İnceleme Logitech K380

Merhaba,

Birden fazla cihaza bağlanabilen bir klavye arayışındaydım. Aslında %60 mekanik klavye almaya ciddi anlamda yaklaşmıştım ancak çok pahalı geldiler. Uygun fiyatlıları ise Bluetooth ve çoklu cihaz desteğinden yoksundu. Tüm bunların yanında, K380'in uygun bir fiyatla yeninden stoklara girmesiyle beraber, K380 almaya karar verdim.

K380, aynı anda 3 cihaza bağlanabilen ve üzerindeki tuşlar sayesinde 3 cihaz arasında kolayca geçiş yapmanıza olanak tanıyan bir klavye. Hafif, ince ve basit. Ki bunlar da genel olarak benim aradığım özelliklerdi. Cihazı genel olarak tablet ile kullanmak için aldım zira ayrı ayrı kılıf ve klavye almak, klavyeli kılıf almaktan daha ucuz ve mantıklı oluyor.

Cihaz boyutuna göre ağır ancak rahatsızlık vermiyor, sadece bu kadar küçük bir cihazın ağır olmasına şaşırıyorsunuz. Öncesinde de söylediğim gibi basit ve sade bir klavye. İçinden pilleri ile birlikte geliyor ve içindeki pilleri değiştirmeden aylarca hatta senelerce kullanan insanlar var.

Ürünü Teknosa'dan aldım.

photo_2021-02-06_18-21-03.jpg

photo_2021-02-06_18-21-12.jpg

photo_2021-02-06_18-21-15.jpg

photo_2021-02-06_18-21-19.jpg

Tuş yapısı iyi ve fazla titremiyor. Tuş hissiyatı da iyi, laptop klavyrsi gibi bir hissiyatı var. Ayrıca kontrol tuşlarında Windows/Mac opsiyonlarının beraber işlenmesi güzel olmuş. Klavyenin G304 ile karşılaştırması:

photo_2021-02-06_18-21-22.jpg

Genel olarak güzel ve başarılı bir klavye. Fiyatına göre sundukları iyi. Cihazlar arasında hızlıca geçiş yapabiliyor. Ancak bir cihazda kopyaladığınız öğeyi başka bir cihaza yapıştırma özelliği yok. Cihaz iki adet AAA pille çalışıyor ve piller içinde geliyor. Yine cihazın sağ tarafında, Magic Keyboard tarzı bir açma kapatma düğmesi ve LED ışığı bulunuyor. Klavye genel olarak Magic Keyboard'a benziyor.

Önceki açtığım konuda bu klavyenin iPad tablet ve laptop kullanıcıları için ideal olduğundan bahsetmiştim. Benim gibi laptopı harici bir ekrana bağlıyorsanız da, laptop klavyesine uzanmak yerine bunu kullanmak daha konforlu oluyor.

Kullandığım iPad'de ve laptopta herhangi bir gecikme yaşamadım. Ayrıca Wi-Fi sinyalinde de bir düşüş görmedim. Klavye, yapması gereken işi sağlam bir şekilde yapıyor. Ayrıca üzerindeki medya tuşları ayrı bir güzel olmuş. Konforu arttırıyor.

Şu an 230 TL'ye kadar bulunabiliyor ki bence bu fiyatta rakibi yok.

iPad ile karşılaştırma:

photo_2021-02-06_18-21-39.jpg

Masada duruşu:

photo_2021-02-06_18-21-35.jpg

Bu klavye hakkında pek fazla inceleme ya da kullanıcı geri bildirimi yok. Özellikle yazma konusunda, mekanik klavyeden geçen birisi olarak tuş boyutları konusunda bir sorun yaşamadığımı belirtmeliyim. Parmaklarım gerektiği şekilde oturuyor ve yanlış tuşlara gitmiyor. Bu, kişiden kişiye değişecek bir durum olsa da tuşlar arasındaki mesafe yeterli. Tuşlar yumuşak ancak hissiyatı yerinde.

Eğer aksiyon aramıyorsanız ve fazla para yatırmak istemiyorsanız, %60 Bluetooth bir mekanik klavye almak yerine bu klavyeyi alıp geçebilirsiniz. 1/2 ila 1/3 oranında ucuza gelecektir.

Sonuç olarak Logitech'in kaliteli tarafını gördüğümüz bir ürün olmuş. Birden fazla, özellikle tablet ve laptop ile aynı anda çalışacaklar için ideal. Bunun yanında, uzun süredir piyasada bulunuyor ve kalmaya da devam edecek gibi duruyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu klavyeyi aldım çok beğenmedim on parmak kullanıyorsanız yada 6-7 parmakta olur yazmada sorun yaşarsınız. Çok yanlış yazıyorsunuz. Herkeste aynı etkiyi yapmıyor. Çünkü bu gerçek bir klavye değil. Tuşlar arasında normal klavyelere göre daha fazla boşluklar var. Buda yanlış tuşlara basmanıza neden oluyor. Bunun yerine samsung trio 500 alternatifini öneririm. O daha klavye kombinasyonuna uygun.

Bugün k380s klavyem geldi. Öncesinde k380'i beğenmedim fakat hem kablosuz hem aydınlatmalı model mx keys mini 2900 TL fiyata pahalı geldi. Aydınlatmaya laptoptan dolayı çok alışmıştım fakat şimdi masa lambası kullanmak şart oldu. :D Yazım hissiyatı güzel tuşlara biraz alışmak gerekiyor. Laptop tuşlarım kare olunca ve tuş aralığıda çok açık olmayınca buna alışmak için biraz zaman gerekiyor.

Geri
Yukarı