İnceleme Logitech K380

Selam arkadaşlar. Bu inceleme de K380'i ele alacağım.
K380'i Amazon üzerinden 449TL'ye satın aldım.

Klavyenin sitesi: Logitech K380 Bluetooth Wireless Keyboard - Multi-Device, Multi-OS & Portable

Ekran görüntüsü 2023-01-10 223154.png

// Klavyeyi alma hikayem.

Dipnot: Yazılıma başlamadan önce her gün oyun oynardım ve bu tarz klavyeyi alan insanları anlamazdım.

Bu klavyeyi almadan birkaç ay önce Corsair K55 RGB Pro XT modelini satın almıştım güzel güzel kullanıyordum ama yazılım ile uğraştığım için bir süre sonra klavye bana hem çok büyük ve günde binlerce satır kod yazdığım için ise elim de ağrı oluşuyordu. Discord üzerinde ki ekibimizde 2 kişi bu klavyeyi kullanıyor ve çok öneriyorlardı. Onların alma sebebi hem sessiz hem de rahat bir klavye olmasıydı. Benim de ilgimi çekince bu klavyeyi satın aldım ve iyi ki de almışım diyorum.

// Klavye hakkında özel yorumum.

Eğer ki yazılım, editörlük, ya da günde sürekli olarak bilgisayar başında durup iş yapan birisiyseniz bu klavye zevk değil ihtiyaç. Klavyenin geldiği ilk gün bunu anlamamıştım ama sonrasında anladım. Anlama olayına gelirsek 1 hafta öncesine kadar arkadaşlarla CS:GO oynayalım dedik ve ben Corsair klavyemi taktım bilgisayarıma güzel güzel oynadım (oynarken de klavyenin farkını ciddi şekilde hissediyordum gerçekten Logitech hem sessiz hem de tuşları çok yumuşaktı. Oyunu bırakıp işe döneceğim vakit klavyeyi söküp yerine koymaya üşendim ve bugün de bu klavye ile zaman geçireyim dedim ama 30 dakika dayanamadım... Klavye gerçekten çok büyük ve çok sert geliyordu. Tuşlara basarken o ağırlığı her türlü hissediyordum Logitech'de ki o hafiflik gerçekten bambaşkaymış.

// Kutusu.

Standart bir kutu ne artısı var ne eksisi.

IMG_20230110_222847.jpg

IMG_20230110_222855.jpg

// Klavyenin görselleri.

IMG_20221211_235830.jpg

IMG_20221211_235849.jpg

IMG_20221211_235902.jpg

// Artıları.

Dipnot: Benim bilgisayarımda Bluetooth yok ben bir adet Bluetooth dongle ile sorunsuz kullanıyorum zaten o Dongle'lar 5 cihaza kadar destek veriyor kulaklık + klavye şeklinde kullanıyorum.

+ Bluetooth avantajı ile kablosuz olduğu için masada hem şık hem de kablo kirliliğini önüne geçiyor.
+ Malzeme kalitesi çok iyi.
+ Küçük boyutta olduğu için masa rahatlıyor.
+ Tuşları çok sessiz.
+ Tuşlar çok yumuşak bastığınızı bile hissetmiyorsunuz.
+ 3 adet cihaza kadar saniyeler içerisin de bağlanabiliyorsunuz.
+ TKL ile %60 arasında bir klavye. Bunun için özel bir ad var mı bilmiyorum ama ıns ve del tuşları hariç başka bir tuş yok. Ok yönleri var.
+ Şarj derdi yok pil ile çalışıyor ve Logitech'in taktığı piller 2 yıl boyunca rahat bir şekilde yetiyor kendi sitesinde yazıyor. Bitince Duracell alıp bir uzun ömür daha kullanacağım :)

// Eksileri.

Dipnot: Aslında eksisi yok gibi bir şey zaten 1 adet yazacağım.

- Bazen bilgisayar ilk açılışta 5-10 saniye Delay'li çalışıyor artık 5-10 saniye de bekleyelim değil mi canım :)

IMG_20230110_225618.jpg

// Okuduğunuz için teşekkürler sorunuz varsa çekinmeyin :) iyi sosyaller <3

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-10 223154.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-10 223154.png
    7,1 KB · Görüntüleme: 110
  • IMG_20221211_235913.jpg
    IMG_20221211_235913.jpg
    251 KB · Görüntüleme: 91
Son düzenleme:
Teşekkürler yorumlarınız için. K580 ile farkları nelerdir?
K580'in sayısal tuş takımı, telefon tutacak bölmesi ve Unifying alıcı desteği gibi bazı küçük artıları var. Uzunluk ve genişlik açısından da bir tık daha esnek. Tabii bunlar çoğu zaman hayati farklar değil. Henüz karşılaştırma fırsatım olmasa da K380'in tuş takımının K580'e oranla daha konforlu olduğu da söyleniyor örneğin.

Son düzenleme:
Hocam iyi araştırıp alın siz yine de. Çünkü o klavyenin switchleri nedir bilmiyorum. Çok kötü switch de olabilir yani verdiğiniz paraya yazık olur. Dediğim gibi araştırın. Redragon K631'e baktınız mı?
Bi bakayım hocam. Aklım K380 de alırsakta karanlıkta laptop klavyesi kullanırım diye düşünüyorum. K380 yazılım, editör gibi kişilere çok tavsiye edilen bir klavye.

Bi bakayım hocam. Aklım K380 de alırsakta karanlıkta laptop klavyesi kullanırım diye düşünüyorum. K380 yazılım, editör gibi kişilere çok tavsiye edilen bir klavye.
Evet hocam kod yazdım bende rahattı gerçekten. Şuan K835 kullanıyorum ve aramıyorum K380'i doğrusu. Alırsanız hafif switch alın aramazsınız çok slim klavye derdiniz yoksa. Mesela K380'i kardeşime verdim bir kaç gün membran kullandım ve eziyetti. Ama K835 ise çok rahattı. Mekanik çok farklı.

Evet hocam kod yazdım bende rahattı gerçekten. Şuan K835 kullanıyorum ve aramıyorum K380'i doğrusu. Alırsanız hafif switch alın aramazsınız çok slim klavye derdiniz yoksa. Mesela K380'i kardeşime verdim bir kaç gün membran kullandım ve eziyetti. Ama K835 ise çok rahattı. Mekanik çok farklı.
Kırmızı ya da kahverengi switch almak daha mantıklı geldi. Mekanik klavyelerde şu ses sorununu çözseler çok güzel olacak. K380 ile aynı sesi veren switch brown olabilir. Biraz daha bakınayım piyasada ne var ne yok? diye.

Kırmızı ya da kahverengi switch almak daha mantıklı geldi. Mekanik klavyelerde şu ses sorununu çözseler çok güzel olacak. K380 ile aynı sesi veren switch brown olabilir. Biraz daha bakınayım piyasada ne var ne yok? diye.
Dostum K380 kadar sessiz klavye yokken mekanik bulmak imkansız. K380'e basınca bile duymuyorsun ki. Red veya Brown iyi olabilir. Ben Brown istiyordum ama tek Red ve Blue vardı.

Hocam sizinde soldaki açma kapama tuşu sanki tuş yerinden çıkmış gibi oynak bir yapıda mı? Benimki öyle. Çalışıyor ama çok güven vermiyor. Sizinki de öyle mi? Kronik bir sorun değilse değişim isteyeceğim.

Hocam sizinde soldaki açma kapama tuşu sanki tuş yerinden çıkmış gibi oynak bir yapıda mı? Benimki öyle. Çalışıyor ama çok güven vermiyor. Sizinki de öyle mi? Kronik bir sorun değilse değişim isteyeceğim.
Evet evet öyle sorun yok. Benim K380'in bir sorunu olmuştu yenisini gönderdiler onda da var. Arkadaşlarımda da var. Yani herkeste olan bir şey. Sorun yok devam edin kullanmaya.

Geri
Yukarı