bana göre açık liseye geçecek bir bireyin:
1-) konu eksiğinin olmaması ve var ise bunu dershane ile kapatması olacaktır bu sayede rekabet ortamı daha çok büyüyecek ve başta söylediğim olay ortadan kalkacak.
2-) potansiyeli olacak her baba Yiğit'in harcı değil sırf daha çok zaman diye eve ayak uydurup zamanınızı mahvetmeyin.
3-) bir destek almalı.

Tabii kendince sorunları da oluyor en başta Anadolu lisesinden mezun olmadığından kredin biraz düşüyor ancak şöyle düşünelim;

12. sınıfların YKS'ye çalıştığı bir durum var ve devamsızlık olayına takılan sayı çok?

Olayı çok yanlış anlamışım be dostum :D ve bir de liseyi bitirmek zorundasın sistem bu.

Bence bu soru çok alakasız ya hocam çalıştım ne olabilir çalışmadım ne olurum sorusu olmalıdır. Çalışırsan kamuda bir işin olabilir adı altında saygı diye bir kavram görürsün ama oda sırf kamu içinde olduğundan. Evet mesleki olarak belki sana daha çok kazanç sağlıyabilir ancak bu çok riskli bir eylem. Yukarıda söylenen gibi babanın bir mesleği var ise ticarette hiç aralık vermeden onun işini devral ama o işi daha çok büyütmek için onun bölümünü oku.

Yeni konular

Geri
Yukarı