Local server oluşturmak için vereceğiniz tavsiyeler nelerdir?

277726

Hectopat
Makaleler
4
Merhaba, ben bir süredir GNU/Linux öğrenmeye çalışıyorum ve aynı zaman da her bilgisayarımda da GNU/Linux distrosu yüklü. Tabii ki öğrenme sürecinde olduğum ve kurcalamayı sevdiğim için sürekli bozup düzeltiyorum :). Tabii bazen düzeltemediğim zamanlar olunca da sistemi komple silmek zorunda kalıyorum. Dosyalarımı her zaman yedeklerim ama artık Ventoy ve Linux distroları yazdırmaktan ve büyük ihtimal benim yapmış olduğum bazı hatalardan dolayı iki tane USB diskimi bozdum :). Hal böyle olunca bende SSD de yer ayırıp tüm dosyalarımı oraya aktardım ve artık hangi distro değiştirsem de dosyalarıma oradan ulaşıyorum. Hatta artık uygulamalarımı yedekleyebilmek için appimage kullanmaya başladım. Gerçi kullandığım uygulamaların içeriklerinin yedeğini de almam gerekiyor ama o kadar da olur.

Şimdi benim istediğim internet ile ilişkisi olmayan bir nextcloud, bitwarden, focalboard, joplin uygulamalarını server olarak kurmak. Bu uygulamaları tamamen local olarak kullanmayı düşünüyorum.

Bir tane eski Lenovo Z510 laptopa sahibim. Bu sıcaklarda içerisini daha temizlemediğimden dolayı internette surf yaparken 50-60 dereceleri buluyor ama ben CPU GPU macunlarını en kısa zamanda yenileyeceğim. Ayrıca CPU sağlık durumundan emin olmak için bazı bechmarklar da yapacağım. Bir de güvenliğinden emin olmak için RAM ve SSD takviyesi de sağlamayı planlıyorum. Zaten herhangi bir bozulması durumunda da SSD bozulmayacağını düşündüğüm için pek sorun olmaz diye tahmin ediyorum ama bütçem uygun olduğu zaman iki tane SSD takıp klonlama yapabilirim.

Acaba bu uygulamaları ana bilgisayarımdan sadece SSD'ye kurarak localhost tarzında çalıştırma imkanım var mı?
- Gerçi şu an benim kullandığım yedeklemeyle aynı durum ama belki sanal bilgisayar kurar ve yedekleme yapacağı zamanlar çalışması için bir script yazarsam beni eski bilgisayara güven probleminden kurtaracaktır :D.

Server kurduğumda da yapacağım ilk iş timeshift gibi tüm dosyalarımı 3,4 tane yedeklerini almasını sağlamak olur diye düşünüyorum. Biraz bu konu hakkında araştırma yapacağım ki Python scripti falan yazmam gerektiğini düşünüyorum.

Bu konu hakkında önerileriniz nelerdir?

Servisleri kurmak için Docker kullanmanı öneririm.
Ayrıca Nextcloud'un içindeki uygulamalar Joplin ve Focalboard kadar gelişmiş olmasa da onların işini Deck, Notes ve Tasks ile görüyor.

Servisleri kurmak için Docker kullanmanı öneririm.
Ayrıca Nextcloud'un içindeki uygulamalar Joplin ve Focalboard kadar gelişmiş olmasa da onların işini Deck, Notes ve Tasks ile görüyor.

Docker'ı kurdum ve biraz kullandım ama gizlilik ve güvenlik nedeniyle kullanmamaya karar verdim.

Docker'ın daha güvenilir versiyonu olan Podman'ı kullanmayı planlıyorum.

Geri
Yukarı