Logitech G304 LIGHTSPEED incelemesi

G304, G305'in Asya versiyonu. Uzun süredir kablosuz bir fare bakıyordum. Özellikle hızlı ve hafif olmasına ihtiyacım vardı. Özellikle hız, ve kararlılık. Zira laptobumda bir süredir Bluetooth fare kullanıyordum ve açıkçası, rezaletler.

G305 uzun süredir takip ettiğim bir fare, ama oldukça pahalıydı. Geçenlerde @Tolga Samet'in de sayesinde, Aliexpress'te bu fareyi gördük. İlk başta çakma bir ürün sandım ama detaylı bakınca, ürünün G305'in Asya versiyonu olduğu ortaya çıktı. Tabii ki Logitech'in ürünlerinin Çin'de fazlaca kopyaları oluyor, bu nedenle ilk başta kuşkulandık. Ama G304'ün varlığını doğruladıktan sonra bir kuşkumuz kalmadı.

Ürün linki:


70 TL'lik indirim kuponuyla beraber aldım, 300 TL'nin altına geldi. Normal bir gümrük vergisi ödedim. Paketleme cidden sağlamdı, zaten satıcı kargolamadan önce ürünün seri numarasının, paketin ve kargonun fotoğraflarını atmıştı. Yanwen ile bir haftada Türkiye'ye, bir haftada da PTT ile adresime geldi.

20210115_182856.jpg


Kutu olarak minik bir kutusu var, zaten içinden fazla bir şey çıkmıyor.

Kutu içeriğine bakacak olursak,
 • Fare,
 • Dongle için uzatma kablosu,
 • Kitapçık,
 • Etiket,
İçinden Duracell pil çıkmıyor, bunun sebebi gümrükte sıkıntı çıkmaması için. Sorun değil, zaten içinden çıkan pille kullanılması önerilmiyor zira ağır.

20210115_135914.jpg


Farenin yapısı genel olarak çok güzel. Logitech'in bu "simetrik fare" felsefesini izliyor. Bir bakıma G203'ün kablolu versiyonu gibi. Üründe RGB yok, bence gerek de yok. Beyaz rengi özellikle hoş duruyor.

20210115_134903.jpg


Ürünün güzel bir sadeliği var. Yani masanızda, beyaz bir klavye ile setup oluşturabilirsiniz ve gayet güzel durur. Dışarıya götürüp laptopla beraber de kullanabilirsiniz, ilginç ilginç RGB'si olmadığı için fazla rahatsız edici de olmaz.

Boyutları ideal. Palm, Calw ve Fingertip kullanıma uygun gibi geldi bana, biraz simetrik ve sade olmasıyla da alakalı bir durum. Ben Claw ve Fingertip arasında gidip gelen birisiyim ve rahat ettim, Palm için biraz daha uzun olmasını isteyebilirsiniz, belki. Avuç içine oturan kısım biraz kısa. Eğer fareyi parmaklarınız arasında kontrol ediyorsanız sorun olmuyor ama avuç içinizde hissetmek istiyorsanız, biraz daha dolgun bir fare isteyebilirsiniz.

Tasarım felsefesine kısaca nötr diyorum.

20210115_172436.jpg


Farenin standart tuşlar dışında sağ yanında iki tane ve üstünde bir tane buton bulunuyor. Üç buton da G Hub yazılımı ile programlanabiliyor. Bence standart bir fare için gayet yeterli. Üstteki buton standart olarak DPI değiştirme işine yarıyor, 4 farklı DPI arasında gelip gidebiliyorsunuz. Butonun hemen arkasında farklı renklerde yanabilen bir LED bulunuyor. Bu LED, farenin açık/kapalı durumunu ve pil durumunu belirtmenin yanında, farklı DPI değerlerinde farklı renklerde yanıyor. Hoşuma gitti.

20210115_172439.jpg


20210115_172442.jpg


Farenin tuş hissiyatı gerçekten güzel. Tuşlarda wobbling yok, hareket ve aktivasyon aralığı kısa, click hissiyatı da güzel. Fare switchlerine ek olarak, yaylı gerici sistem eklenmiş, yani tuşların sallanmamasının ve hissiyatının güzel olmasının bir diğer nedeni de yay sistemi. Mesela diğer farem Glaive, buna göre daha pahalı ve premium olmasına rağmen, tuşları çok kötü sallanıyor.

Click sesi tok ancak biraz fazla. Rahatsız etmeyebilir ama sessiz bir ortamda başkalarını rahatsız eder belki. Sağda bulunan iki tuşun da hissiyatı güzel ve yine sallanma yok. Kısaca Logitech güzel bir iş çıkartmış. Sadece, gösterişsiz ve sağlam bir fare.

Farenin sesi:


Buton ve yay sistemi özelleştirilebilir durumda, aynı özelleştirilebilir mekanik klavyeler gibi. Bu, farenin sevdiğim bir özelliği. Basitliği sayesinde kolayca özelleştirilebiliyor. Bir örnek bırakayım:


https://www.reddit.com/r/MouseReview/comments/cqqru9
20210115_172446.jpg


Önceden de bahsettiğim gibi, derli toplu ve sade bir fare. Fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursam:

 • Fiziksel Özellikler
  • Yükseklik: 116,6 mm
  • Genişlik: 62,15 mm
  • Derinlik: 38,2 mm
  • Ağırlık: 99 g
 • Donanım Özellikleri
  • Sensör: HERO™
  • Çözünürlük: 200–12.000 DPI
  • Maks. hızlanma: >40 G
  • Maks. hız: >400 IPS
 • Kablosuz Özellikleri
  • Kablosuz bildirim hızı: 1000 Hz (1 ms)
  • Kablosuz teknolojisi: LIGHTSPEED
  • Kablosuz Mikro işlemci: 32 bit ARM

LIGHTSPEED teknolojisi kendini gösteriyor. Normal bir 2.4 GHz fare ile arasındaki fark hissediliyor, Bluetooth bir fareye göre ise dağlar kadar fark mevcut. Bu fareyi ilk çıktığında Adeks'te denemiştim, CS:GO oynarken kablolu mu kablosuz mu fark etmemiştim bile, LIGHTSPEED zaten Logitech'in oturmuş bir teknolojisi. G304 ise bunu en rafine ve sade halini temsil ediyor.

Glaive RG ile karşılaştıracak olursak:

20210115_172338.jpg


20210115_172346.jpg


20210115_172416.jpg


Glaive'e göre beğendiğim ve beni kurtaran üç nokta oldu:

 • Glaive'de tuşlar titriyor ve bu sinir bozucu oluyor, nadiren basmıyordu bile. G304 ise ona göre çok daha stabil.
 • Glaive'in scroll tekerleğindeki plastik, teker gövdesinden ayrılıp kendi başına kaymaya başlıyor ve kaydırma işlemi yapamıyordunuz, önceki Glaive faremde de aynı sorun vardı, değişim ürünü olan bu farede de aynı sorunu çektim.
 • Glaive'in kablosu: Gerçekten kalitesiz bir kablo. Yani sağlam, ama fazla sağlam. Örgü olduğu için zaten bir kalınlığı oluyor ve Glaive'de biraz düşük kaliteli örgü kullanılmış.
G HUB yazılımını başarılı buldum. Eskiden, G402 kullanırken G Software vardı, o da güzeldi mesela. G Hub'da aynı çizgiyi korumuşlar. Fare DPI'ını değiştirdiğinizde sağ altta bildirim çıkıyor, hoş olmuş.

Farede iki mod bulunuyor, Performans ve Koruma modu kısaca. Farenin raporlama hızları değişiyor. Buna bağlı olarak da, Koruma modunda pil ömrü ayları bulabiliyor.

G304.PNG


G304-2.PNG


G305'in Türkiye'deki normal fiyatı 500 - 550 TL arasında değişiyor. Bana göre böyle sade bir fare için oldukça pahalı. Aliexpress'ten ise G304 daha uygun fiyata alınabiliyor. Yani indirim yakalarsanız, aynı paraya iki G304 alabiliyorsunuz.

Fareyi uzun süredir almak istiyordum zaten. Genel olarak beğendiğim bir fare. Sade, sağlam ve hızlı. Görece kompkat da bir fare, yani laptop falan için alınırsa taşıması da kolay olacaktır. Ki ben de laptopla kullanmak için aldım bir noktada, zira Bluetooth yetersiz ve yavaş geliyor.

Bundan çok önce, bu fareyi forumda inceleyen @Batuhan A. vardı, o incelemeyi görünce almak istemiştim. Gerçekten güzel bir fare, bu güne nasip oldu. Onun da incelemesini bırakmak istiyorum zira fikirlerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Fareler hakkında oldukça bilgili birisi:


Technopat.net'in incelemesi:


Okuduğunuz için teşekkürler, fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. :)
 

Hangottom

Centipat
Katılım
11 Haziran 2020
Mesajlar
3.526
Makaleler
4
Çözümler
13
Yer
Bedava IANA çıkartmanın keyfini çıkartıyor.
Çok güzel bir inceleme olmuş İbrahim hocam. İstanbul manzarasında mouse’nin fotoğrafı da iyi giderdi :).
Samsung 980 Pro 500GB incelemesi yakında :)
 

Personvern

Centipat
Katılım
12 Haziran 2020
Mesajlar
1.097
Makaleler
1
Çözümler
11
Yer
İstanbul
Siyahı 409 TL, beyazı daha da pahalı nedense... :D @Tolga Samet aynı satıcıdan, siyah olanını kutusuz olarak aldı. 200 TL'nin altına geldi sanırım onun için. Çok çok iyi bir fiyat.

Akakçe'den direkt ekleyip bakmıştım, şu an birazcık hüsrana uğradım. O zaman yurt dışı seçeneğine başvuruyorum ben de.
 
KS
İbrahim Zdemir

İbrahim Zdemir

Terapat
Katılım
2 Haziran 2015
Mesajlar
11.488
Makaleler
96
Çözümler
105
Yer
İstanbul
Akakçe'den direkt ekleyip bakmıştım, şu an birazcık hüsrana uğradım. O zaman yurt dışı seçeneğine başvuruyorum ben de.

Bu satıcı hoşuma gitti. Paketlemesi güzeldi. Aliexpress'te ilk kez bir satıcı, ürünü göndermeden önce bana fotoğraflarını attı.

Yani burada aynı fiyat bandında ancak şöyle bir fare alınır:


Bunun yerine G304 seçmek bence daha mantıklı.
 

Akil Gündoğan

Terapat
Katılım
2 Temmuz 2014
Mesajlar
9.856
Makaleler
25
Çözümler
188
Yer
Türkiye - İşler güçler...
Çok güzel inceleme olmuş hocam, ellerinize sağlık :)

Ben de düşünebilirim bu modeli. Elinize ulaşınca incelemenizi bekliyordum :) Zira fareye ihtiyacım var durumu biliyorsun :D
 
KS
İbrahim Zdemir

İbrahim Zdemir

Terapat
Katılım
2 Haziran 2015
Mesajlar
11.488
Makaleler
96
Çözümler
105
Yer
İstanbul
Çok güzel inceleme olmuş hocam, ellerinize sağlık :)

Ben de düşünebilirim bu modeli. Elinize ulaşınca incelemenizi bekliyordum :) Zira fareye ihtiyacım var durumu biliyorsun :D

Benim gibi sadece Type C portu olan bir laptop da kullanmıyorsun sen. Kaçırma bence. :)
 

Umut Şahinn

Yoctopat
Katılım
15 Ocak 2021
Mesajlar
17
KS
İbrahim Zdemir

İbrahim Zdemir

Terapat
Katılım
2 Haziran 2015
Mesajlar
11.488
Makaleler
96
Çözümler
105
Yer
İstanbul
Hocam bu ürün orijinal midir? Logitech global Store satıcısı fakat yine de copy olma olasılığı olduğu için sormak istedim, Aliexpress'ten ürün alırken orijinal olduğunu nasıl anlıyorsunuz benim tecrübem olmadı da size danışmak istedim.

Benim aldığım satıcı değil, ancak G304 diye bir model var, replikaları da var. Dikkatli olmak lazım.

Ürünün gerçek mi sahte mi olduğunu, satıcının nasıl birisi olduğunu, ürüne gelen yorumlardan çıkartıyorsunuz. Genelde aynı ürün için yüksek sipariş ve yorum olanı olan satıcılara öncelik veriyorsunuz. Benim aldığım link biraz daha pahalı ama daha güvenilir geldi. İlk siparişiniz ise kuponla beraber aynı fiyata gelecektir.
 

Yeni konular

Yukarı