İnceleme Logitech K380 ile K380s Pebble Keys 2 karşılaştırması

K380'ten üst modeli olan K380S'e geçmeyi düşünenler için ufak bir inceleme yazmak istedim.

Benim temelde model yükseltmemin sebebi K380S'te yani yeni modelde Bolt alıcı desteğinin de olması:

Logitech Bolt temel olarak tek USB alıcı ile çok fazla cihaz bağlamaya yarayan teknolojinin yeni versionu. Bundan önce Logitech Unifying alıcılar vardı. O da aynı işi yapıyordu. Bolt'ta veriler şifreli gidiyor ve pil tüketimi bildiğim kadarıyla daha iyi. Açıkçası Unifying'te de gayet iyiydi. Zaten Logitech cihazların pil süreleri oldukça iyi sayılır.

Önemli bir nokta K380S'te alsanız kutudan bolt alıcı çıkmıyor. Önceden aldığım farenin bolt alıcısı ile bağladım.

K380'de sadece Bluetooth ile bağlantı sağlabiliyordu. Bu yüzden ana klavye olarak kullanmak mümkün değildi. Masaüstü sistemde BIOS'a girmek isterseniz ayrı bir klavye bağlamak gerekiyordu. K380S'te Bolt ile bağlayınca bu sorun çözüldü. Normal USB alıcılı klavyeler gibi kullanabiliyorsunuz. Benim model yükseltmemin en büyük sebebi buydu. Birden fazla klavye ile uğraşmak istemiyorum.

Diğer birçok beğendiğim özelliği FN + ESC ile F tuşları ile Media tuşları arasında geçiş yapılabilmesi. Bu da Logitech Options'tan bağımsız direkt klavye üzerinden çalışan bir özellik. Yani F2 ile BIOS'a girmek isterseniz sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. BIOS ekranındayken bu tuş ile F tuşları ile Media tuşları arası geçiş yapmayı denedim, çalıştı. K380'de bu özellik yok. Sadece Logitech Options+ üzerinden F tuşları modu açılabiliyor. Uygulama üzerinden bakınca K380S'te FN + ESC kısayolu gösteriliyor, K380'te bu yok.

K380s:

4.png

K380:

3.png

Görüldüğü gibi K380'de FN + ESC ile geçebilirsiniz ifadesi yer almıyor.

Bunun dışında fark ettiğim Logitech yazılımı özelleştirebilir tuş sayısı arttırılmış. Eski modelde 4 tuş özelleştirilebiliyor:

2.png

Yeni modelde hemen her tuş özelleştirilebiliyor:

1.png

Gerçi benim eski model sıkıntılı olabilir çünkü cihaz siyah ama uygulamada pembe görünüyor :D.

Açıkçası özelleştilebilir tuş sayısı çok önemli değil. Bence Media keylerini Logitech üzerinden yapılandırmaktansa F tuşları üzerinden autohotkey ile ayarlamak daha mantıklı. Özellikle tek cihaz ile kullanacaksanız.

Cihazdan genel olarak memnunum. Arada 1000TL'ye veya biraz altına düşebiliyor. Eski model bariz bir indirime girmezse bu daha mantıklı gibi duruyor.

Bu klavye kimler için?

İnce formda olduğu bence klavye desteği olmadan uzun süre kullanım için ideal. Bu klavye dışında dışında elimde yüksek bir mekanik klavye de var uzun süre kullanımda yoruyor. Bilek desteği ile kullanılabilir ama bu sefer de masada kalabalık.

Oyun için ideal olmayabilir gecikme sürelerini bilmiyorum. Bolt alıcı ile kullanınca muhtemelen düz bluetooth bağlantıya göre tepki süresi daha iyi oluyordur ama rekabetçi oyunlara çok uygun olmayabilir. Hikayeli oyunlar için sorun olmaz gibi duruyor.

Özetle masada yer kaplamasın, uzun süre kullanımda çok yormasın diyenler için mantıklı bir klavye. Tabi numara kısmı da yok. Excel vs. ağırlıklı çalışıyorsanız ek numpad almanız gerekebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı