İnceleme Logitech G903 Lightspeed Uzun Kullanım Deneyimi

Herkese selamlar.
Kablosuz fare macerama G900 ile başlamıştım 2018 yılında. Ürün 2. el olduğu için sol klik ömrü fazla olmadı. Sol klik bozulduğu için Rival 650 almıştım. Ürünü birkaç gün kullanıp iade ettim, aynı gün Vatan Bilgisayar mağazasına gidip bir G900 daha aldım ve kullandım. Ardından Rog Pugio 2 modelini satın aldım. Aldım ama pişman olmuştum. G900 rahatlığı gitmişti. Yine Pugio 2 modelini satıp bu sefer tasarım olarak G900 ile %100 aynı olan G903 LightSpeed modelini satın aldım. 2021 Haziran ayından beri de severek kullanmaktayım. İncelemeye geçmeden önce bendeki modelin "Hero" sensörlü yeni model olduğunu belirteyim. Eski modelde PMW3366 sensör vardı. Geçelim deneyimlerime.

Öncelikle ben pençe tutuşu ile fare tutmaktayım. Genellikle aldığım fareler buna uygun olur. G900 ve G903 şu ana kadar benim elime en iyi oturan, en rahat kullandığım fareler olmayı başardılar. Özellikle MOBA ve FPS oyunlarında ani reflekslerime çok iyi cevap verebiliyorlar ve kesinlikle yarı yolda bırakmıyorlar. Zaten Logitech'in LightSpeed teknolojisi en performanslı çalışan 2.4GHz teknolojilerinden birisi. Rival 650'de kullanılan 2.4 GHz'e göre kopma neredeyse hiç yaşanmıyor. Özellikle Rival 650 ağırlığı ve kablosuzun kopmasıyla beni çileden çıkarmıştı. Buna rağmen o da reflekslerime çok iyi cevap verdiği için zamanında yaptığım Rival 650 incelemesinde kablosuz puanlamasından sadece 0.5 puan kırarak 9.5 vermiştim. G903 için cevabım belli ama inceleme sonuna saklayacağım :).

G903'ün tuşları "Mechanical button tensioning system" olarak geçiyor. Basış hissiyatları tahmin edebileceğiniz üzere çok iyi. Rival 650 ve Pugio 2'ye göre çok daha iyi hissettiriyorlar. G900'de bulunan çift tıklama sorununun giderildiği iddia ediliyor. Bunu zaman gösterecek. DPI tuşları biraz hafif, yanlışlıkla değilmese de dikkatli olmanızda fayda var. Oyun içinde birden DPI değişimi kimse istemez. Scroll kısmında 3 tuş var. Biri alıştığımız üstüne basınca çalışıyor, diğerleri ise Scroll'u sağa ve sola ittirince çalışıyor. G-Hub üzerinden buralara görev atayabiliyorsunuz. Yalnız, oyun içinde yan tuşlar gibi oyun komutu atayamıyorsunuz bu ekstra Scroll tuşlarına. Yan tuşlar demişken, farenin üzerinde 4 tane yan tuş var. Fare hem sağ, hem sol ele uygun olduğu için kutu içeriğinden çıkan tuşlar ve kapaklarla bunları iptal edebiliyorsunuz. Sağ el kullanımı için sağ taraftakileri, sol el kullanımı için sol taraftakileri ya da hiç kullanmak istemiyorsanız ikisini birden kapatabiliyorsunuz kapaklar ile. Ayrıca bu tuşların da oldukça kaliteli ve hisli olduğunu söyleyebilirim. Farenin altında bir de profil değiştirme tuşu var. Ben daha hayatımda hiç kullanmadım. G-Hub üzerinden profil ayarlayıp geçiş yapabilirsiniz.

Fare, kablosuz bir fareye göre 110 gramlık normal diyebileceğimiz bir ağırlığa sahip. Oyun oynarken elinizde kayboluyor zaten. Yanında gelen ufak 10 gramlık ağırlığı, altındaki kapağı açıp dileyen takabilir. Ben takmadan kullanıyorum.

Logitech-G903-bottom_0.jpg

Şimdi geçelim en önemli ve en kısa sürecek yere, yani Pil performansı. 2 cümlenin yeteceğini düşünüyorum:
-En son ne zaman şarj ettiğimi hatırlamıyorum, kutudaki kabloyu çıkarmadım bile.
-İlk aldıktan 2 ay sonra şarja takma ihtiyacı hissetmiştim, bazen günde 10 saati aşan kullanım yapmama rağmen :D.

Yazılım kısmında yine çok söylenecek bir şey yok. G-Hub, LGS'den sonra gereksiz bir yazılım. Anlaması zor ve karışık. Ben beğenmedim. Keşke Hero sensörlü bu farede de LGS kullanabilsek.

Artıları:
+Tuşları çok iyi.
+Ağırlık eklenebilmesi güzel.
+Kutudan çıkan kablo kaliteli.
+Sensörü çok hızlı tepki verebiliyor. Kablosuz olmasına rağmen çok hızlı bir ürün.
+Şarjı sınırsız gibi bir şey. Bittiği gün tak şarja, 2 ay daha kullan. Işıklar kapalıysa tabii.
+Skatezleri kolay aşınmıyor.
+Kullanılmayan yan tuşların iptal edilebilmesi güzel.
+Çift el kullanımına uygun.
+Scroll tuşunun kilidi açılınca hızlıca dönebiliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
+Sensörü her zeminde çok iyi çalışıyor. Camda denemedim.
+Profil tuşu, birden fazla cihaz kullananlar için güzel.
+Işık seviyesi canlı, renkler güzel.
+Uzun kullanımda terletmiyor.

Eksileri:
-O kadar yeni çıkardık, yeniledik diye pazarlandı. Şu fareye Micro USB giriş koyan mühendis beni bulsun.
-Scroll'ün üzeri dışında her yeri ABS Plastik.

Puanlama:
Wireless: 10/10
Hissiyat: 9.5/10 (Tamamen, kauçuksuz düz ABS plastik olmasından ötürü.)
Tuşlar: 10/10
Işıklandırma: 8/10 (Rakiplerine göre biraz daha gösterişsiz.)
Ağırlık: 10/10
Yazılım: 4/10

Ortalama: 8.5

Okduğunuz için teşekkür ederim. Almayı düşünenlere fikir verebildiysem ne mutlu bana. Alanlara da hayırlı olsun :).

Hocam mouse elinizdeyken sıktırınca çıtırdama sesleri geliyor mu?
Ben denedim bende yok.

Herkese selam.
Kablosuz fare macerama G900 ile başlamıştım 2018 yılında. Ürün 2. el olduğu için sol klik ömrü fazla olmadı. Sol klik bozulduğu için Rival 650 almıştım. Ürünü birkaç gün kullanıp iade ettim, aynı gün Vatan Bilgisayar mağazasına gidip bir G900 daha aldım ve kullandım. Ardından ROG Pugio 2 modelini satın aldım. Aldım ama pişman olmuştum. G900 rahatlığı gitmişti. Yine Pugio 2 modelini satıp bu sefer tasarım olarak G900 ile %100 aynı olan G903 lightspeed modelini satın aldım. 2021 Haziran ayından beri de severek kullanmaktayım. İncelemeye geçmeden önce bendeki modelin "Hero" sensörlü yeni model olduğunu belirteyim. Eski modelde PMW3366 sensör vardı. Geçelim deneyimlerime.

Öncelikle ben pençe tutuşu ile fare tutmaktayım. Genellikle aldığım fareler buna uygun olur. G900 ve G903 şu ana kadar benim elime en iyi oturan, en rahat kullandığım fareler olmayı başardılar. Özellikle MOBA ve FPS oyunlarında ani reflekslerime çok iyi cevap verebiliyorlar ve kesinlikle yarı yolda bırakmıyorlar. Zaten Logitech'in lightspeed teknolojisi en performanslı çalışan 2.4GHz teknolojilerinden birisi. Rival 650'de kullanılan 2.4 GHz'e göre kopma neredeyse hiç yaşanmıyor. Özellikle Rival 650 ağırlığı ve kablosuzun kopmasıyla beni çileden çıkarmıştı. Buna rağmen o da reflekslerime çok iyi cevap verdiği için zamanında yaptığım Rival 650 incelemesinde kablosuz puanlamasından sadece 0.5 puan kırarak 9.5 vermiştim. G903 için cevabım belli ama inceleme sonuna saklayacağım :).

G903'ün tuşları "mechanical button tensioning System" olarak geçiyor. Basış hissiyatları tahmin edebileceğiniz üzere çok iyi. Rival 650 ve Pugio 2'ye göre çok daha iyi hissettiriyorlar. G900'de bulunan çift tıklama sorununun giderildiği iddia ediliyor. Bunu zaman gösterecek. DPI tuşları biraz hafif, yanlışlıkla değilmese de dikkatli olmanızda fayda var. Oyun içinde birden DPI değişimi kimse istemez. Scroll kısmında 3 tuş var. Biri alıştığımız üstüne basınca çalışıyor, diğerleri ise Scroll'u sağa ve sola ittirince çalışıyor. G HUB üzerinden buralara görev atayabiliyorsunuz. Yalnız, oyun içinde yan tuşlar gibi oyun komutu atayamıyorsunuz bu ekstra scroll tuşlarına. Yan tuşlar demişken, farenin üzerinde 4 tane yan tuş var. Fare hem sağ, hem sol ele uygun olduğu için kutu içeriğinden çıkan tuşlar ve kapaklarla bunları iptal edebiliyorsunuz. Sağ el kullanımı için sağ taraftakileri, sol el kullanımı için sol taraftakileri ya da hiç kullanmak istemiyorsanız ikisini birden kapatabiliyorsunuz kapaklar ile. Ayrıca bu tuşların da oldukça kaliteli ve hisli olduğunu söyleyebilirim. Farenin altında bir de profil değiştirme tuşu var. Ben daha hayatımda hiç kullanmadım. G HUB üzerinden profil ayarlayıp geçiş yapabilirsiniz.

Fare, kablosuz bir fareye göre 110 gramlık normal diyebileceğimiz bir ağırlığa sahip. Oyun oynarken elinizde kayboluyor zaten. Yanında gelen ufak 10 gramlık ağırlığı, altındaki kapağı açıp dileyen takabilir. Ben takmadan kullanıyorum.

Şimdi geçelim en önemli ve en kısa sürecek yere, yani pil performansı. 2 cümlenin yeteceğini düşünüyorum:
-En son ne zaman şarj ettiğimi hatırlamıyorum, kutudaki kabloyu çıkarmadım bile.
-İlk aldıktan 2 ay sonra şarja takma ihtiyacı hissetmiştim, bazen günde 10 saati aşan kullanım yapmama rağmen :D.

Yazılım kısmında yine çok söylenecek bir şey yok. G HUB, LGS'den sonra gereksiz bir yazılım. Anlaması zor ve karışık. Ben beğenmedim. Keşke Hero sensörlü bu farede de LGS kullanabilsek.

Artıları:
+Tuşları çok iyi.
+Ağırlık eklenebilmesi güzel.
+Kutudan çıkan kablo kaliteli.
+Sensörü çok hızlı tepki verebiliyor. Kablosuz olmasına rağmen çok hızlı bir ürün.
+Şarjı sınırsız gibi bir şey. Bittiği gün tak şarja, 2 ay daha kullan. Işıklar kapalıysa tabii.
+Skatezleri kolay aşınmıyor.
+Kullanılmayan yan tuşların iptal edilebilmesi güzel.
+Çift el kullanımına uygun.
+Scroll tuşunun kilidi açılınca hızlıca dönebiliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
+Sensörü her zeminde çok iyi çalışıyor. Camda denemedim.
+Profil tuşu, birden fazla cihaz kullananlar için güzel.
+Işık seviyesi canlı, renkler güzel.
+Uzun kullanımda terletmiyor.

Eksileri:
-o kadar yeni çıkardık, yeniledik diye pazarlandı. Şu fareye Micro USB giriş koyan mühendis beni bulsun.
-Scroll'ün üzeri dışında her yeri abs plastik.

Puanlama:
Wireless: 10/10
Hissiyat: 9.5/10 (tamamen, kauçuksuz düz abs plastik olmasından ötürü.)
Tuşlar: 10/10
Işıklandırma: 8/10 (rakiplerine göre biraz daha gösterişsiz.)
Ağırlık: 10/10
Yazılım: 4/10

Ortalama: 8.5

Okduğunuz için teşekkür ederim. Almayı düşünenlere fikir verebildiysem ne mutlu bana. Alanlara da hayırlı olsun :).

Eksileri konusunda en büyük sıkıntı mikro USB şarj girişi o kadar üst düzey parçaya yakışmadı ve ışıklandırma az gibi abs plastik ama biraz mat diye terletmiyor program geliştirilebilir.

Geri
Yukarı