İnceleme Logitech F710

• Konuyu başlatan Ar0x
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 97
  • Görüntüleme 8B
Logitech F710 İnceleme
Merhaba, bugün elime yeni ulaşmış olan Logitech F710 oyun kolunu inceleyeceğim.

WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.19.16.jpeg

Kutu İçeriği
F710'un kutu içeriğinde : Halihazırda kolun içinde bulunan 2 adet AA pil, kullanım tanıtım kılavuzları, Uzatma kablosu, F710, USB adaptör.
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.35 (2).jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.35 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.38.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.38 (1).jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.48.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.48 (1).jpeg

Bu kısımda pozitif ise yeşil, negatif ise kırmızı, ortalama ise sarı ile başlıkları boyayacağım.

Kalite
Tuşlar olsun, triggerlar olsun gerçek ucuz bir kol gibi değil kaliteli hissetirdiğini söyleyebilirim.

Sağlamlık
Malzeme kalitesi oldukça sağlam diyebilirim. Ön kısmı sağlam bir yapıda arka kısmın ise kadifemsi bir yapısı var oldukça rahat ve sağlam. Uzun yıllar götürecektir.
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.35.jpeg
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.34 (1).jpeg

Ergonomi
Ergonomisine kötü de iyi de denemez. Genel olarak ağır bir kol fakat bana çok hissettirmedi. Daha önce aktif olarak kullandığım bir gamepadim olmadığından olabilir. Tutuş ise çok rahat değil uzun sürelerde el ağrıtabilir. Kolun eski bir kol olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum.

Titreşim
Titreşim yeterli ve iyi denilebilecek bir düzeyde fakat bambaşka bir oyun deneyimi sunmuyor.
Rahatlık
Dediğim gibi 'Ergonomi' kısmında bahsettiklerim. Onun dışında kablosuz olması oldukça rahat.

Uyumluluk
Windows 11 kullanıyorum. Sıkıntı yaşamadım. Bilgisayar zaten XBOX koluymuş gibi davrandığı için hiçbir şekilde uyumsuzluk olmuyor. Kısaca tak, çalıştır. Ayrıca iki adet modu var : XInput, DirectInput. Normalde DirectInput olarak geliyor, eski oyunlar oynayacaksanız kolayca XInput moduna geçirebiliyorsunuz

WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.36.jpeg

Bağlantı Kopması ?
Üstteki fotoğraftaki gibi uzatma kablosunu çift taraflı bant yardımıyla masaya yapıştırdım o şekilde kullanıyorum. Birde Technopat'tan bir arkadaşın tavsiyesi üzerine ''aygıt ayarlarından güç tüketimi için kapat'' tikini kaldırdım. Bağlantı kopması yaşamadım.

Pil
Ürün pil ile çalışıyor. Ya şarjlı pil alacaksınız fakat şarjlı pil alırsanız titreşim daha az çekme mesafesi daha az olur. Ya da normal pil alacaksınız. Ben Duracell'in optimum 8'li pilini aldım. İsteyenler için linki : Duracell Optimum Aa Kalem Pil 8
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.39.jpeg

Taşıma
Bu arada USB adaptörün pil kısmında bir koyma yeri var taşırken rahat olacaktır.
WhatsApp Image 2023-01-18 at 20.17.36 (1).jpeg

Son Görüşler
Ergonomi dışında çok sağlam aynı zamanda kaliteli bir kol yıllar geçsede piyasadan düşmeyen popülerliğini koruyan kollardan biri. Fiyatına değeceğini düşünüyorum. Son olarak triggerlar biraz sert fakat zamanla yumuşayacaktır. Yaklaşık 1 ay sonra bu konunun altına son durumunu yazarım. Okuyan herkese teşekkürler.
@491824
Merak ettiğiniz soru varsa sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Araştırmama göre PC'ye bağlayınca firmware linki geliyormuş. İndirip kuruyoruz sonra Uplay, Xbox, Steam oyunlarını sorunsuz destekliyormuş. Desteklemeyen oyunlarda ise DualsenseX programıyla Xbox 360 veya dualshock 4 olarak gösterip oynanıyormuş.
Epicte bu saydıklarının içinde mi peki ? Desteklemeyen oyunların sadece "korsan" olduğunu duydum ama bilmiyorum. Her platformda sorunsuz çalışıyor diye duydum da hala şüphem var işte inşallah sorun yaşamayız.

Bir de şarjs göstergesini felan DSX olmadan da görebiliyor muyuz ? Yoksa gelen firmware ile birlikte görebiliyor muyuz ?

Şuan içim rahatladı dostum :D Ama 9.nesil için de çok iyi diyorlar fakat aynı fiyatlarda eğer uyum sorunu olmazsa DS5'in bariz farkla daha önde olduğunu düşünüyorum genel itibariyle

Peki biz napacağız şimdi kol gelince ? Sadece otomatik indirmeyi yaptıktan sonra direk tak çalıştır mı olacak ?
Kol gelecek. Kablosuz kullanmak isterseniz Ps tuşu + Share tuşuna ışık beyaz yanıp sönmeye başlayana kadar basılacak. Bluetooth ile bağlayacaksınız. Programı kurup kol bağlı iken açacaksınız. Zaten program kurulum sitesinde zorunlu bir Vigem bus driveri var onu kurarsınız. Sonra programı her açtığınızda kol bir Xbox kolu gibi gözükecek. Steamde falan oynarken programı açmanız gerekmiyor. Xbox oyunları oynarken açabilirsiniz.

Epicte bu saydıklarının içinde mi peki ? Desteklemeyen oyunların sadece "korsan" olduğunu duydum ama bilmiyorum. Her platformda sorunsuz çalışıyor diye duydum da hala şüphem var işte inşallah sorun yaşamayız.

Bir de şarjs göstergesini felan DSX olmadan da görebiliyor muyuz ? Yoksa gelen firmware ile birlikte görebiliyor muyuz ?
Epic games üzerinde belirli oyunlara destek var. Fall guys mesela PS kolu da destekliyor Xbox da. Slime rancher sadece Xbox destekliyor gibi. Şarj göstergesi üretici yazılımı varsa gözükür, diğer türlü DS4Windows ile göreceksiniz.

Kol gelecek. Kablosuz kullanmak isterseniz PS tuşu + Share tuşuna ışık beyaz yanıp sönmeye başlayana kadar basılacak. Bluetooth ile bağlayacaksınız. Programı kurup kol bağlı iken açacaksınız. Zaten program kurulum sitesinde zorunlu bir Vigem bus driveri var onu kurarsınız. Sonra programı her açtığınızda kol bir Xbox kolu gibi gözükecek. Steam'de falan oynarken programı açmanız gerekmiyor. Xbox oyunları oynarken açabilirsiniz.

Firmware ile birlikte sadece Steam değil birçok platformu destekliyor (Xbox'ta dahil). Xbox kolu olarak göstermene gerek kalmıyor genellikle. DualsenseX üzerinden DualShock 4 gösterince de oluyor.

Geri
Yukarı